Zásah NCOZ na MPSV? Piráti upozorňují na podezřelé IT zakázky už dva roky

24. 02. 2020
Zásah NCOZ na MPSV? Piráti upozorňují na podezřelé IT zakázky už dva roky
Zásah NCOZ na MPSV? Piráti upozorňují na podezřelé IT zakázky už dva roky

Praha, 24. února 2020 – Národní centrála proti organizovanému zločinu zasahuje na Ministerstvu práce a sociálních věcí a v soukromé firmě OKsystem. Piráti dlouhodobě kritizují resort za nečinnost, špatné postupy, nehospodárnost a neefektivu v problematice informačních a komunikačních technologií. Současná situace je tak pouze eskalací ignorovaných či špatně řešených problémů.

Ministerstvo práce zvolilo naprosto špatný postup při řešení problémů v IT a tady je výsledek. Kdyby zástupci ministerstva postupovali transparentně, nevydávali informační embarga na opoziční poslance a problém coby kritickou infrastrukturu státu eskalovali na vládu, nemusela situace dospět až do takto tristní fáze, která dále podkopává důvěru lidí ve stát. O tomto problému se navíc vědělo dlouhou dobu a řešil se i na Bezpečnostní radě státu, takže si musím pokládat otázku, co vůbec Andrej Babiš v této věci udělal. Je to jeho vláda, jeho zodpovědnost.

Máme i vládního zmocněnce pro informační technologie a digitalizaci. Proč tedy nechali MPSV, aby si tento problém řešilo samo, když historické zkušenosti ukazují, že to resort neumí? Mnohem lepší přístup by byl, kdyby problém veřejně přiznali, o všech krocích informovali veřejnost i poslance a zdůvodňovali své postupy. Jejich tajnůstkářský přístup přirozeně nahrává různým spekulacím. Nastal čas hrát s otevřenými kartami. Proto svolám podvýbor pro IT na MPSV, kde si zástupce ministerstva pozvu a rovnou se na věc dotáži ministryně Jany Maláčové i v rámci interpelací.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu