Praha, 4. listopadu 2022 – Sněmovna dnes schválila daňový balíček, jehož součástí je i zavedení daně z mimořádných zisků pro energetické firmy, banky a rafinerie, tzv. windfall tax. S tímto návrhem přišli Piráti v květnu po vzoru západních zemí. Jde o dočasné opatření, jak ulevit domácnostem i firmám, které zasáhla energetická krize, bez prohlubování zadlužování státu.

„Jsem rád, že se Pirátům solidární příspěvek podařilo prosadit. Energetické firmy a banky mají zisky kvůli zdražování a válce, zatímco na domácnosti a podniky z jiných sektorů krize dopadá těžce. Zmíněná odvětví by se tak měla solidárně podílet na řešeních. Jejich neočekávané zisky jdou ostatně z kapes lidí a ostatních firem, a právě tam by se měly vybrané peníze vrátit,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek

„Za Piráty jsme navrhovali, aby platily i středně velké banky, které vydělaly přes 2 miliardy korun, ale ministerstvu financí ze zákona záhadně vypadly. Takhle jsme přišli o 8 miliard na daních, a navíc to dělá na trhu nerovné podmínky. Hlavní ale je, že vláda prosadila nové významné příjmy a teď je musíme i reálně vybrat, jak nám garantoval ministr financí,“ popsal Michálek.

„Piráti s návrhem na mimořádnou solidární daň z neočekávaných zisků přišli již v květnu, a to po vzoru západních zemí. K tomuto kroku již přistoupilo Německo, Itálie, Španělsko, Belgie či Nizozemí. Cílem je férově a solidárně rozložit břemeno současné krize tak, aby ji společnost zvládla. Bez toho, abychom se dál propadali do dluhové pasti,“ dodala místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová.