Brno, 17. září 2020 – Pirátská delegace v Evropském parlamentu hlasovala proti rezoluci o situaci v Africe, kterou parlament navzdory tomu schválil. Podporuje však setrvání české mise v Mali, která je uprostřed probíhajícího převratu pojistkou krveprolití. 

Evropský parlament včera přijal rezoluci EU-African security cooperation in the Sahel region, West Africa and the Horn of Africa, která odsuzuje násilí malijských bezpečnostních složek a volá po redefinici trénovacích misí tak, aby lépe sloužily potřebám ozbrojených složek a kladly důraz na vzdělávání v mezinárodních lidských právech. 

Pirátská delegace spolu s frakcí Greens/EFA hlasovala proti této rezoluci – důvodem je sporná legitimita malijské armády, která nedávno provedla ozbrojený převrat, při němž 18. srpna pozatýkala vládní úředníky včetně malijského prezidenta Ibrahima Boubacara Keïty. Rezoluce podle Pirátů zlehčuje válečné zločiny a porušování lidských práv ze strany malijských armádních složek. 

Evropská unie puč odsoudila a své mise načas pozastavila. Členové misí však své jednotky nestáhli s odůvodněním, že jde o nadnárodní misi a je pro stabilitu v zemi je zásadní alespoň po nějaký čas držet pozice: „Jsem přesvědčená, že přítomnost českých vojáků, stejně jako dalších spojenců mise Evropské unie, je pro Mali v tuto chvíli zcela zásadní. Puč na prezidenta Keït ubyl vyvrcholením dlouhodobé nespokojenosti a je tedy těžké jej bezprostředně hodnotit, dokud se v zemi neustaví nová civilní správa. Přesně z toho důvodu je však důležité, aby naše jednotky na místě zůstaly a pomáhaly udržovat stabilitu, než se situace vyřeší. V opačném případě by hrozilo krveprolití,“ varuje europoslankyně za Českou pirátskou stranu Markéta Gregorová. 

Mise byla spuštěna v roce 2013 a k dnešnímu dni se jí účastní 28 zemí,z toho 22 členských států EU. Česká republika, která má v Mali asi 120 vojáků, převzala 12. června velení nad misí EUTM Mali do rukou brigádního generála Františka Ridzáka. Navzdory tomu, že pirátská delegace hlasovala proti rezoluci, vyjádřila plnou podporu misi v čele s českými vojáky.