PhDr.
Olga Richterová Ph.D.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny

Olga Richterová je poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za Piráty, kde zastává pozici místopředsedkyně. Mezi lety 2017 a 2021 byla místopředsedkyní Výboru pro sociální politiku, členkou Výboru zdravotního a Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny. V roce 2022 byla znovuzvolena poslankyní za Prahu.

Během výkonu svého poslaneckého mandátu prosadila řadu zákonných úprav v oblasti sociální politiky:

V roce 2019 zamezila odebrání příspěvku na vozidlo pro zdravotně postižené. Během pandemické krize přišla se sérií opatření, které napravovaly chyby vlády při stanovení ošetřovného, kompenzací a dalších kroků učiněných v souvislosti s epidemickou situací. Zasadila se o možnost střídání obou rodičů při ošetřování členů rodiny. Navrhovala také zvýšení věkové hranice ošetřovného nebo rozšíření okruhu pobírajících osob na všechny pracující. V červenci 2021 prosadila s Piráty a s podporou dalších stran prodloužení otcovské dovolené z jednoho týdne na dva.

Podařilo se jí rovněž transformaci kojeneckých ústavů na podpůrné a preventivní služby, které podpoří biologické rodiny a odlehčí rodinám dětí s postižením. Česko bylo poslední zemí Evropské unie, kde kojenecké ústavy fungovaly.

Články

12. prosince 2022 Zahraničí finance

Komentář Olgy Richterové: Viktor Orbán jedná jako trojský kůň

Evropské komisi došla po mnoha letech trpělivost a navrhla zablokovat vyplacení zhruba 183 miliard korun Maďarsku ze strukturálních fondů. Důvod? Orbánovo nedostatečné potírání korupce v zemi a problematické přidělování veřejných zakázek. Peníze evropských daňových poplatníků kvůli tomu mohou mizet v kapsách oligarchů a Orbánových kamarádíčků, o které opírá svůj režim. Bohužel jde ale jen o jeden z problémů, které Viktor Orbán pro evropské země, včetně České republiky, nyní představuje.

Číst dále

Poslanecká sněmovna

Ivan Bartoš

Ivan Bartoš

Poslanec PSP ČR za Ústecký kraj
Jakub Michálek

Jakub Michálek

Předseda poslaneckého klubu Pirátů, místopředseda Ústavně-právního výboru
Klára Kocmanová

Klára Kocmanová

Členka Výboru pro sociální politiku, Výboru pro životní prostředí a Komise pro kontrolu použití odposlechu
Odebírej náš newsletter
Fake news tam nenajdeš, ale dozvíš se, co chystáme doopravdy!