
„O zavedení postu dětského ombudsmana jsme usilovali roky. Obzvlášť děkuji bývalému ministru M. Šalomounovi za Piráty, který zákon připravil. Práva dětí totiž není snadné hájit – často patří mezi ty nejslabší, ocitají se v komplikovaných rodinných situacích, někdy nemají nikoho, kdo by se jich zastal. Tento zákon dává i dětem ze složitých rodin větší šanci na šťastnější dětství a jednodušší vstup do dospělosti bez zbytečných dalších traumat. Ostatně to, jak je společnost vyspělá, se pozná právě podle toho, jak zvládá chránit ty nejslabší,“ říká místopředsedkyně Sněmovny a Pirátů Olga Richterová.
Novela stanovuje postavení a nezávislost dětského ombudsmana, rozšiřuje jeho pravomoci a umožňuje mu v některých případech vstupovat do soudních řízení na ochranu práv dětí. „Je to zásadní krok, ale zároveň musíme upozornit na to, že ochránce práv dětí zatím není vybraný a pozice tedy bude vykonávána prozatímně. Druhým problémem je, že vláda dosud neposkytla Kanceláři veřejného ochránce práv a nově ani dětskému ombudsmanovi potřebné rozpočtové prostředky, byť je nadějné, že rozpočtový výbor schválil maximální variantu. Budeme o rychlé dořešení dál usilovat,“ doplňuje Richterová.
K významu zavedení institutu dětského ombudsmana se připojuje i Barbora Pipášová, psychoterapeutka a jednička Pirátů na Vysočině:
„Zavedení dětského ombudsmana je pro mě jako pro člověka z praxe obrovsky důležité. Děti, které zažívají domácí násilí, rozvody nebo dlouhodobé pobyty v ústavech, často nemají nikoho, kdo by jejich hlas slyšel. Nový ombudsman jim může pomoci nejen v konkrétních případech, ale i tím, že bude vzdělávat veřejnost a kontrolovat, jak stát práva dětí skutečně chrání. Je ale potřeba, aby měl dostatečné pravomoci a zajištěné financování, jinak zůstane jen na papíře.“
Velkou podporovatelkou zavedení dětského ombudsmana byla také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a řada dalších osob z odborné veřejnosti.