Praha, 10. září 2018 – Ve středu 12. září 2018 bude Evropský parlament hlasovat o finální podobě nové směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu. Česká pirátská strana na úskalí směrnice a její problematické články 11 a 13 dlouhodobě upozorňuje. Proti směrnici se postavili také zástupci Wikipedie, Electronic Frontier Foundations a Piráti po celé Evropě.

„Skutečně velké problémy představují články 11 a 13. Článek 11 zavádí daň z odkazu, kterou se snaží vydavatelské domy získat dodatečné příjmy na základě modelu, který už v Německu a Španělsku zcela selhal. Článek 13 je pak jednoznačně nebezpečný – v důsledku přenáší odpovědnost na poskytovatele služeb natolik silně, že budou muset zavést automatizované upload filtry. Ty nejenže přímo ohrožují svobodu internetu, ale jejich nasazení je ekonomicky a technologicky velmi náročné a jen upevní pozici technologických gigantů. Je to řešení, které významně zasáhne také jednotlivé občany a internet jako takový. V důsledku ublíží i vydavatelům, kteří tolik bojují za jeho prosazení,“ uvádí Mikuláš Peksa, místopředseda sněmovního Výboru pro evropské záležitosti.

„Vítám snahu sjednotit digitální trh v Evropě, nesmí se to ale stát za každou cenu. Hrozeb vnímám více než jen články 11 a 13. Upozornit by se dalo i na články 3 a 4: příliš přísná varianta článku 3 by v rámci ochrany autorských práv mohla výrazně poškodit výzkum umělé inteligence, článek 4 může omezit využití autorských děl ve vzdělávání,“ říká poslankyně Lenka Kozlová.

Poprvé o směrnici hlasovali poslanci Evropského parlamentu v červenci. I díky silné kampani Pirátů a protestům po celé Evropě nakonec v tehdejší podobě neprošla. Nyní měli poslanci možnost předložit do 5. září pozměňovací návrhy do Výboru Evropského parlamentu pro právní záležitosti (JURI) – právě o nich se bude hlasovat nyní. Německá pirátská europoslankyně Julia Reda připravila pozměňovací návrhy k článkům 3, 11 a 13 a další dílčí změny. Čeští Piráti taktéž podporují úpravy článku 4 směrem k ponechání výjimek na autorská práva pro účely vzdělávání minimálně tak, jak jsou nyní.

Piráti ke směrnici připravili informační web www.zachraninternet.cz. Na něm mohou občané najít všechny potřebné informace, včetně toho, jak oslovit své europoslance, aby hlasovali pro dané pozměňovací návrhy.