Praha, 27. srpna 2018 – Piráti včera během happeningu na Palackého náměstí v Praze upozornili na ohrožení svobodného internetu v podobě směrnice o autorském právu, o které má 12. září 2018 hlasovat Evropský parlament. Na akci vystoupili předseda Pirátů Ivan Bartoš, poslanci Mikuláš Peksa a Tomáš Martínek a také kandidát na pražského primátora Zdeněk Hřib.

„Svobodný internet, do kterého nezasahuje ruka cenzora – ať již politiků, firem nebo automatických filtrů, je základem dnešní liberální demokracie a informované společnosti. Připravovaná legislativa a zejména její články 11 a 13 představují skutečnou hrozbu. A já bych skutečně nerad sledoval to, jak příběh George Orwella začíná nabírat reálné obrysy, kdy se historie a realita nebude přepisovat, ale z internetu mohou pod různými záminkami mizet informace, které prostě už nikdy běžný člověk nedohledá a o jejichž existenci nebude ani vědět,” uvedl Bartoš během své řeči. „Už jednou jsme tu takhle stáli v červnu a přineslo to své ovoce. Věřím, že smysl to má i tentokrát a že tento apel povede k vypuštění nebo změně těch problematických bodů a svobodný internet tak bude na malou chvíli opět v bezpečí,“ dodal.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady o autorském právu na jednotném digitálním trhu obsahuje podle Pirátů tři velmi problematické články. Článek 4 hrozí narušit výjimky pro volné používání autorsky chráněných děl ve vzdělávání. Článek 11 doporučuje členským státům zavést daň z odkazu, který vydavatelům umožní vyžadovat poplatek za pouhý odkaz nebo náhled na článek. Článek 13 pak představuje ještě větší riziko a nutí poskytovatele služeb, kam lze ukládat data, k aktivní kontrole souborů oproti centrální databázi autorských děl. Tento požadavek pak v podstatě předpokládá zavedení automatizovaných filtrů, které si malé firmy nebudou moci ani dovolit zprovoznit.

„Jen díky svobodě a volnému pohybu informací lze sdílet inovace, díky kterým také prosperují města jako je Praha, a které jsou motory ekonomik rozvinutých zemí. Vytvořené bohatství nám pak umožňuje zajistit aby nikdo slabší nezůstal na vedlejší koleji, což nás chrání před autoritativními tendencemi ve společnosti,” zmínil Hřib.

„Jednotný postoj k autorskému právu je klíčový pro společný digitální trh Evropské unie, který je jasně v našem zájmu. Jednotný trh se ale nesmí stát záminkou k nasazení technologicky nesmyslných řešení, která přežijí jen nejbohatší hráči a uškodí malým a středním firmám v oboru,” řekl Mikuláš Peksa.