Piráti nesouhlasí s podobou senátní verze novely Zákona o ochraně přírody a krajiny, která degraduje koncepční systém ochrany národních parků a ohrožuje samu jejich podstatu. Za senátorskými pozměňovacími návrhy lze číst zájem o finanční zisky z rozvoje území v atraktivních lokalitách, včetně otevřené možnosti těžby dřeva, označované za boj s kůrovcem a komerčního odlovu zvěře. To vše na úkor dlouhodobé perspektivy zejména území Národního parku Šumava. Piráti ve svém programu jednoznačně podporují ochranu přírody, k tématu přistupují s respektem a s vědomím, že za peníze si již nikdy v budoucnu zdravou přírodu nekoupíme.

Česká pirátská strana se prostřednictvím svého místopředsedy Martina Šmídy připojila k výzvě Zachraňme národní parky. Senátoři s podporou Pirátů jsou proti senátní verzi zákona a hlasovali pro jeho původní verzi. Piráti dále vyzývají poslance a poslankyně, aby schválili novelu zákona v jeho původní podobě, jež je kompromisem zohledňujícím argumenty jak místních samospráv, tak vědecké obce.

„Názor většiny senátorů na problematiku správy národních parků nesdílím. Považuji jej naopak za velmi nešťastný, a to bez ohledu na motivace, které k němu vedou. Doufám, že tyto tragické pozměňovací návrhy neprojdou a Poslanecká sněmovna nakonec schválí novelu v původním znění, jak už ji jednou schválila.“ Říká senátorka Renata Chmelová, zvolená za koalici Vlasta, KDU-ČSL a LES s podporou Pirátů. Senát přijal třicet pozměňovacích návrhů senátora Jaroslava Větrovského (nezávislý za ANO) s podporou Tomáše Jirsy (ODS) z Hluboké nad Vltavou, dlouholetého obhájce a prosazovatele zájmů developerů na Šumavě. Uvedené návrhy zcela mění smysl osmi klíčových paragrafů zákona týkajících se ochrany přírody v národních parcích. Pokud novela zákona vstoupí v platnost v této nešťastné podobě, od základu se změní definice národních parků a dojde k zásadnímu narušení funkčního systému jejich ochrany.

Hlasování o novele Zákona o ochraně přírody a krajiny uskuteční v Poslanecké sněmovně v úterý 21. února. Tento den se pod heslem „Poslanci a poslankyně, hlasujte pro divočinu v národních parcích“ koná demonstrace na Malostranském náměstí od 11,55.

<h3>Související odkazy</h3> <h3>Kontakty</h3>