Praha, 7. ledna 2022 - Nový kabinet dnes zveřejnil své programové prohlášení vlády. Koalici Pirátů a Starostů se podařilo do všech oblastí prosadit řadu zásadních návrhů, zejména pak k dostupnému bydlení, digitalizaci, průmyslu, životnímu prostředí a energetice i boji proti korupci. „Nová vláda má před sebou mnoho náročných úkolů. Vrátit lidem důvěru v naší zemi se nepodaří ze dne na den, ale věřím, že cílevědomou, poctivou a konstruktivní prací dosáhneme mnohé. Programové prohlášení je společnou snahou zajistit pro občany prosperitu, bezpečí a udělat z naší země svobodné a dobré místo k životu. O to se budeme každý den zasazovat. Nadále budeme samozřejmě i řešit pirátská témata, která se do programu explicitně nedostala,“ popsal vicepremiér, ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

„Jsem velice rád, že se podařilo prosadit řešení nejen v oblasti vlastnického a nájemního bydlení, ale také bydlení sociálního. Jako prioritu vidíme zásadní zrychlení stavebního řízení prostřednictvím stavebního zákona. Klíčová je pro nás i ochrana lidí nejen před problémy s energiemi, ale i pádem do dluhových pastí. Mám proto radost i ze zkrácení insolvencí na tři roky a zjednodušení mnohonásobných exekucí, stejně tak z podpory dětských skupin a krátkodobých úvazků či zajištění valorizace minimální mzdy,“ nastínil Bartoš s tím, že programové prohlášení také klade důraz na přátelskou, efektivní a levnější veřejnou správu.

„K tomu je nutné konečně zapracovat na funkční digitalizaci, která je pro Piráty jedno ze stěžejních témat. Pozitivní je například také prosazení našeho závazku na rozklikávací rozpočet státu. Ušetřit miliardy a vrátit občanům důvěru ve stát napomůže rovněž novela zákona o střetu zájmů, která zabrání přílišné kumulaci politické, ekonomické a mediální moci. Stanovíme rovněž jasná pravidla pro vlastnictví médií a čerpání prostředků z veřejných rozpočtů,“ uvedl ministr.

Programové prohlášení řeší rovněž rozvoj moderního vzdělávání, vědy a inovací či podporu podnikání. Živnostníkům přinese například ulehčení od byrokratické zátěže při správě daní a poplatků, zrušení EET či zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH.

V oblasti zahraniční politiky bude do roku 2023 předložen ke schválení zákon sankcionující hrubá porušení lidských práv (tzv. Magnitského zákon), který Piráti již navrhovali v minulém volebním období. „Budeme podporovat demokracii, lidská práva a občanskou společnost: obnovíme tradici tzv. havlovské zahraniční politiky, a to včetně podpory rozvojové a transformační spolupráce. Zrevidujeme také naše vztahy s Ruskem a Čínou,“ doplnil předseda Pirátů.

Podle jeho slov je také zasádní, že nová vláda bude dbát na ochranu životního prostředí a klimatu: „Budeme usilovat o zmírňování dopadů klimatických změn a přispívat k dosažení klimatické neutrality EU do roku 2050. Na úrovni naší země se zaměříme zejména na návrat vody do krajiny, ochranu biodiverzity nebo přechod na oběhové hospodářství. A rovněž budeme vytvářet podmínky pro energetickou transformaci a rozvoj uhelných regionů tak, aby byl možný odklon od uhlí do roku 2033.“

Programové prohlášení naleznete ZDE