Piráti si zvolili lídry krajských kandidátek pro sněmovní volby 2021

23. 12. 2020
Piráti si zvolili lídry krajských kandidátek pro sněmovní volby 2021
Piráti si zvolili lídry krajských kandidátek pro sněmovní volby 2021

Praha, 23. prosince 2020 – Piráti si zvolili lídry krajských kandidátek pro volby do Poslanecké sněmovny PČR. Kromě současných poslanců se jedničkami kandidátek stali ve Středočeském kraji Klára Kocmanová, jejíž prioritním zájmem je dostupné a udržitelné bydlení, na Vysočině Milan Daďourek, mezi jehož oblasti působení jsou udržitelnost rozvoje venkova a zachování tradiční venkovské krajiny, v Plzeňském kraji Daniel Kůs, právník, podnikatel a nedávný kandidát Pirátů do Senátu v Plzni a Lukáš Blažej, ústecký zastupitel a dlouhodobý bojovník za transparentní město. Ve zbylých krajích uspěli jako lídři současní poslanci.

Porazit protikandidáta hned v prvním kole volby, tedy při zisku nadpoloviční většiny odevzdaných hlasů, se podařilo poslanci Františku Elfmarkovi ve Zlínském kraji, místopředsedovi Poslanecké sněmovny Vojtěchu Pikalovi v Olomouckém kraji, místopředsedovi strany Radku Holomčíkovi v Jihomoravském kraji a poslanci Lukáši Koláříkovi v Jihočeském kraji.

Ve Středočeském kraji se rozhodovalo ve druhém kole mezi trojicí kandidátů. Nakonec zvítězila Klára Kocmanová. Stejný počet kandidátů se ve druhém kole utkal i v Plzeňském kraji, kde zvítězil Daniel Kůs. Čtveřici nových lídrů doplnil Milan Daďourek na Vysočině a Lukáš Blažej v Ústeckém kraji. V Libereckém kraji zvítězil ve druhém kole také poslanec Tomáš Martínek.

V krajích, kde se se volby lídra účastnil pouze jediný kandidát, vyjádřili členové silnou podporu stávajícím poslancům. Olga Richterová, dosavadní první místopředsedkyně strany, bude v čele kandidátky v Praze, Mikuláš Ferjenčík v Pardubickém kraji, Lukáš Černohorský v Moravskoslezském kraji, Martin Jiránek v Královéhradeckém kraji a Petr Třešňák v Karlovarském kraji.

„Volba lídrů Pirátů na krajské kandidátky vzbudila velký zájem členské základny. Dokazuje to přes 700 hlasujících, kteří představují více než 70 % členů Pirátské strany. Děkuji všem kandidátům, kteří se volby zúčastnili a gratuluji těm, kteří získali důvěru a byli zvoleni do čela pirátských tandemů na kandidátkách. Čeká nás náročné předvolební období a zároveň nás čeká stranické hlasování o koalici s hnutím STAN a tedy i možné společné povolební tažení. Za sebou máme ale už nyní s Piráty velký kus práce nejen v Poslanecké sněmovně, ale i v obcích a krajích. Proto věřím, že s našimi pirátskými kandidáty v říjnových sněmovních volbách uspějeme,“ komentoval výsledky předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Seznam pirátských lídrů v krajích:

Moravskoslezský – Lukáš Černohorský

Zlínský – František Elfmark

Olomoucký – Vojtěch Pikal

Jihomoravský – Radek Holomčík

Vysočina – Milan Daďourek

Pardubický – Mikuláš Ferjenčík

Královéhradecký – Martin Jiránek

Liberecký – Tomáš Martínek

Ústecký – Lukáš Blažej

Karlovarský – Petr Třešňák

Plzeňský – Daniel Kůs

Jihočeský – Lukáš Kolařík

Středočeský – Klára Kocmanová

Praha – Olga Richterová

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu