Praha, 25. ledna 2019 – Sněmovnou dnes v prvním čtení prošel vládní návrh nominačního zákona. Premiér Babiš předložil návrh na základě apelu Pirátů po tom, co byl jejich přísnější návrh zamítnut. Piráti návrh ANO podpořili, budou však usilovat o změny ve druhém čtení. Jak uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, zásadním požadavkem Pirátů bude zahrnutí vlastnické politiky, kterou obsahoval původní návrh Pirátů zamítnutý vládní koalicí.

„Nominační zákon je důležitou součástí protikorupční legislativy. Proto dohlédneme na to, aby měl obsah a byl opravdu funkční. Jedním z našich požadavků proto bude zavedení tzv. vlastnické politiky. To by pro státní společnosti znamenalo jasné definování cílů, odpovědnosti za jejich plnění, a tedy i efektivnější kontrolu. Budeme usilovat o to, aby zásadní rozhodnutí o majetku projednala Sněmovna, která dle ústavy plní vůči vládě kontrolní funkci. Pokud by tento model fungoval již dříve, mohlo se předejít mnoha sporům, včetně vleklého případu OKD,“ připomněl Michálek jeden z hlavních prvků pirátského návrhu z března loňského roku.

Poslanec Pirátů Tomáš Martínek, který byl spoluautorem pirátského návrhu zákona, dodává: „Navržená podoba je oproti dříve předloženým poslaneckým návrhům Pirátů a dalších mírnější a nemusí tak plnit očekávání, která od tohoto zákona občané mají. Piráti proto předloží pozměňovací návrhy, které se to budou snažit napravit. Jedním z nich bude například závaznost rozhodnutí nominačního výboru, který ověřuje odbornost navrženého kandidáta do dozorčí nebo správní rady. Závaznost rozhodnutí doporučuje i platforma Rekonstrukce státu.“

Garančním výborem nominačního zákona se stal Hospodářský výbor, který má 60 dnů na projednání. Poté bude návrh zařazen na program druhého čtení, kde proběhne načítání pozměňovacích návrhů.