Pirátští poslanci představili vizi pro budoucnost jaderné energetiky

02. 11. 2018
Pirátští poslanci představili vizi pro budoucnost jaderné energetiky
Pirátští poslanci představili vizi pro budoucnost jaderné energetiky

Praha 2. listopadu 2018 – Pirátští poslanci Jan Lipavský a Petr Třešňák v uplynulém týdnu sezvali odborníky na jadernou energetiku, aby společně probrali téma výstavby nových jaderných zdrojů v České republice na semináři s podtitulem „Transparentně a bez geopolitického vlivu“. Ke kulatému stolu dorazila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, ale i zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška, stejně tak i zástupci Greenpeace.

Výstavba jaderných bloků je strategicky nejvýznamnější projekt, o kterém by měla rozhodnout vláda Andreje Babiše. S odhadovanou cenou až 200 miliard korun jde o nejdražší veřejnou zakázku v historii naší země. Výstavba bude mít závažné dopady nejen na energetické směřování země, ale také na domácí politickou scénu a především bezpečnost České republiky. Piráti volají po transparentní výstavbě s partnerem, který nepředstavuje bezpečnostní riziko.

Pirát Petr Třešňák vysvětlil, že rozvoj jaderné energetiky je podmínka nejen k naplnění státní energetické koncepce, dosažení cílů snižování emisí a zajištění energetické bezpečnosti po roce 2040.

„Z mého pohledu je velmi úzce spjata i s tzv. „znalostní ekonomikou“ - v tomto kontextu tedy zachování jaderného know-how, které ČR měla a stále ještě má na vysoké úrovni. To je nezbytné například i pro naší pozici v rámci celosvětových organizací dohlížejících nad fungováním jaderné energetiky. A to i v zemích, které nám bývají informačně uzavřenější. Inspirací pro nás může být Finsko, a to svou otevřeností – ať už administrativní a licenční procesy, sdílení informací a v neposlední řadě i sdílení těch zkušeností, které mohou být chápané jako negativa, tedy prodražování a průtahy ve výstavbě.“

„Vždy budeme muset vstoupit do jednání se zahraničním partnerem. Vždy to bude velký a významný hráč a bude to mít své geopolitické dopady,“

uvedl v diskusi na druhé téma Pirát Jan Lipavský. Ekonomický faktor při výstavbě není a nemůže být jediným kritériem při posuzování dodavatele, shodli se všichni panelisté. Bohužel však rozhodnutí o něm bude přijato na platformě, kde tento názor nemusí převládat, dodávají.

Panelisté varovali před případem Maďarska, kde Budapešť podepsala dohodu o výstavbě jaderných bloků pro elektrárnu Paks s ruskou státní firmou Rosatom. Britové zase nemají dobré zkušenosti s čínskou China General Nuclear. Posle varování USA hrála CGN roli v čínské snaze využít civilní jaderný program pro vojenské účely. Geopolitickou debatu shrnul závěrem Václav Bartuška jednou větou:

„Divím se, že třicet let od Sametové revoluce ještě řešíme, kam patříme.“

Česko je významným vývozcem elektřiny. Jaderná energie tvoří třetinu českého energetického mixu a platná strategie české energetiky do budoucna počítá s jejím udržením až rozšiřováním. V ČR v současnosti fungují dvě jaderné elektrárny, Temelín a starší Dukovany. Jejich odhadovaná životnost je do poloviny čtyřicátých let. Nové bloky, pokud budou postaveny, nahradí bloky stávající.

V současnosti vyrábí jaderné elektrárny 26 786 GWh. Celkově bylo v našich elektrárnách generováno v roce 80 999 GWh a naše domácnosti spotřebují přibližně 61 877 GWh. V minulém roce jsme proto vyvezli 13 076 GWh do zahraničí. Pokud nebudou bloky jaderných elektráren včas nahrazeny, mohlo by se Česko z exportní země stát energetickým dovozcem.

Videozáznam z debaty si můžete pustit zde.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu