michalek-chrast-kocmanova
5. ledna 2023

Komentář Ondřeje Chrásta: Autorský zákon se konečně dočkal důstojné podoby pro 21. století

Praha, 5. ledna 2023 – Letitá snaha Pirátů přizpůsobit podobu autorského práva realitě moderní doby se dnešním dnem konečně proměnila ve skutečnost. Úpravu zákona navrženou Ministerstvem kultury se podařilo doplnit o pirátské návrhy, které jsme spolu s poslanci Klárou Kocmanovou a Jakubem Michálkem formulovali v rámci pirátské odborné skupiny. Přijatý zákon nebude obsahovat možnost nadměrného blokování obsahu uživatelů a také zavádí dobrovolnou možnost vydavatelů fungovat v rámci kolektivního správce, tedy nikoliv povinnost. Ruší se také vymáhání poplatků za přijímače v provozech, které s výdělečnou činností nesouvisí.

assets/img/articles/2022/chrast-mkcr.jpg
23. srpna 2022

Zástupci Ministerstva kultury jednali o spolupráci mezi ICOM, ICOM CZ a Spojenými arabskými emiráty

Náměstek ministra kultury Ondřej Chrást se v pondělí v pražském kongresovém centru setkal s její výsostí princeznou Latifa Bint Mohammed Bin Rashid Al Maktoum ze Spojených arabských emirátů a s dalšími představiteli ICOM.

assets/img/articles/2022/kulatý-stůl-autorák.jpg
7. dubna 2022

Piráti ve Sněmovně hájí svobodu internetu a bojují za autorské právo pro 21. století

Praha, 7. dubna 2022 – Na Ministerstvu kultury se dnes konal kulatý stůl za účasti Pirátů na téma autorského práva. Sněmovnu totiž čeká projednání implementace evropské směrnice, jejíž prvky podle upozornění Pirátů odporují Programovému prohlášení vlády a zasahují do svobody projevu uživatelů na internetu. Pro Piráty je otázka svobody internetu a svobodné kultury zásadním tématem, připravili proto pozměňovací návrhy ve prospěch posílení práva uživatelů a autorů působících na internetových platformách.

assets/img/articles/2021/snidane-kultura-socialni.jpg
11. srpna 2021

Pomozme rodičům s udržením na trhu práce, zaveďme českou obdobu Tagesmutter, uvedli Piráti a Starostové

Praha, 11. srpna 2021 – Piráti a Starostové pokračují v sérii letních snídaní s novináři. Dnes na téma sociálních věcí, konkrétně návrhu na zavedení tzv. “Tagesmutter” nebo “Tagesvater” či k tématu financování kultury a nezávislosti veřejnoprávních médií. Snídaně se zúčastnili koaliční experti na tyto oblasti - první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová a místopředsedkyně STAN Věra Kovářová, dále experti na oblast kultury za STAN Jan Lacina a za Piráty Ondřej Chrást.

assets/img/articles/2021/lenka-kozlova00.jpg
21. června 2021

Komentář Lenky Kozlové: Návrh státního rozpočtu na rok 2022 likviduje kulturu. Zásadně nesouhlasíme s navrhovanými škrty

Praha, 21. června 2021 – První návrh státního rozpočtu na rok 2022, zpracovaný Ministerstvem financí v minulých týdnech, počítá se škrtem pro Ministerstvo kultury ve výši 1,5 miliardy korun. To je téměř o 10 procent méně peněz ve srovnání s letošním rozpočtem. Kultura patří dlouhodobě k rozpočtově nejpodceňovanějším resortům. Také pandemie zasadila mnoha lidem, kteří v oblasti kultury působí, velmi tvrdou ránu. Spolu s cestovním ruchem patří kultura k nejpostiženějším sektorům vůbec. Činnost řady organizací, spolků i jednotlivců se prakticky na rok zcela zastavila, přišli tak o veškeré vlastní příjmy. Proto v této pro kulturu kritické době považujeme další snižování rozpočtu za téměř likvidační. Koalice Pirátů a Starostů prosazuje dlouhodobě 1 procento státního rozpočtu pro kulturu (bez transferu církvím), protože investice do kultury se mnohonásobně vrací.

assets/img/articles/2021/lenka-kozlova00.jpg
10. června 2021

Kolektivní správce INTERGRAM zaplatí pokutu za zneužití dominance na trhu. Revize autorského zákona je naší prioritou, říká Pirátka Kozlová

Praha, 10. června 2021 – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil pravomocným rozhodnutím pokutu téměř 21 milionů korun společnosti Intergram, která neoprávněně vybírala poplatky za televizní a rádiové přijímače v neobsazených hotelových pokojích v letech 2008 až 2014. Jedná se o druhou pokutu udělenou kolektivnímu správci v krátké době – v listopadu potvrdil ÚOHS pokutu pro Ochranný svaz autorský ze stejného důvodu. Pokuty, které kolektivní správci platí, přitom znamenají menší příjmy pro autory, které mají zastřešovat.

assets/img/articles/2021/lenka-kozlova00.jpg
3. května 2021

Česko čeká alespoň částečný návrat k volnočasovým aktivitám dětí a mládeže. Testujme tak, aby děti mohly sportovat a tvořit

Praha, 3. května 2021 – Dlouho očekávaná racionalizace opatření týkající se volnočasových aktivit čeká děti, mládež a rodiče od 10. května, tj. od příštího pondělí. Opatření budou platná po celé ČR kromě tří krajů, o nichž se má rozhodnout v čtvrtek. Uvolnění mimoškolní výchovy a vzdělávání, pořádání kurzů, školení a lektorství, kulturních akcí, otevření hradů, zámků nebo muzeí dnes po jednání přislíbili zástupci vlády. Volnočasové spolky mají podléhat stejným hygienickým opatřením, jako tomu bude ve sportovních oddílech. Nicméně už dnes je množství aktivit, které vláda povolí oficiálně až od příštího pondělí, provozovaných v tzv. šedé zóně. Je proto zásadní, aby provozování aktivit, které vyžadují přítomnosti většího množství osob, provázela podobná protiepidemická opatření, jako např. v případě organizovaného amatérského sportu. V pátek proto Podvýbor pro mládež a volnočasové aktivity schválil mnou spolupodepsaný návrh na zahrnutí volnočasových aktivit do plánu rozvolnění.

assets/img/articles/2021/taboriste.jpg
21. dubna 2021

Budou se konat letní tábory a akce pro mládež? Piráti žádají vládu o zveřejnění plánu rozvolňování, aby měly rodiny i pořadatelé jasno

Praha, 21. dubna 2021 – Pirátská poslankyně Lenka Kozlová dnes zaslala interpelaci ministrovi školství Robertu Plagovi a ministrovi zdravotnictví Petru Arenbergerovi. Žádá v ní zveřejnění plánu ohledně otevírání letních táborů a dalších volnočasových aktivit pro děti i mládež. Podle ní je potřeba, aby děti, rodiče či provozovatelé věděli, s čím mohou počítat. Tedy při jakých epidemiologických číslech se budou moci události konat a případně za jakých podmínek.

assets/img/articles/2021/lenka-kozlova01.jpg
4. února 2021

Komentář Lenky Kozlové: Nového ředitele Národní knihovny čekají staré úkoly: digitalizace dokumentů, zpřístupnění děl a výstavba budovy knihovny

Praha, 4. února 2021 – Ministr kultury Lubomír Zaorálek vybral na základě výsledků výběrového řízení nového šéfa Národní knihovny. Stal se jím dosavadní ředitel Odboru správy fondů Tomáš Foltýn. V této instituci pracuje od roku 2007, prošel v Národní knihovně řadou vedoucích pozic a na současném místě ředitele Odboru správy fondů působí od roku 2013. Kromě jiného pracuje na několika národních a mezinárodních projektech. Národní knihovnu povede po delší době člověk z oboru a s dlouhodobou praxí ve vedoucích pozicích v prostředí knihoven. Jeho odbornost na poli správy fyzických a digitálních knihovních fondů, osobní zkušenost s fungováním samotné knihovny a v mezinárodní spolupráci, je dobrý základ pro posun knihovny vpřed. S ohledem na jeho zkušenosti očekáváme fundované rozhodování zejména v oblastech posunu digitalizace, zpřístupnění děl a plánované výstavby Národní knihovny. Tomáš Foltýn nahradí v čele Národní knihovny Víta Richtera, který funkci vykonával dočasně z pověření ministra Zaorálka od července loňského roku po odvolání bývalého ředitele Kocandy s odkazem na podezřelé IT zakázky, na které jsme dlouhodobě upozorňovali.

assets/img/articles/2020/lenka-kozlova.jpg
29. ledna 2021

Zaměstnanci v kultuře stále čekají na podpůrný program – jak by měl COVID III vypadat?

Praha, 29. ledna 2021 – Od září celá Česká republika trpí další vlnou uzavření provozů a celkově společenského života. Jednou z nejzasaženějších oblastí je kultura, na níž závisí řada dalších profesí. Státní podpora pro kulturní průmysl a jednotlivé profese však skončila před Vánoci, spuštění programu Covid kultura III je v nedohlednu a o jeho parametrech se teprve diskutuje. Bez rezerv jsou již více než měsíc desítky tisíc lidí. Identifikovali jsme proto za Piráty několik zásadních bodů, se kterými by měl nový dotační program počítat.

assets/img/articles/2021/art-is-work.jpg
13. ledna 2021

Komentář Lenky Kozlové: Piráti suplují práci Ministerstva kultury. Připravují za něj strategii pro rozvoj kultury

Praha, 13. ledna 2021 – Zatímco Piráti během uplynulého víkendu uspořádali své Celostátní fórum s účasti téměř tisícovky lidí online, Ministerstvo kultury zastavilo tvorbu zásadního dokumentu „Státní kulturní politika” s odůvodněním, že se lidé nemohou potkávat. Jedná se přitom o klíčový dokument pro velkou část kulturního sektoru. Ministr Lubomír Zaorálek v Událostech ČT 7. ledna mimo jiné přiznal nedostatek personálních kapacit úřadu. Je toto relevantní argument v době, kdy tisíce lidí zaměstnaných v kultuře nemohou vykonávat svoji činnost? Přitom právě pracovníci v oblasti kulturní produkce každodenně čelí větším výzvám než zprodukovat online potkávání ke státní kulturní politice, nebo výpomoci s administrováním dotací. Piráti připravují vlastní strategický dokument, který je nyní možné veřejně připomínkovat.

assets/img/articles/2020/lenka-kozlova.jpg
30. listopadu 2020

OSA doplatil na své praktiky, musí zaplatit pokutu 11 milionů korun. Piráti vyzývají k úpravě autorského práva

Praha, 30. listopadu 2020 – V pátek potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu vyměřenou Ochrannému svazu autorskému (OSA) ve výši téměř 11 milionů korun za zneužití dominantního postavení. OSA mezi lety 2008 a 2014 totiž vybíral poplatky od hoteliérů za rozhlasové a televizní přijímače na neobsazených pokojích. Rozhodnutí je již pravomocné. Piráti jsou dlouhodobými kritiky praktik OSA a navrhují úpravy zastaralé legislativy k autorskému právu.

assets/img/articles/2020/ustr-budova.jpg
25. listopadu 2020

Nechá vláda s podporou komunistů spadnout budovu Ústavu pro studium totalitních režimů?

Praha 25. listopadu 2020 – Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek upozorňuje, že ministryně financí Alena Schillerová zastavila rekonstrukci budovy ÚSTR na pražském Žižkově, která má sundaný plášť. Stát kvůli tomu v současnosti platí milionové částky za provizorní nájmy v komerčních prostorech. Hrozí, že historici dokumentující zločiny komunistického režimu přijdou kvůli zájmu developera o svou budovu. „Nechceme, aby to byl první krok k odstranění této instituce za vlády, která je závislá na podpoře KSČM,“ varuje Michálek.

assets/img/articles/2019/lenka-kozlova1.jpg
29. října 2020

Komentář Lenky Kozlové: Podpora OSVČ v kultuře stále není dořešená, tvrdé dopady čekají i regionální galerie a muzea po přesunu v kapitolách kultury

Praha, 29. října 2020 – Ministerstvo kultury nedávno představilo program Covid – kultura 2, který má navázat na předešlou dotaci pro pracovníky v odvětví kultury. Stejně jako předchozí podpůrné opatření je i to současné provázeno administrativní zátěží a řadou problematických prvků, které komplikují život lidem z umělecké branže. Obrátila jsem se proto ve věci na ministryni financí Alenu Schillerovou, která je zodpovědná za přidělování finanční podpory.

assets/img/articles/2019/lenka-kozlova1.jpg
21. října 2020

Pomůže vláda i těm, na které se zapomnělo v dotačních programech kultury?

Praha, 21. října 2020 – Po systematickému nátlaku kulturní obce a zastupitelů největších měst představila vláda další dotační program Covid – kultura 2. Z pravidelného nedělního cyklu “Čau lidi” premiéra Babiše jsme se dozvěděli, že program připravil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Bohužel i nový program s objemem 750 milionů korun ministerstvo průmyslu zatížilo administrativou – jednou z podmínek je totiž nepobírání dalších příspěvků, což vylučuje například maminky na mateřské nebo rodičovské. Problém mají i živnostníci, kteří kvůli nefunkčnímu prvnímu programu Covid – kultura přerušili svou živnost. Logicky tak ale nyní nemohou splnit podmínky podpory.

assets/img/articles/2020/vysehrad.jpg
19. října 2020

Komentář Lukáše Černohorského: Nádraží Vyšehrad se začala propadat střecha, majitel odmítá cokoliv řešit. Jedinou záchranou je oprava na náklady Prahy a odkup či vyvlastnění ze strany Ministerstva kultury

Praha, 19. října 2020 – Kulturní památka nádraží Vyšehrad je v alarmujícím stavu a doslova se ztrácí před očima. Z budovy totiž zmizela část střešní krytiny a to přímo nad nosnou konstrukcí střechy. Poničení spolu s deštivým počasím zapříčinilo postupné propadání střechy budovy, která je každým dnem blíže ke kompletní demolici. Vlastník budovy se o památku dlouhodobě nestará, ač mu to ukládá památkový zákon. Nevidím tedy jinou cestu, než aby vedení hlavního města Prahy bezodkladně přistoupilo k opravě na vlastní náklady a zahájilo proces vyvlastnění.

assets/img/articles/2019/lenka-kozlova1.jpg
14. října 2020

Komentář Lenky Kozlové: Vláda vyslyšela apel Pirátů na rozšíření okruhu příjemců pomoci, chceme znát dlouhodobé podmínky podpory v kultuře

Praha, 14. října 2020 – Vláda dnes schválila prodloužení záchranného balíčku pro kulturu s názvem Covid – Kultura II. Na pomoc státu dlouho čekali všichni provozovatelé a pracovníci kulturních zařízení napříč republikou, nezávislí umělci i producenti. První omezení kulturních akcí přitom platila už od 10. března, další omezení a nařízení, včetně opětovného vyhlášení nouzového stavu, platí dosud a podle veškerých prognóz budou trvat do konce roku 2020. Od července jsme proto dotazovali vládu prostřednictvím interpelací a připomínek. Dnes představený balíček zohlednil naše apely na rozšíření okruhu žadatelů o podporu, nadále však existují obavy, že pomoc bude podléhat složitým byrokratickým procesům, jako tomu bylo u předchozího programu.

assets/img/articles/2020/kapela.jpg
30. září 2020

Komentář Lenky Kozlové: Druhá vlna pandemie může podrazit nohy české klubové scéně. Piráti vyzývají ministerstva k záchraně kultury

Praha, 30. září 2020 – Se stále se zhoršující epidemiologickou situací v České republice přicházejí restriktivní opatření, která se týkají i pořádání hromadných akcí. To se obzvláště bolestivě dotýká kulturního sektoru, konkrétně například klubové scény. V polovině září totiž Ministerstvo zdravotnictví vydalo zákaz konání vnitřních akcí na stání pro více než deset osob, nyní jsou v plánu ještě přísnější omezení. Akce byly přitom limitovány již v průběhu jara i léta a v současné době se jednotlivé kluby začaly pomalu, po těžkém období, stavět na nohy. Nová vlna restrikcí tak bude pro mnoho z nich zničující.

assets/img/articles/2020/kultura-covid.jpg
15. září 2020

Státní pomoc kulturnímu průmyslu během pandemie je v nedohlednu. Piráti žádají nápravu

Praha, 15. září 2020 - Kultura je jedním z nejpostiženějších sektorů, kterého se dotkla pandemie koronaviru. Spousta akcí musela být zrušena, další trpí nízkou návštěvností a o vyhlídkách na zlepšení se nedá hovořit. „Stát přitom podporu živnostníků ukončil a na dotace z Ministerstva kultury výdělečný kulturní sektor nedosáhne. Jistou nadějí byl program COVID - Kultura spoluvytvářený s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Bohužel jsou jeho parametry nastaveny tak, že na pomoc dosáhnou pouze některé subjekty a vyčerpáno je jen několik desítek milionů,“ uvedla pirátská poslankyně Lenka Kozlová s tím, že bude apelovat na ministra průmyslu a obchodu o nápravu.

assets/img/articles/2020/cernohorsky-karluv-most.jpg
15. září 2020

Piráti navrhují novelu zákona o památkové péči: Zjednoduší jednání s památkáři i zlepší ochranu kulturního dědictví

Praha, 15. září 2020 - Pirátský poslanec Lukáš Černohorský připravil velkou novelu zákona o státní památkové péči, kterou plánuje do Sněmovny předložit po konzultaci s dotčenými aktéry. Jejím cílem je zpřehlednit celý systém památkové péče, zjednodušit lidem jednání s úřady a také zvýšit ochranu kulturního dědictví Česka. Nejradikálnější změnou má být transformace Národního památkového ústavu na Národní památkový úřad, čímž se posílí role odborníků a jejich stanoviska se stanou závaznými.