„Zavedení korespondenční volby je pro Piráty určitým předstupněm k elektronické volbě. Bohužel, Česká republika v případě korespondenční volby zaspala. Tato metoda je běžná ve většině Evropy, v EU ji využívá 24 z 28 států. V ČR by se týkala až 300 tisíc občanů, kteří žijí v zahraničí, pracují tam, studují, ale i části lidí, kteří jsou zrovna na dovolené. Ze zahraničí v současnosti volí jen kolem 10 tisíc lidí na voličský průkaz na zastupitelských úřadech. Korespondenční volba může zvýšit volební účast i o několik procent. Občané v zahraničí jsou současným zákonem diskriminovaní ve svém základním občanském právu rovného přístupu k volbám. V mnoha státech totiž zastupitelské úřady nemáme a naši občané prostě nemají možnost se voleb zúčastnit,“

uvedl poslanec a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal hlavní důvody, proč se Piráti připojili k iniciativě poslanců TOP 09.

Protože předkládaný návrh se nevyhnul některým nedostatkům systémového nebo legislativně-technického charakteru, jak do předběžného stanoviska napsali i legislativci Úřadu vlády ČR, chystají Piráti pozměňovací návrhy.

„Naše návrhy budou směřovat k tomu, aby byla korespondenční volba možná i při předčasném rozpuštění Sněmovny, a abychom dostatečně legislativně upravili druhé kolo prezidentské volby tak, aby zastupitelský úřad vydal hlasovací lístky pro obě kola současně,“

uvedl další postup Vojtěch Pikal.

Piráti v programu uvádějí, že jejich dlouhodobým cílem je zavedení spolehlivé a bezpečné elektronické varianty volby. Té však musí předcházet testování a zkušební provoz. Zavedení korespondenční volby, která je dnes ve světě standardem a v ČR se o ní mluví od roku 2004.