Vláda odmítla návrh Pirátů na snadnější odebírání vysokoškolských titulů podvodníkům

13. 07. 2020
Vláda odmítla návrh Pirátů na snadnější odebírání vysokoškolských titulů podvodníkům
Vláda odmítla návrh Pirátů na snadnější odebírání vysokoškolských titulů podvodníkům

Praha, 13. července 2020 – Vláda dnes vyjádřila negativní stanovisko k pirátské novele zákona o vysokých školách. Piráti v legislativě navrhují důsledné zveřejňování závěrečných prací na internetu, řádné odebírání podvodně získaných vysokoškolských titulů a zákaz reklamy nabádající k podvádění u státnic.

„Řada mediálně známých případů ukazuje, o jak závažný a rozšířený problém se jedná. Naše vysoké školy bohužel umožňují uspět příliš mnoha podvodníkům. Zákon na ně nestačí a soudy jim tituly musí nechat. Počty odebraných titulů lze spočítat na prstech jedné ruky. Dáma, která složila státnice na právech pomocí mikrosluchátka v uchu, teď s titulem pracuje na Ministerstvu spravedlnosti. Šéfovou jí dělala ministryně, která rezignovala kvůli opsané diplomové práci. To, že v čele vlády stojí premiér podezřelý z dotačního podvodu nesmí vést k rozšíření podvodníků do dalších profesí,“ uvedl předseda poslaneckého klubu Pirátů a jeden z předkladatelů návrhu Jakub Michálek.

Vzhledem k tomu, že řada případů plagiátorství se objevuje s mnohaletým zpožděním a že dosud nedošlo k odebrání řady podvodně získaných titulů z kauzy tzv. plzeňských práv, počítá návrh Pirátů s prodloužením lhůty pro zahájení řízení o vyslovení neplatnosti vykonání státní zkoušky ze stávajících 3 let na 15 let. Možné prodloužení lhůty na 5 let, které zmínil na tiskové konferenci po jednání vlády ministr školství Robert Plaga, tuto konkrétní aféru neřeší. K lepšímu odhalování má napomoci i Piráty navržené důsledné zveřejňování závěrečných prací na webových stránkách vysokých škol, které by mohlo posílit důvěryhodnost zejména soukromých škol, které k podobné praxi ještě nepřistoupily.

Znění podaného návrhu Pirátů

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu