Piráty léta prosazovaný návrh manželství pro všechny dnes prošel vládou

29. 06. 2022
Piráty léta prosazovaný návrh manželství pro všechny dnes prošel vládou
Piráty léta prosazovaný návrh manželství pro všechny dnes prošel vládou

29.června 2022 – Vláda dnes zaujala neutrální stanovisko k návrhu rovného manželství, který Piráti roky prosazují. Už na začátku minulého volebního období Piráti přišli s legislativou, která umožní uzavřít stejnopohlavním párům manželství a získat tak veškerá práva, která dosud jako registrovaní partneři nemají. Návrh, který dnes projednala vláda a míří do Parlamentu, podepsala za Piráty místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová. Rozdíly v právní a ekonomické rovině, ale i v řadě praktických věcí, snižují důstojnost a komplikují zejména postavení dětí těchto rodin a párů. To chtějí Piráti změnit. Manželství pro všechny podporují v ČR dle průzkumů zhruba dvě třetiny lidí.

„Stát má co nejméně omezovat své občany. Rovné manželství legislativně prosazujeme už od roku 2018. Pomůže tisícům párů a jejich dětem, neohrozí nikoho. Současný stav, kdy mezi registrovaným manželstvím a partnerstvím existuje řada rozdílů, je nespravedlivý. V sekulárním státě, kde všichni platí daně a mají stejné povinnosti, mají mít i rovná práva. Pouze jeden z rodičů je dnes u stejnopohlavních párů zákonným zástupcem, což způsobuje mnoho praktických problémů. Současné právní a administrativní překážky tak vytvářejí diskriminační systém, v němž rodiče spolu se starající o děti nemají právní nárok na informace o dítěti v nemocnici, čelí problémům při vyřizování společného bydlení, při žádostech o sirotčí důchod nebo dědictví po nebiologickém partnerovi. Tato a desítky dalších omezení jsou pro nás jako pro liberální stranu nepřijatelná,” uvedla k návrhu Richterová.

Návrh má též podporu vládní zmocněnkyně pro lidská práva, která oceňuje především přínos pro děti vychovávané stejnopohlavními páry a celosvětovou shodu odborníků na tom, že výchovné schopnosti rodičů se neodvíjejí od sexuální orientace. Návrh, který by v druhé polovině roku mohla začít projednat Poslanecké sněmovna, podepsali zástupci čtyř koaličních stran – kromě Pirátů i ODS, TOP 09 a Starostové.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu