Pirátské Celostátní fórum proběhlo poprvé online. Strana během něj odsouhlasila založení pirátského politického institutu

09. 01. 2021
Pirátské Celostátní fórum proběhlo poprvé online. Strana během něj odsouhlasila založení pirátského politického institutu
Pirátské Celostátní fórum proběhlo poprvé online. Strana během něj odsouhlasila založení pirátského politického institutu

Pardubice/Praha, 9. ledna 2021 - V sobotu se konalo pirátské Celostátní fórum (CF), tedy celorepublikový sjezd strany a jejích příznivců. Akce byla poprvé v historii online. Během ní bylo například schváleno založení prvního pirátského politického institutu, představeni lídři pro volby do Sněmovny a jednalo se i o možné předvolební koalici se STAN. Vyhodnocovaly se rovněž výsledky krajských či senátních voleb nebo pirátské působení v koronavirové krizi a činnost v Evropském parlamentu.

Důležitým bodem jednání CF bylo založení prvního pirátského politického institutu. To podpořili v hlasování i straníci. Projekt představila první místopředsedkyně strany Olga Richterová a pražský zastupitel Daniel Mazur spolu s Jankou Michailidu. Richterová jej uvedla jako think-tank zaměřený na dlouhodobé vize, hodnoty, zásady a specifické pirátské ideje: „Na formální úrovni budeme moci podporovat profesionalitu, participaci členů a příznivců a zapojovat do naší činnosti dobrovolníky. Spolupracovat chceme i na akademické úrovni s vědeckou obcí. Mezi konkrétní aktivity budou patřit přednášky, panelové diskuse, školení, semináře, publikační i poradenská činnost.”

V následujícím půlroce podle ní Piráty čeká série procesních úkonů jako změna stanov k rejstříkovému soudu a poté výběr lidí do orgánů institutu, výběrové řízení na ředitele či ředitelku a ustavení akademické rady a dobrovolnického kruhu.

„Na dosavadní práci na vytvoření institutu se podílela řada mých pirátských kolegů, kterým patří velký dík. Bez dobrovolnické práce by institut nemohl vzniknout,“ doplnila Richterová.

V rámci akce se také diskutovalo o možné předvolební koalici s hnutím STAN. Senátor a předseda volebního výboru Lukáš Wagenknecht zase shrnul postřehy z loňské kampaně do krajských zastupitelstev. Stejně tak se představily jednotlivé krajské zastupitelské kluby. Wagenknecht následně i s novou pirátskou senátorkou Adélou Šípovou popsal výsledky Pirátů v horní komoře Parlamentu. Šéf poslaneckého klubu Jakub Michálek obdobně shrnul práci Pirátů ve Sněmovně. Úspěchy v Evropském parlamentu pak přednesli pirátští europoslanci Marcel Kolaja, Mikuláš Peksa a Markéta Gregorová.

Celostátního fóra se zúčastnila také řada hostů jako například předseda STAN Vít Rakušan, ekonomka Danuše Nerudová či Filip Matějka nebo belgický europoslanec Philippe Lamberts, prezident skupiny Zelení/Evropská svobodná aliance v Evropském parlamentu.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu