Praha, 6. srpna 2019 – Státní podnik Lesy ČR je od loňského roku v provozní ztrátě, bez rezerv, a navíc bojuje s historickým rozsahem kůrovcové kalamity. Radek Holomčík, poslanec Pirátů a místopředseda sněmovního Zemědělského výboru, se proto prostřednictvím interpelace dnes obrátil na ministra zemědělství Miroslava Tomana se žádostí o poskytnutí informací o stavu věci a dalšího postupu státního podniku Lesy ČR při vymáhání pohledávek v souhrnné výši 1,5 miliardy korun.

„Pohledávku ve výši 1,3 miliardy korun přihlásily Lesy ČR do insolvenčního řízení v roce 2012, pohledávku ve výši 0,2 miliardy korun už v roce 2011. Zajímá mě, jak velkou část této hodnoty nyní Lesy ČR vůči dlužníkovi nárokují a jaké jsou cíle a plány vedení Lesů ČR v této věci. Kromě některých personálních záležitostí jsem se dotázal rovněž na to, která právní kancelář státní podnik Lesy ČR zastupuje, na výši její odměny a úspěšnost při vymáhání pohledávek,“ shrnul obsah písemné interpelace Holomčík.

Úspěšné vymáhání velkých pohledávek je podle Pirátů v aktuální situaci zásadní. Dosud řádně neobjasněná expanze lýkožrouta totiž znamená další mimořádné finanční ztráty pro podnik, který každoročně vydělával miliardy korun.