Díky snaze Pirátů dojde ke zpomalení růstu platů politiků

15. 11. 2018
Díky snaze Pirátů dojde ke zpomalení růstu platů politiků
Díky snaze Pirátů dojde ke zpomalení růstu platů politiků

Praha, 15. listopadu 2018 – Sněmovna dnes díky dlouhodobému tlaku Pirátů, kteří iniciovali mimořádnou schůzi, projednala bod týkající se platů politiků a schválila vládní návrh zpomalující růst platů. Pokud by k projednání bodu nedošlo, platy poslanců by se automaticky od příštího roku navýšily o 20 procent. Piráti navíc prosazovali i to, aby se platy politiků odvíjely od průměrných platů v celé ekonomice, nikoliv jen ve státním sektoru a trvali na tom, aby pro politiky platila také pravidla o nemocenské. Tyto pirátské návrhy Sněmovna zamítla.

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek upozornil na problémy, které mohou neúměrné zvýšení platů provázet:

„Poslanci nemají mít absurdně vysoké platy, odtrhli by se od běžných občanů. Stali by se elitou, která zastupuje zájmy vysokopříjmových skupin. A někdy nám to tady tak i funguje.” V následující debatě pak představil návrh Pirátů: „Jsme proto, aby platy nerostly podle státního sektoru, protože to mohou politici ovlivňovat tím, že budou zvyšovat platy úředníků a podobně. Navrhujeme, aby byly navázány na prosperitu celé naší země, tedy na ekonomický sektor.”

„My jako Pirátská strana jsme ochotni uspořádat kulatý stůl a do budoucna vyřešit to, aby se odměny a platy politiků odvíjely od celé podnikatelské sféry. Proto jsem vás chtěl poprosit, abychom se s tím konečně jednou provždy vypořádali a nikdo z veřejnosti nemohl mít námitky proti tomu, že si politici jakýmkoliv způsobem zvyšují platy,”

dodal Michálek ke kritice některých poslanců, že politici opět zasahují do výše svých vlastních platů.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu