Brusel/Mikulov, 17. února 2021 – Zastupitelé Mikulova dnes prodloužili partnerskou smlouvu s polským městem Tuchóv, které zavedlo tzv. zóny bez LGBT. Ty diskriminují mimo jiné gaye a lesby, kteří jsou tak prakticky vyháněni ze svých domovů. Dle pirátského místopředsedy Evropského parlamentu Marcela Kolaji tak zastupitelé Mikulova nepřímo podporují diskriminaci na základě sexuální orientace.

„Na vypovězení partnerské smlouvy Piráti upozorňovali již v létě minulého roku. Polské zóny bez LGBT jsou pro mě ve dvacátém prvním století nepřijatelné. Vyhánět lidi z jejich vlastních domovů na základě sexuální orientace je nepřípustné,“ komentuje Kolaja.

Současná vládní strana Právo a spravedlnost dlouhodobě stigmatizuje skupinu LGBT. V průběhu minulého roku byly zejména ve východních částech země vyhlášeny ‚zóny bez LGBT‘. Postup hlasitě odsoudila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

„Vedení Mikulova dnes bohužel smlouvu s Tuchówem nevypovědělo. Zastupitelé města nerozhodli o ničem menším, než že diskriminace lidí má v Evropě své místo. To jednoznačně odsuzuji,“ uzavírá Kolaja.

Mikulovská radnice nyní bude prověřovat, jaká situace panuje v polském Tuchówě. Po přípravě podkladů otázku znovu projednají zastupitelé jihomoravského města.