„Izrael a jeho občané se ocitli v bezprecedentní situaci, svojí návštěvou jsem chtěl potvrdit, že Česko plně stojí za Izraelem. Západ je v této podpoře jednotný, ohavné teroristické činy, které připravily o život tisíce nevinných lidí, nemají v demokratické společnosti místo. Izrael je jedním z nás, útoky a únosy, které teroristé z Hamásu rozpoutali, jsou útokem na nás všechny,“ řekl Lipavský. 

Ministr Lipavský do Izraele dorazil přímo z ministerského zasedání Evropské unie a Rady pro spolupráci arabských států Zálivu v Ománu. S izraelským prezidentem a ministrem zahraničí jednal šéf české diplomacie o možné pomoci zahraničních partnerů i důsledcích teroristických útoků na chod země.

„Měl jsem dnes možnost hovořit také s vnučkou jedné z unesených a toto svědectví bylo otřesné. Metody teroristů z Hamásu nepatří do současného světa a chápu, že Izrael je nenechá bez odezvy. Izrael má plné právo bránit se teroristům,“ dodal ministr.

Šéf české diplomacie dnes zároveň z Izraele odvezl přes třicet českých občanů a občanek, kteří v zemi uvázli po víkendových útocích. S dalšími českými občany je v kontaktu zastupitelský úřad v Tel Avivu, který zjišťuje zájem o případné další repatriace. Ústředí MZV je zároveň v kontaktu s dalšími členskými státy EU pro případné evakuační lety dalších zemí.