Piráti představili řešení kyberbezpečnosti na komisi pro NÚKIB, uvádí poslanec Profant

09. 01. 2019
Tagy
Piráti představili řešení kyberbezpečnosti na komisi pro NÚKIB, uvádí poslanec Profant
Piráti představili řešení kyberbezpečnosti na komisi pro NÚKIB, uvádí poslanec Profant

Praha, 9. ledna 2019 – Na dnešním jednání Stálé komise pro kontrolu činnosti Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, jejíž jsem místopředsedou, byl na programu bod s názvem „Problematika backdoor v Hardwaru“. Hardware společností Huawei Technologies a ZTE Corporation používaný státními úřady považují Piráti za nevhodný již delší dobu, příslušný bod jsem proto využil k debatě nad prostředky, kterými lze riziko minimalizovat. Řešení preferované Piráty se opírá o otevřený hardware od certifikovaného výrobce.

Otevřený hardware spočívá v přístupu ke kompletní dokumentaci, která koncovému spotřebiteli umožňuje důkladně prozkoumat schémata daného výrobku a případně jej upravit podle potřeby. Pakliže by se jednalo o projekt společně financovaný Evropskou unií nebo NATO, došlo by ke snížení nákladů jednotlivých států. Zároveň by se zvýšila vzájemná kompatibilita infrastruktury kybernetické obrany. O funkčnosti této metody svědčí to, že otevřený hardware využívá i sociální síť Facebook.

Další řešení problému, který je znám již několik desítek let, může spočívat například v kontrole procesu výroby. Producenti rizikových dílů pro kritickou infrastrukturu by museli mít zajištěný certifikovaný provoz pod dohledem státního orgánu. Přísný dohled nad potenciálně nebezpečnými produkty již funguje v celé řadě odvětví – od farmaceutického přes potravinářský průmysl až po hračky. Logicky se tak nabízí i v odvětví komunikačních technologií, které má vliv na každého z nás, ať už chceme nebo ne.

Podrobnější informace o zmíněné problematice můžete dohledat v mém blogovém článku Otevřený hardware jako součást kybernetické bezpečnosti.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu