Ondřej Chrást pochází z Františkových Lázní. Dlouhodobě žije na Praze 6. Od ledna 2022 působí jako náměstek ministra kultury Martina Baxy. V Pirátské straně vede Resortní tým kultura. V období 2022-2026 je podruhé zvoleným zastupitelem Prahy 6. Od října 2022 je předsedou pražského krajského sdružení Pirátů.

V roce 2021 se stal volbou Celostátního fóra Pirátské strany členem vládního týmu koalice Pirátů a Starostů a je spolutvůrce programu této koalice pro kulturu a následného Programového prohlášení Vlády, které spolunaplňuje v současné pozici náměstka ministra kultury.

Vystudoval psychosociální studia a teologii na UK a v současné době se pohybuje také na Fakultě podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické v Praze, v oboru Ekonomika a management v rámci katedry Arts managementu, kde zúročuje svůj dlouhodobý odborný i osobní zájem o památkovou péči a obecně o udržitelnost, ekonomizaci a propagaci kulturního dědictví.

Působí v krajských pirátských expertních týmech Prahy (tzv. KET) a také působí v celorepublikových Resortních týmech Pirátské strany pro školství, kulturu a cestovní ruch. Resortní tým kultura také mnoho let vede. Na částečný úvazek působil v letech 2019 - 2021 jako asistent pirátské poslankyně Lenky Kozlové, u níž se věnoval problematice vzdělávání a kultury.

Na Praze 6 působil či působí jako zastupitel v řadě komisí a pracovních skupin, zejména z oblasti kultury či strategického plánování. Má dlouhodobé zkušenosti s manažerskou prací v neziskovém sektoru v oblasti kultury a cestovního ruchu – např. v organizacích Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v zapsaném spolku Otec vlasti Karel IV. Před vstupem na ministerstvo kultury se profesně věnoval reformám profesního terciárního vzdělávání, kde jako projektový manažer Sdružení profesního terciárního vzdělávání, z.s. koordinoval mezinárodní i lokální projekty související se změnami ve vzdělávání a celé společnosti v souvislosti s „fenoménem 4.0“.

Byl členem dozorčí rady Prague City Tourism, a. s. (členství se vzdal v lednu 2022 z důvodu střetu zájmů s pozicí náměstka člena vlády). Je členem správní rady neziskové organizace Pražský nadační audiovizuální fond, kde se snaží působit tak, aby Praha byla v zahraničí propagována co nejlépe – jako kosmopolitní kulturní metropole, nikoli jako přeplněná metropole levného alkoholu.

Angažuje se v několika neziskových organizacích s kulturním zaměřením. Byl jedním z iniciátorů a spolukoordinátorů 700. výročí narození Karla IV. v roce 2016 a organizátorem mnoha kulturně/společenských akcí. Je iniciátorem akce www.zachrantevily.cz, kde se snaží dohnat k odpovědnosti neodpovědné developery, kteří nechávají chátrat kulturní dědictví v Praze Bubenči a poukazovat tím na širší problém likvidace kulturního dědictví v klíčových památkových místech Prahy.

Ve svém volném čase se věnuje rodině, četbě, zejména severských detektivek a biografií významných osobností, hraje šachy i jiné hry, chodí do přírody a po památkách. Případně tyto koníčky rád kombinuje – v přírodě ležící pod stromem či ve stínu nádvoří zámku si čte nebo hraje šachy. Rád také píše články a jiné texty, také na svůj soukromý blog www.chrast.eu a své sociální sítě.

Na ministerstvu kultury:

  • Společně s pirátskými poslanci připravil a prosadil několik klíčových pozměňovacích návrhů k autorskému zákonu týkající se ochrany uživatele, svobody slova či soukromí, např. že platformy nebudou mít možnost nadměrného blokování obsahu uživatelů. Pirátské návrhy také zrušili vymáhání poplatků OSA za přijímače v podnikatelských provozech, které s výdělečnou činností nesouvisí či absurdní povinnosti placení za hraní vlastní hudby.
  • Podílí se jako člen koaliční skupiny na reformě mediálních zákonů, spoluprosadil tzv. malou novelu zákona o ČT a ČRo, která posiluje nezávislost Rad těchto institucí tím, že jejich volbu rozprostřel mezi obě komory parlamentu a připravuje také další novelu zaměřenou na reformní změny a modernizaci veřejnoprávních médií.
  • Podílí se jako člen pracovní skupiny na klíčové legislativě, která má umožnit vznik tzv. Veřejných kulturních institucí, nové právní formy umožňující větší soběstačnost, víceleté a vícezdrojové financování kulturních institucí apod.
  • Z pověření ministra koordinuje rozsáhlý projekt „Kulturní pomoc Ukrajině“, který má za cíl upozornit a pomoci ruskou agresí zasaženému kulturnímu sektoru a také zajišťovat finanční prostředky na tuto pomoc.
  • Z pověření ministra koordinuje spolupráci resortů kultury a školství v rámci právě probíhající „velké revize Rámcových vzdělávacích programů“.
  • V roce 2022 koordinoval kulturní část českého předsednictví v Radě EU a reprezentuje český stát na mnoha mezinárodních akcích, např. na světové konferenci na ministerské úrovni UNESCO – MONDIACULT 2022 v Mexiku – o kulturních politikách a udržitelném rozvoji, na Design weeku v Miláně 2023 a dalších mezinárodních akcích.

Odebírej náš
newsletter

Fake news tam nenajdeš, ale dozvíš se, co chystáme doopravdy!