
„Zavírání lidí do vězení za pěstování konopí je přístup, který dlouhodobě selhával. Dělal zločince z lidí, kteří se ničemu neprovinili, místo toho, aby stát pomáhal třeba nemocným seniorům, kteří využívali konopí pro vlastní potřebu a zmírnění bolestí. Česko má jeden z největších počtu vězňů v Evropě, protože ukládáme příliš dlouhé tresty za nepodstatné přečiny. Proto jsem před dvěma lety, když jsme byli ještě ve vládě, inicioval velké změny trestního zákoníku. Moderní trestní politika znamená soustředit se na závažné zločiny, odmítnout nekonečné hromadění podmínek a nastavit podmínky pro lepší nápravu vězňů. To velí zdravý rozum a modernizace trestů je dobrá zpráva. I přes to se nicméně obávám, že třeba u konopí projdou jen polovičaté změny jako zvýšení povoleného množství konopí doma,“ říká předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Návrh projednávaný poslanci z iniciativy Pirátů omezuje sčítání délky uložených podmínek či zbytečně přísné přepočty u alternativních trestů, protože každý zbytečně vězněný člověk nás stojí 1500 Kč denně a stát si teď nemůže dovolit rozhazovat peníze. Pokud jde o konopí, pirátský návrh jde dál než vláda a zaměřuje se na tři konkrétní změny: legální pěstování konopí pro osobní potřebu až na třech metrech čtverečních, podporu sdíleného pěstování ve spolcích pěstitelů po vzoru Německa a vytvoření legálního trhu s ověřenou kvalitou konopí, podobně jako u alkoholu a tabáku. Výnosy z daní – spotřební a DPH – by mohly každoročně přinést do státního rozpočtu dvě až tři miliardy korun. Tyto prostředky by Piráti dali do zdravotnictví, do zkrácení čekacích dob, prevence a řešení závislostí.
„Za dvě až tři miliardy korun můžete každé dva roky postavit novou krajskou nemocnici. A to je něco, co lidé skutečně řeší. Se stárnutím populace budou peníze ve zdravotnictví potřeba víc než kdy dřív,“ doplnil Michálek. Piráti zároveň upozorňují, že současná legislativa je zastaralá. Trestní zákoník například kriminalizuje i osvětu o návykových látkách. Takto byl například perzekvován člen Pirátů Robert Veverka za vydávání časopisu Legalizace. Podle Pirátů by měla být postihována pouze skutečně škodlivá činnost, například svádění dětí k toxikomanii nebo prodej konopí dětem.
Regulace konopí byla slíbená ve schválené vládní strategii, ale kvůli blokování lidovci se nikdy nedostala na jednání Sněmovny. „Odmítnout regulovaný trh s konopím, který vláda odhlasovala ve vládní strategii, ale pod tlakem KDU-ČSL ho nenavrhla, bych považoval za promarněnou příležitost. Legální pěstování by ekonomice pomohlo, takhle nám oproti Německu ujede vlak a pomůže to jen černému trhu. Uvést zákony do souladu s logikou a ještě přinést do rozpočtu miliardy navíc by se Česku rozhodně vyplatilo,” uzavírá Michálek.
„Piráti 16 let usilují o posun v zastaralých zákonech, které trestají bezúhonné občany za výrobu mastičky s konopím či rekreační využití. Jsem hrdý na to, že se Pirátům podařilo přesvědčit ostatní strany a prosadit první kroky k legalizaci konopí, tedy prosadit legální pěstování několika rostlin a zvýšení legálního množství konopí doma na 200 gramů. Velký podíl na tom měli poradci ministra Blažka kolem Jany Michailidu. Za to bych jí rád poděkoval a jsem rád, že v tom vytrvala bez ohledu na změnu politické příslušnosti,“ doplnil předseda poslaneckého klubu Pirátů.
Kromě moderních pravidel pro konopí Piráti také podporují modernizaci trestní politiky obecně – větší využívání alternativních trestů, omezení nesmyslných trestů za drogové delikty a přehodnocení přístupu k návykovým látkám na základě vědeckých poznatků. Zároveň ale varují před pozměňovacími návrhy, které by vedly k nižším trestům pro pachatele korupce a hospodářské kriminality a možnosti vyplatit se ze závažné trestné činnosti. Modernizace trestní politiky nesmí být zneužita jako úleva pro korupčníky, varují Piráti.