Praha, 6. května 2019 – Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek podal Kanceláři prezidenta republiky a ministru spravedlnosti žádost o poskytnutí analýzy, kterou zpracovala Marie Benešová pro prezidenta Miloše Zemana. Analýza vypracovaná Benešovou měla zjistit, jak snadno lze v Česku objednat trestní stíhání. Podle slov prezidenta republiky byla analýza poskytnuta ministru spravedlnosti. Nyní Hrad i Ministerstvo spravedlnosti ČR popírají její existenci a poslanec Michálek kvůli tomu ministryni spravedlnosti Benešovou interpeloval.

„Analýza vypracovaná paní ministryní je nezvěstná. Ministerstvo spravedlnosti na mou žádost odpovědělo, že takovou analýzou nedisponuje. Analýzu nemá k dispozici ani Kancelář prezidenta republiky. Tyto odpovědi popírají výroky Miloše Zemana, který si měl analýzu u paní Benešové objednat a poté předat ministru spravedlnosti. Je to stejné jako s údajným článkem Ferdinanda Peroutky Hitler je gentleman, který je rovněž nezvěstný,“ říká Michálek.

„Vzhledem k nejasnostem ohledně tohoto dokumentu jsem interpeloval paní ministryni Benešovou, aby celou situaci osobně vysvětlila a případnou analýzu sama zveřejnila,“ dodává poslanec Michálek.