Štrasburk, 6. dubna 2022 – Současné balancování Číny mezi obchodními vztahy s EU a podporou Putinovy agrese je neudržitelné. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu to včera řekla pirátský europoslankyně Markéta Gregorová. Ta také zdůraznila nutnost přijetí nového proti-nátlakového nástroje.

„Po tomto summitu je zřejmé, že Čína řeší vážné dilema,“ začala svůj projev Markéta Gregorová.

Asijská velmoc se podle ní snaží zachovat výhodné ekonomické vztahy s Evropskou unií, aby se vyhnula ekonomické recesi. Ve stejnou chvíli ovšem Čína naznačuje podporu Putinovi a jeho válce, a zkouší tak manévrovat proti NATO.

„Ráda bych tu připomněla, že Čína je rovněž zemí, která má za to, že může šikanovat členské státy EU prostřednictvím mixu ekonomického a diplomatického nátlaku a sekundárních sankcí. Dávno předtím, než Putin rozbořil dlouho tradovanou pohádku jménem ‚obchodem ku změně‘, bylo pro Evropskou unii stále těžší spolupracovat s autoritářskými režimy, pro které je porušování lidských práv na denním pořádku,“ pokračovala Gregorová.

„Musíme dát čínským politickým plánovačům jasně najevo, že tato dvojí hra nebude fungovat. Náš proti-nátlakový ekonomický nástroj tak přichází právě včas,” řekla Gregorová a připomněla ekonomický nátlak Číny na Litvu a chystaný nástroj, který má podobným aktivitám v budoucnu zabránit.

„Tento nástroj musí být jednak rychle použitelný, a jednak imunní vůči vetování jednotlivými členskými státy. Pokud bude takto efektivní, věřím, že pomůže Číně, aby se rozhodla, na které straně stojí,” dodala Gregorová, která se na přípravě nástroje podílí.