„Menstruace není volba. Žena si nevybírá, jestli se jí to zrovna hodí do rozpočtu. Menstruační pomůcky potřebuje skoro polovina společnosti a nemůžeme se tvářit, že si je můžou dovolit úplně všichni. Finanční dostupnost menstruačních pomůcek je proto základní předpoklad pro rovnost a důstojnost ve společnosti. Jejich dostupnost je klíčová také pro předcházení zdravotním rizikům, které může způsobovat používání různých alternativ, jako je třeba staré oblečení. V neposlední řadě se stává, že kvůli nedostatku menstruačních potřeb dívky vynechávají výuku ve škole, což má negativní dopad na jejich vzdělávání,” řekla pirátská poslankyně Klára Kocmanová.

Britský průzkum z roku 2017 ukázal, že každá desátá školačka v zemi nemá dost prostředků na nákup vložek nebo tamponů. V Česku statistická data o menstruační chudobě zatím chybí, situace se však nebude nějak zásadně lišit. Skotsko v návaznosti na to minulý rok schválilo, že vložky a tampóny budou zcela zdarma, poskytovat je budou místní úřady, školy a univerzity. Naopak v Česku je současné 21% zdanění menstruačních potřeb pořád jedno z nejvyšších v EU, z okolních států má vyšší zdanění pouze Maďarsko, které dámské hygienické potřeby daní 27% sazbou. Podstatně nižší zdanění mají pak ostatní sousední země – v Polsku je to 5 %, v Německu 7 %, na Slovensku 9,5 %.

„V České republice je menstruace jako téma stále tabu, o menstruaci se zkrátka nemluví. Hygienické potřeby nejsou žádný luxus, bez kterého se dá v praxi obejít, je to nutnost. Za mě je tedy v první řadě potřeba periodu destigmatizovat a někde začít. Proto by měl i stát podat ženám pomocnou ruku, zvlášť v době vysoké inflace. Snížení DPH na menstruační potřeby proto pokládám za důležité gesto,” uvedla Kocmanová.