SKAY2161
7. února 2023

OchranujNespehuj.eu: Automatická kontrola soukromých zpráv otevírá dveře dalšímu zneužití, varuje Kolaja

Brusel, 7. února 2023 – Návrh Evropské komise na plošnou kontrolu soukromých zpráv otevírá prostor pro hackery či zahraniční zpravodajské služby. Ty by se tak mohly dostat ke komunikaci běžných lidí, novinářů či aktivistů. U příležitosti dvacátého Dne bezpečnějšího Internetu, který se koná v úterý 7. února, před tím varuje pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Nová legislativa, která by umožnila uložit komunikačním platformám povinnost plošně kontrolovat veškeré zprávy, si klade za cíl bojovat proti sexuálnímu zneužívání dětí. Podle Kolaji je úmysl sice dobrý, navrhovaná úprava však problém nevyřeší. Naopak představuje nebezpečný precedens pro další narušování soukromí.

assets/img/articles/2021/marcel-kolaja04.jpg
21. září 2022

Opoziční politici, novináři, státní zástupci, byznysmeni byli šmírováni spywarem, který pořídila polská vláda, potvrdila mise Evropského parlamentu

Varšava, 21. září 2022 – V hlavním Polském městě probíhala od pondělí do dnešního poledne mise Evropského parlamentu, která se uskutečnila kvůli vyšetřování skandálu využití šmírovacího softwaru Pegasus, který pořídila polská vláda (Právo a spravedlnost). Vyšetřovací výbor PEGA, který vznikl letos v březnu, jehož součástí je i pirátský kvestor Evropského parlamentu a europoslanec Marcel Kolaja, stále nevidí, že by polská vláda činila patřičné kroky a vyvodila jasné závěry vzhledem k využití tohoto softwaru, který byl vládou pořízen nelegální formou a za peníze fondu pro ochranu obětí v přepočtu v celkové výši 125 milionů korun.

assets/img/articles/2022/jakub-michalek-eet-bioslozka.jpg
11. července 2022

Piráti nesouhlasí s prolomením soukromí, které umožní úředníkům slídit v intimních fotkách. Děti ochrání lepší digitální gramotnost, bezpečnostní pojistky a větší kapacity vyšetřovatelů

Praha/Brusel, 11. července 2022 – Slídění cizích lidí v intimních zprávách a fotkách dětí se brzy může stát skutečností. Podle návrhu Evropské komise má být nově prohledávána veškerá soukromá komunikace, zda neobsahuje fotografie zneužívaných dětí. Zprávy včetně fotek a videí mají být prohledávány automatickými filtry, a to i v komunikaci zabezpečené šifrováním. Pro Piráty je návrh na plošné prolomení ústavního práva na soukromí nepřijatelný. Piráti navrhují ochránit děti před online predátory hlavně výchovou k digitální gramotnosti. Platformy by měly umožnit rodičům zapnout bezpečnostní pojistky jako jsou filtry a nahlašování nevhodného obsahu a policie by měla posílit kapacity pro tuto oblast.

assets/img/articles/2021/marcel-kolaja01.jpg
15. července 2021

Směrnici o kopírovacím monopolu není možné technicky správně implementovat. Automatické filtry tak budou mazat legální obsah, jako je parodie nebo satira

Brusel/Praha 15. července 2021 – Generální advokát Evropského soudního dvora dnes vydal stanovisko k polské žalobě na směrnici o kopírovacím monopolu (autorském právu). Polsko zpochybnilo ustanovení sporného článku 17 s tím, že by mohl položit základy cenzuře na Internetu, a to kvůli povinnosti využívat automatické nahrávací filtry pro kontrolu obsahu. Avšak podle dnešního stanoviska generálního advokáta Henrika Saugmandsgaarda Øe je článek 17 směrnice o autorském právu v souladu s Listinou základních práv a svobod. Zároveň ale uvádí, že automatické filtry nesmí odstraňovat legální obsah. To už se ale v zemích, které směrnici implementovaly, děje.

assets/img/articles/2021/ondrej-profant00.jpg
22. června 2021

Kontroverzní novela autorského zákona schválena vládou. Piráti varují před cenzurou internetu

Praha, 22. června 2021 – Vláda v pondělí schválila implementaci kontroverzní evropské směrnice o autorském právu. Ta v článku 17 (dříve 13) zavádí automatizované filtrování a mazání obsahu na internetu. Podle Pirátů Česko nedostatečně zohledňuje právo na svobodu projevu, výjimky pro kritiku, recenze či parodie a upřednostňuje zájmy majitelů autorských práv. Budou proto ve Sněmovně prosazovat nápravu.

assets/img/articles/2021/ivan-bartos01.jpg
24. května 2021

Piráti vyzvali Bělorusko k okamžitému propuštění novináře Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně Sofie Sapegové. Žádají i tvrdou reakci od EU

Praha, 24. května 2021 - Piráti vyzvali běloruské úřady k okamžitému propuštění běloruského novináře Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně Sofie Sapegové. Žádají i sankce vůči Bělorusku na úrovni EU. „Únos Prataseviče z letu mezi Aténami a Vilniusem, dvěma hlavními městy Evropské unie v Schengenském prostoru, představuje skandální narušení integrity Evropské unie,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš v reakci na nedělní událost.

assets/img/articles/2021/marcel-kolaja00.jpg
17. května 2021

Loni zemřelo na světě kvůli své práci 32 novinářů, upozorňují europoslanci v den, kdy by Ján Kuciak oslavil 31. narozeniny

Brusel, 17. května 2021 – Studenti ale i zástupci široké veřejnosti mají možnost vyhrát novinářskou cestu do Evropského parlamentu v Bruselu. Europoslanci napříč politickým spektrem vyhlašují soutěž, jejímž cílem je zjistit, jak by mělo vypadat ideální novinářské prostředí, ve kterém budou svobodná média prosperovat. Právě dnes by totiž oslavil 31. narozeniny slovenský novinář Ján Kuciak, kterého v roce 2018 zavraždila slovenská mafie.

assets/img/articles/2021/marcel-kolaja02.jpg
29. dubna 2021

Pravidla internetu, která navrhuje Klaus, jsou absurdní. EU je musí řešit systémově, říká europoslanec Kolaja

Brusel, 29. dubna 2021 – Změna trestního zákoníku navrhovaná poslancem Václavem Klausem mladším je podle místopředsedy Evropského parlamentu Marcela Kolaji absurdní a nevymahatelná. Navržené sankce jsou zcela nepřiměřené. Kolaja navíc upozorňuje, že podobným problémem se už na evropské úrovni zabývá akt o digitálních službách.

assets/img/articles/2021/marcel-kolaja01.jpg
29. dubna 2021

Hrozí cenzura na Internetu, říká Kolaja. Europarlament navzdory tlaku Pirátů schválil kontroverzní nařízení

Brusel, 29. dubna 2021 – Ohrožení svobody projevu anebo zneužití nových pravidel k utištění politické konkurence. I to podle pirátského místopředsedy Evropského parlamentu Marcela Kolaji hrozí po včerejším schválení nařízení o odstraňování teroristického obsahu on-line. Podle nových pravidel budou muset platformy do hodiny mazat problematický obsah, což ale podle Kolaji mohou zneužívat autoritářské režimy.

assets/img/articles/2021/marcel-kolaja01.jpg
8. dubna 2021

Google je žába na prameni, říká IT expert. Nekalé praktiky velkých hráčů mají upravit evropská pravidla

Brusel, 8. dubna 2021 - Velké digitální společnosti je zapotřebí regulovat na úrovni Evropské unie. Na tom se dnes shodli odborníci na digitální trhy v průběhu on-line debaty, kterou uspořádal místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Tzv. gatekeepři podle nich využívají nekalé praktiky a tím mohou i ohrozit demokracii. Tomu má zamezit nově vznikající evropská legislativa, jejíž stínovým zpravodajem je právě Kolaja.

assets/img/articles/2021/profant-kopriva.jpg
12. února 2021

Pirátům se podařilo prosadit, aby Vojenské zpravodajství nemohlo sledovat online komunikaci, nedostatečné ošetření aktivních zásahů a děravá kontrola však přetrvávají

Praha, 12. února 2021 – Pirátům se podařilo upravit návrh zákona o Vojenském zpravodajství, u jehož první verze hrozilo vážné ohrožení soukromí na internetu a nepřiměřené postihy poskytovatelů internetového připojení. Naopak Sněmovna odmítla pirátské návrhy na posílení kontroly Vojenského zpravodajství a omezení, aby Vojenské zpravodajství nemohlo provádět tzv. aktivní zásah, určený k odvracení závažných kybernetických útoků, na žádost Policie ČR. Přijetí původní verze zákona by mohlo znamenat zavádění sond, které by mohly svévolně sledovat uživatele v komunikačním systému, ať už na internetu nebo u telefonních operátorů.

assets/img/articles/2021/marcel-kolaja00.jpg
8. ledna 2021

Kolaja k zablokování Trumpových účtů: Jde o nepřípustnou praktiku

ledna 2021 – O tom, co je nelegální obsah by měly rozhodovat nezávislé soudy, říká místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Podle něj je nepřípustné, aby sociální sítě Twitter a Facebook blokovaly účty prezidenta Trumpa dle vlastního uvážení. Kolaja se ale zároveň jasně distancuje od Trumpových výroků.

assets/img/articles/2020/kolaja-eu.jpg
14. prosince 2020

Kolaja: Internet musí sloužit lidem. Evropská komise zítra představí nová pravidla pro jeho fungování: akt o digitálních službách

Brusel, 14. prosince 2020 – Evropská komise má v průběhu zítřka představit nová pravidla pro Internet. Akt o digitálních službách ovlivní fungování sociálních sítí i prodeje zboží on-line. Bude mít dopad na všechny poskytovatele a příjemce internetových služeb. Podle místopředsedy Evropského parlamentu Marcela Kolaji je nutné zajistit, aby nová pravidla poskytovala ochranu pro občanské svobody on-line.

assets/img/articles/2020/kolaja.jpg
10. prosince 2020

Kolaja: Terorismus jako záminka pro ničení svobody. Hrozí mazání nevinného obsahu na Internetu

Brusel, 10. prosince 2020 – Piráti upozorňují na možné omezování svobody a zneužití mechanismu mazání teroristického obsahu na Internetu proti občanům. Evropský parlament, Rada i Komise dnes na politické úrovni ukončily třístranná jednání (tzv. trialog), v rámci kterých se dohodly na znění pravidel pro odstraňování teroristického obsahu. Přes odpor národních vlád se Pirátům podařilo prosadit několik pozitivních změn.

assets/img/articles/2020/martinek.jpg
18. listopadu 2020

Komentář Tomáše Martínka: ČT má poslední šanci na využití předkupního práva ke klíčovým pozemkům. Piráti se budou ptát i na zákonnost odvolání Dozorčí komise ČT

Praha, 18. listopadu 2020 – Velmi podezřelé odvolání Dozorčí komise České televize bez jakékoliv diskuze i věcného zdůvodnění proběhlo minulý týden na návrh Hany Lipovské. Lipovská, úzce spjatá s Janou Bobošíkovou, prosadila na posledním jednání rady rovněž absurdní odmítnutí nákupu pozemků pod budovou ostravské pobočky České televize. Dnes proběhne ještě jednou jednání Rady České televize, kdy její členové budou naposledy tuto věc diskutovat. Později již nebude možné, aby Česká televize předkupního práva využila. Na čtvrtečním mimořádně svolaném Volebním výboru se budu s pirátským kolegou Radkem Holomčíkem zajímat o to, zda je odvolání členů Dozorčí komise ČT platné a v souladu se zákonem.

assets/img/articles/2020/kopriva.jpg
5. listopadu 2020

Evropská komise chce prolomit šifrování soukromých konverzací na internetu. Jde o narušení listovního tajemství, namítají Piráti

Praha, 5. listopadu 2020 – Výbor pro evropské záležitosti tento týden projednal kontroverzní návrh nařízení, který by provozovatelům komunikačních platforem typu WhatsApp umožňoval číst obsah soukromé komunikace uživatelů. Poskytovatelé by totiž nově mohli filtrovat obsah, který umělá inteligence vyhodnotí jako závadný s ohledem na boj proti zločinu. Jako Piráti obecně usilujeme o zvýšení bezpečnosti na internetu, tento návrh ale bohužel podle dosavadních zkušeností ke zlepšení situace nepovede. Zločinci budou využívat ještě sofistikovanější metody, zatímco běžní uživatelé ztratí právo na listovní tajemství, které je garantováno Listinou základních práv a svobod.

assets/img/articles/2020/profant1.jpg
26. října 2020

Bezpečnost a soukromí v ohrožení. Piráti jasně proti šmírování v šifrované komunikaci

Praha/Brusel, 26. října 2020 – Server Politico.eu zveřejnil uniklé dokumenty, podle nichž Evropská komise zvažuje prolomení šifrování komunikace mezi uživateli, tzv. end-to-end encryption. Počítače a telefony by tak podle textu musely mít zadní vrátka, kterými by platformy mohly kontrolovat obsah komunikace. Samotná existence zadních vrátek by však mohla znamenat výrazné ohrožení bezpečnosti, soukromí a svobod uživatelů. Piráti před tímto postupem varují a vyzývají k boji za zachování bezpečnosti a soukromí v on-line prostoru.

assets/img/articles/2020/kolaja-eu.jpg
7. října 2020

Soudní dvůr Evropské unie zakázal plošné šmírování uživatelů. Piráti volají po změně českého zákona

Brusel/Praha, 7. října 2020 - Soudní dvůr EU včera rozhodl, že hromadné ukládání dat uživatelů internetu, stejně jako z telefonních hovorů, není přípustné. Přesně toto přitom operátorům v ČR nařizuje i současná legislativa. Piráti proti takovému postupu v minulosti podali stížnost k Ústavnímu soudu, ten ji zamítl. Proto místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja a poslanci Ondřej Profant a Mikuláš Ferjenčík vyzývají vládu, aby upravila legislativu v souladu s rozhodnutím Soudního dvora Evropské Unie. Ukládání a zadržování dat (tzv. data retention) s cílem sledování pohybu osob musí být cílené, nikoliv plošné.

assets/img/articles/2020/profant1.jpg
17. září 2020

Piráti varují před českou verzí směrnice o autorských právech. Chybí v ní ochrana svobody projevu i parodií

Praha, 17. září 2020 – Kontroverzní evropská směrnice o autorském právu, která v článku 17 (dříve 13) zavádí automatizované filtrování a mazání obsahu na internetu, byla schválena v létě 2019. Nyní je na jednotlivých státech, jakým způsobem ji začlení do své legislativy. Pro tento účel probíhají veřejné konzultace na české i na evropské úrovni. Pirátský poslanec Ondřej Profant upozorňuje na to, že Česko ve své verzi návrhu nedostatečně zohledňuje právo na svobodu projevu a obecně upřednostňuje zájmy majitelů autorských práv. Žádá proto nápravu.

assets/img/articles/2019/kolaja-tk.jpg
11. září 2020

Terorismus nesmí být záminkou. Evropští občané v průzkumu jasně odmítají cenzuru na internetu

Brusel, 11. září 2020 – Pouze 30 % Evropanů podporuje automatické mazání teroristického obsahu na internetu ze strany vlád. Zbytek je pro zásah soudů či policie. Vyplývá to z nedávného výzkumu YouGov, který proběhl v 10 členských zemích Unie, včetně Česka. Kritici se obávají, že pod rouškou terorismu bude často mazán i legální obsah. Pirátský místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja a pirátský europoslanec Patrick Breyer se jasně staví na stranu svobodného internetu.