Vláda dala neutrální stanovisko ke korespondenční volbě, kterou podporují Piráti

24. 07. 2018
Tagy
Vláda dala neutrální stanovisko ke korespondenční volbě, kterou podporují Piráti
Vláda dala neutrální stanovisko ke korespondenční volbě, kterou podporují Piráti

Praha, 24. července 2018 – K návrhu na zavedení možnosti korespondenční volby ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR, Evropského parlamentu a při prezidentských volbách dnes Vláda ČR vydala neutrální stanovisko. Novela volebního zákona vychází ze staršího návrhu a stojí za ním tři desítky opozičních poslanců, včetně Pirátů Vojtěcha Pikala, Radka Holomčíka a Jana Pošváře. Hlavním cílem předkládané novely je zjednodušení hlasování pro české občany pobývající v zahraničí z pracovních, studijních, rekreačních i dalších důvodů.

„Zavedení korespondenční volby je pro Piráty určitým předstupněm k elektronické volbě. Bohužel, Česká republika v případě korespondenční volby zaspala. Tato metoda je běžná ve většině Evropy, v EU ji využívá 24 z 28 států. V ČR by se týkala až 300 tisíc občanů, kteří žijí v zahraničí, pracují tam, studují, ale i části lidí, kteří jsou zrovna na dovolené. Ze zahraničí v současnosti volí jen kolem 10 tisíc lidí na voličský průkaz na zastupitelských úřadech. Korespondenční volba může zvýšit volební účast i o několik procent. Občané v zahraničí jsou současným zákonem diskriminovaní ve svém základním občanském právu rovného přístupu k volbám. V mnoha státech totiž zastupitelské úřady nemáme a naši občané prostě nemají možnost se voleb zúčastnit,“

uvedl poslanec a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal hlavní důvody, proč se Piráti připojili k iniciativě poslanců TOP 09.

Protože předkládaný návrh se nevyhnul některým nedostatkům systémového nebo legislativně-technického charakteru, jak do předběžného stanoviska napsali i legislativci Úřadu vlády ČR, chystají Piráti pozměňovací návrhy.

„Naše návrhy budou směřovat k tomu, aby byla korespondenční volba možná i při předčasném rozpuštění Sněmovny, a abychom dostatečně legislativně upravili druhé kolo prezidentské volby tak, aby zastupitelský úřad vydal hlasovací lístky pro obě kola současně,“

uvedl další postup Vojtěch Pikal.

Piráti v programu uvádějí, že jejich dlouhodobým cílem je zavedení spolehlivé a bezpečné elektronické varianty volby. Té však musí předcházet testování a zkušební provoz. Zavedení korespondenční volby, která je dnes ve světě standardem a v ČR se o ní mluví od roku 2004.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu