Piráti chtějí pravidelnou valorizaci rodičovského příspěvku. Odmítnutí MPSV považují za absurdní

10. 09. 2019
Piráti chtějí pravidelnou valorizaci rodičovského příspěvku. Odmítnutí MPSV považují za absurdní
Piráti chtějí pravidelnou valorizaci rodičovského příspěvku. Odmítnutí MPSV považují za absurdní

Praha, 10. září 2019 – Krok Ministerstva práce a sociálních věcí navýšit rodičovský příspěvek jen těm rodičům, kteří jej budou k 1. lednu 2020 aktivně pobírat, vyvolá prodlužování pobírání této dávky a vlnu opožděných návratů do práce s patřičnými ekonomickými dopady. Piráti proto připravili návrh na odstupňování navýšení i těm rodičům, kteří příspěvek už vyčerpali, ale jejich děti nejsou starší čtyř let. K novele připravili Piráti také valorizační kalkulačku, na níž si mohou rodiče už dnes spočítat, o kolik by se mohl zvýšit jejich rodičovský příspěvek po roce 2021. V tomto roce by se měl dle návrhu Pirátů začít valorizovat od částky 300 tisíc korun, kterou chce vláda začít vyplácet od roku 2020.

„Aby za několik let opět nedošlo k handrkování o skokové navýšení, chceme do zákona začlenit automatickou valorizaci rodičovského příspěvku od roku 2021. Bude fungovat obdobně jako u důchodů, ale v měsíčním intervalu. Celková částka nároku na rodičovský příspěvek by se vypočítala jen jednou, a to při podání žádosti. Při případných změnách doby pobírání nebo příjemce by se neměnila. Obecně jako Piráti zastáváme názor, že zákon by neměl stanovovat pevnou částku, ale měl by reflektovat inflaci a růst mezd tak, aby reálná výše příspěvku zůstávala stejná. Ve výsledku se pak uleví i Parlamentu ČR, který nebude muset téma opakovaně řešit,“ vysvětlila poslankyně Olga Richterová.

Webová stránka socialnisystem.cz, na níž Piráti představili kalkulátor příspěvku, funguje již od června tohoto roku. Pomáhá občanům s orientací ve složitém systému dávek a obsahuje také návrhy řešení některých životních situací.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu