Praha, 11. července 2019 - Pirátský poslanec Martin Jiránek bude dnes odpoledne interpelovat ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka ohledně proplácení dotací společnostem z koncernu Agrofert. Řada důkazů dokládá existenci střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, a tedy i porušování evropského finančního nařízení ke střetu zájmů a českého zákona o střetu zájmů. “Jelikož se v posledních dnech trochu nejasně komunikuje povinnost MPO vyplácet dotace pro společnosti koncernu Agrofert, chci pana ministra požádat o zodpovězení mých otázek a objasnění situace,” uvedl Jiránek.

Jiránek bude chtít odpovědi na tyto otázky:

  1. Jaký je objem dotací, které MPO schválilo pro společnosti z koncernu Agrofert po 9. 2. 2017, kdy novela zákona o střetu zájmů vešla v účinnost?

  2. Pokud nějaké schváleny byly, došlo již u některých k proplacení a případně v jaké celkové výši?

  3. A aby se vyjasnily mediální nejasnosti z posledních dní - měly nebo neměly by podle vás být propláceny dotace schválené po 9. 2. 2017 pro společnosti z koncernu Agrofert, dokud příslušné instituce nevynesou finální verdikt ohledně porušování zákona o střetu zájmů ve vztahu k českému premiérovi?