AUTOR ČLÁNKU:
ČESKÁ PIRÁTSKÁ STRANA

Od začátku nového roku platí tzv. informační příkaz, zákon zpera Pirátů, který zamezuje tzv. úřednímu ping-pongu. Zákon občanům zajišťuje přístup kinformacím vsituacích, kdy úřady dělají obstrukce anelegálně utajují informace před občany. Vplatnost vstoupil naden přesně dvacet let ponabytí účinnosti tzv. stošestky, tedy zákona osvobodném přístupu kinformacím.

Od začátku nového roku platí tzv. informační příkaz, zákon z pera Pirátů, který zamezuje tzv. úřednímu ping-pongu. Zákon občanům zajišťuje přístup k informacím v situacích, kdy úřady dělají obstrukce a nelegálně utajují informace před občany. V platnost vstoupil na den přesně dvacet let po nabytí účinnosti tzv. stošestky, tedy zákona o svobodném přístupu k informacím.


Občan se nově může dovolat svého práva na informace u tzv. informačního komisaře, který bude působit v rámci Úřadu pro ochranu osobních údajů. V rámci řízení bude nově možné vydat informační příkaz, který zastaví dosud nekonečný úřednický „ping-pong“, kvůli kterému občan čeká na informaci i dlouhé roky.


Jde o přelomovou změnu zákona o svobodném přístupu k informacím. Zákonodárci tak na návrh Pirátů reagovali na časté výhrady, že téměř dvacet let platný zákon o svobodném přístupu k informacím není vymahatelný. Zákon nabyl účinnosti od 1.1. 2020.


Další zdroje: