Zákon garantující digitální komunikaci občanů se státem je připraven. Má podporu všech politických stran

12. 12. 2018
Zákon garantující digitální komunikaci občanů se státem je připraven. Má podporu všech politických stran
Zákon garantující digitální komunikaci občanů se státem je připraven. Má podporu všech politických stran

Praha, 12. prosince 2018 - Předseda Pirátů a Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Ivan Bartoš dnes spolu s vládním zmocněncem pro IT Vladimírem Dzurillou, prezidentem ICT UNIE Zdeňkem Zajíčkem a zástupci sněmovních stran představili nový zákon o právu na digitální služby. Jedná se o přelomový návrh, který má občanům garantovat možnost komunikovat se státem digitálně. Piráti se v přípravě a prosazování této legislativy angažují již od června. Zákon, na kterém se podílel renomovaný právník František Korbel a vznikl ve spolupráci s ICT UNIÍ, podporují všechny parlamentní strany.

„Zákon o právu na digitální služby je pro nás i pro občany naprostou prioritou a mění pohled na význam digitalizace. Důležité je, že zavazuje vládu a ministerstva, aby postupovaly podle jasného plánu a do pěti let zdigitalizovaly služby tak, aby měl občan možnost v komunikaci s úřady zvolit elektronickou cestu. Občané si zaslouží, aby vláda měla jasný plán a slíbená digitalizace neprobíhala na poslední chvíli. Tento společný poslanecký návrh, který má podporu i vládního zmocněnce, je skutečně revoluční,” zdůraznil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Podle vládního zmocněnce Vladimíra Dzurilly je připravovaná legislativa v souladu s koncepcí Digitálního Česka, kterou schvaluje vláda.

„Hlavním cílem digitalizace státu je zjednodušit život jeho občanům. Zákon o právu na digitální služby podporuji proto, že dá občanům možnost po státu digitalizaci přímo vyžadovat a uplatnit v praxi předpoklad, že stát je tu pro lidi a ne lidi pro stát,“ uvedl Dzurilla.

„Tento zákon, na jehož přípravě spolupracovali zákonodárci napříč politickým spektrem, naprosto mění vztah mezi občanem a státní správou. Každý, kdo bude chtít komunikovat se státem elektronicky, bude mít právo své věci vyřídit přes internet,“ zmínil prezident ICT UNIE Zdeněk Zajíček s tím, že výjimku budou tvořit jen věci, které přes internet vyřídit nelze, například technická kontrola vozidla.

Do současného návrhu Piráti prosadili dva důležité paragrafy. Paragraf 12, který navíc řeší otevřená data a 13, který adresuje technologickou neutralitu. To pro občana znamená, že si nebude muset pro využívání služeb pořizovat další software, jako tomu bylo například dříve u datových schránek. Tedy aby nikdo nebyl nucen pořizovat speciální software pro komunikaci se státem.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu
Piráti a Starostové