assets/img/articles/2022/ivan-bartos-02-2022.jpg
1. června 2022

Vláda schválila návrh ministra Bartoše, který umožní rychle postavit dočasné stavby pro bydlení a vzdělávání

Praha, 1. června 2022 – Vláda schválila návrh zákona předložený Ministerstvem pro místní rozvoj o zvláštních postupech v oblasti územního plánování a stavebního řádu v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace. Zákon umožní rychle postavit dočasné stavby pro bydlení a vzdělávání.

assets/img/articles/2022/petr-zamecnik.jpg
11. dubna 2022

Pirátský politický institut π má ředitele

Praha, 11. dubna 2022 – Piráti na dnešní tiskové konferenci konané v Pirátském centru v Praze na Moráni představili svůj politický institut π (čteno pí) a jeho nového ředitele Petra Zámečníka, který vyhrál otevřené výběrové řízení. Institut π Piráti zaregistrovali minulý rok na podzim u Ministerstva vnitra. Jedná se o think-tank postavený na pirátských hodnotách, jehož cílem je přispívat k vytváření liberální společnosti, občanské otevřenosti, zodpovědnosti a být zdrojem nezávislého výzkumu legislativních a vládních politik.

assets/img/articles/2019/inzerat.jpg
14. října 2021

Piráti hledají ředitele či ředitelku svého institutu π

Praha, 14. října 2021 – Piráti na Ministerstvu vnitra před pár týdny zaregistrovali svůj politický institut, a to jako zapsaný ústav. Nyní hledají kandidáty do vedení institutu, ale i zájemce o působení v akademickém či dobrovolnickém kruhu. Institut π má především rozvíjet liberální ideologická východiska a soustředit se na dlouhodobý výhled pirátských politik i témat. Hlavními nástroji ústavu bude výzkumná, publikační, vzdělávací a kulturní činnost.

assets/img/articles/2021/kolaja-vlajky.jpg
17. září 2021

Koordinovanější Evropa a víc studentů na Erasmu. Koalice Pirátů a Starostů představuje svůj evropský program

Brusel/Praha, 17. září 2021 - Koalice Pirátů a Starostů zveřejnila část programu, která se týká směřování Evropské unie a role Česka v ní. Koalice prosazuje například rozšíření oblíbeného programu Erasmus+ a také větší kompetence pro evropské instituce v oblasti zdravotnictví. Pandemie koronaviru ukázala, že je potřeba nejenom lepší koordinace ale i více pravomocí, díky kterým je možné podobné krize řešit efektivněji.

assets/img/articles/2021/mikulas-peksa00.jpg
16. září 2021

Peksa: Vznik nové komise přinese lepší vymáhání etických pravidel a ušetření peněz

Brusel/Štrasburk, 16. září 2021 – Evropský parlament se shodl na potřebě vytvoření nového nezávislého etického orgánu, na jehož vytváření se podílel i pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. Návrh o vzniku jednotného a nezávislého evropského etického orgánu teď míří k Evropské komisi, která by měla na základě doporučení Evropského parlamentu na konci roku zveřejnit svůj vlastní legislativní návrh.

assets/img/articles/2021/barton-gazdik.jpg
14. září 2021

Vláda opět zablokovala návrh Pirátů a Starostů na podporu učitelů a navázání jejich platů na průměrnou mzdu

Praha, 14. září 2021 - Vládní strany ANO a ČSSD s podporou poslanců KSČM dnes již poněkolikáté znemožnily projednání senátní vratky novely zákona o pedagogických pracovnících. Odmítly podpořit záměr Pirátů a STAN na předřazení tohoto bodu na schůzi Sněmovny. Součástí novely zákona je i pirátský návrh na navázání učitelských platů na průměrnou mzdu, jejich zvýšení a zajištění stability do budoucna.

assets/img/articles/2021/tk-kampan-mladych.jpg
3. září 2021

Dostupné bydlení, moderní vzdělání, péče o duševní zdraví i krajinu a boj proti sexuálnímu násilí: Piráti a Starostové představili program pro mladé

Praha, 3. září 2021 – Koalice Pirátů a Starostů dnes představila svůj program pro mladé, který nese název „Není nám to ukradený“. Nositeli konkrétních programových priorit je osm mladých kandidátů a kandidátek. Mezi priority patří dostupné bydlení, vzdělávání, digitalizace, ochrana životního prostředí, boj proti sexuálnímu násilí, manželství pro všechny a duševní zdraví. Akci moderovali předsedové koalice Ivan Bartoš a Vít Rakušan.

assets/img/articles/2021/tk-peer-programy.jpg
1. září 2021

Piráti a Starostové představili projekt tzv. peer programu na pomoc žákům k doplnění výuky zameškané během loňského školního roku

Praha, 1. září 2021 – Piráti a Starostové dnes u příležitosti zahájení školního roku vyzvali ředitele škol, aby v začínajícím školním roce zohlednili potřeby žáků, kteří se v dlouhodobé uzávěře škol nemohli řádně učit a nyní budou muset učivo dohánět. Pomoci k tomu mají tzv. peer programy, jejichž podstatou je spolupráce mezi studenty a žáky, kteří potřebují s doplněním zameškaného učiva pomoci. Zástupci Pirátů a Starostů na dnešní tiskové konferenci jmenovali kromě využití studentů pedagogických fakult také neziskové organizace, které by se do projektu mohly rovněž zapojit. Tento model funguje od jara například v Ostravě, kde se práci s dětmi věnovalo Planetárium Ostrava nebo Zoo Ostrava.

assets/img/articles/2021/snidane-skolstvi.jpg
26. srpna 2021

Zatraktivnit výuku, snížit rozdíly v přístupu ke vzdělání a více praxe do středních škol. Piráti a Starostové představili priority v oblasti školství

Praha, 26. srpna 2021 – Piráti a Starostové dnes zakončili letní sérii snídaní pro novináře. Tématem diskuze byla oblast českého školství, konkrétně propojení trhu práce se vzděláváním, podpora školních poradenských pracovišť a zatraktivnění výuky na školách. Snídaně se zúčastnili koaliční experti – místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík, poslanec Pirátů Lukáš Bartoň, náměstkyně primátora pro školství a sport v Ostravě Andrea Hoffmannová (Piráti) a senátor Mikuláš Bek (STAN).

assets/img/articles/2021/andrea-hoffmannova01.jpg
18. srpna 2021

Národní sportovní agentura nezvládá vypisovat dotace a informovat žadatele o změnách. Samosprávy a kluby jsou v potížích

Ostrava, 18. srpna 2021 – Národní sportovní agentura, jejíž zásadní rolí je podpora sportu a sportovišť, nečekaně po osmi měsících zrušila největší dotační program sportovní infrastruktury Investice nad 10 mil. Kč. O týden později sice zveřejnila dotační výzvu Regiony 2021, ta je ale v řadě ohledů nevyhovující. Postup navíc vyvolal velký chaos. Města, kraje a sportovní kluby na základě dosavadních zkušeností s financováním projektů předběžně počítaly, nyní je čekají vážné komplikace. Poukázala na to náměstkyně primátora Ostravy pro školství a sport za Piráty Andrea Hoffmannová. Uvedla, že transparenci a stabilní financování sportu je třeba zajistit jasnými podmínkami, kritérii pro hodnocení dotací a také jejich včasným zveřejněním, aby byl pro všechny zaručen rovný přístup.

assets/img/articles/2021/mikulas-ferjencik00.jpg
30. června 2021

Piráti a STAN představili návrhy, jak zajistit na podzim bezpečný návrat žáků do škol a nahradit dětem dlouhý výpadek v prezenční výuce

Praha, 30. června 2021 - Piráti a Starostové vyzývají znovu vládu, aby nezaspala v přípravě na podzim a zajistila bezpečný návrat žáků do lavic. Navrhli také opatření, jak toho dosáhnout a zároveň jak dohnat výpadek prezenční výuky, který se řady žáků negativně dotkl. Již v květnu zároveň zveřejnili komplexní program pro vzdělávání v 21. století, jenž zajistí vysokou úroveň školství, dobré podmínky pro učitele a hlavně výuku, která bude žáky nejen bavit a přinese jim dobré uplatnění, ale připraví je na všechny novodobé výzvy.

assets/img/articles/2021/marcel-kolaja01.jpg
19. května 2021

Erasmáci dostanou větší podporu než kdy dříve. Evropský parlament schválil nový program Erasmus+

Brusel, 19. května 2021 - Evropský parlament dnes schválil nový program Erasmus+ pro období 2021-2027. Rozpočet programu činí 26,2 miliard eur. To je oproti minulému rozpočtovému období dvojnásobek. Navýšené financování zajistí, že Erasmus+ bude inkluzivnější, digitálnější a ekologičtější než kdy dříve. Jenom v roce 2019 program v Evropě zafinancoval více než 940 000 vzdělávacích zkušeností v zahraničí a přibližně 25 500 projektů.

assets/img/articles/2021/lenka-kozlova00.jpg
3. května 2021

Česko čeká alespoň částečný návrat k volnočasovým aktivitám dětí a mládeže. Testujme tak, aby děti mohly sportovat a tvořit

Praha, 3. května 2021 – Dlouho očekávaná racionalizace opatření týkající se volnočasových aktivit čeká děti, mládež a rodiče od 10. května, tj. od příštího pondělí. Opatření budou platná po celé ČR kromě tří krajů, o nichž se má rozhodnout v čtvrtek. Uvolnění mimoškolní výchovy a vzdělávání, pořádání kurzů, školení a lektorství, kulturních akcí, otevření hradů, zámků nebo muzeí dnes po jednání přislíbili zástupci vlády. Volnočasové spolky mají podléhat stejným hygienickým opatřením, jako tomu bude ve sportovních oddílech. Nicméně už dnes je množství aktivit, které vláda povolí oficiálně až od příštího pondělí, provozovaných v tzv. šedé zóně. Je proto zásadní, aby provozování aktivit, které vyžadují přítomnosti většího množství osob, provázela podobná protiepidemická opatření, jako např. v případě organizovaného amatérského sportu. V pátek proto Podvýbor pro mládež a volnočasové aktivity schválil mnou spolupodepsaný návrh na zahrnutí volnočasových aktivit do plánu rozvolnění.

assets/img/articles/2021/tomas-vymazal01.jpg
15. dubna 2021

Testy pro školáky, které nakoupila vláda, nebyly původně vůbec určeny pro samotestování. Kabinet ohrozil bezpečnost žáků i učitelů, zjistili Piráti

Praha, 15. dubna 2021 – Piráti dnes během interpelací na premiéra upozornili na závažné zjištění svého analytického týmu týkající se testů Singclean, které jsou nyní distribuovány do škol. Zmíněné testy nakoupené vládou pro samotestování žáků, totiž nebyly původně vůbec pro samotestování určeny. Na obalech jednotlivých testovacích sad je uvedeno nasopharyngeal swab. Jedná se tedy o testy určené pro stěr z nosohltanu, zadní části nosu, který může v praxi dělat pouze zdravotník. Nikoliv z kraje nosu, jak se uvádí i v instruktážním videu. Tuto změnu pravděpodobně umožnilo MZČR, otázkou však je, na základě jakých podkladů. Tato odchylka od původního určení testů může být podle Pirátů důvodem, proč masivní testování ve školách vykazuje velmi nízký záchyt pozitivních případů mezi dětmi - což neodpovídá tomu, jak je nákaza široce rozšířená v populaci. Poslanec Pirátů Tomáš Vymazal proto vyzval v interpelaci šéfa kabinetu Andreje Babiše, aby situaci vysvětlil.

assets/img/articles/2021/tresnak-malikova-koci.jpg
14. dubna 2021

Piráti představili návrhy pro zlepšení systému vzdělávání lékařů. Vznikly na základě spolupráce se spolkem Mladí lékaři

Praha, 14. dubna 2021 – Zásadního zlepšení systému vzdělávání se mohou dočkat mladí čeští lékaři, pokud projdou návrhy Pirátů k novele zákona o vzdělávání lékařů. Piráti je konzultovali a připravili se Spolkem Mladí lékaři, s jehož předsedou Martinem Kočím a analytičkou pro zdravotnictví poslaneckého klubu Pirátů Bárou Malíkovou dnes vystoupil pirátský poslanec Petr Třešňák na tiskové konferenci. Cílem úprav je stabilizace českého zdravotnictví a snížení motivace mladých lékařů k odchodu do zahraničí především pomocí odstranění nadbytečných formalit v atestačním řízení. Piráti své návrhy prosazují prostřednictvím pozměňovacích návrhů poslance Petra Třešňáka k zákonu, který navrhnul vládní poslanec a exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Podle Třešňáka současná krize ukázala, že postavení lékařů ve vzdělávání je třeba změnit. To potvrdil i předseda spolku Mladí lékaři.

assets/img/articles/2021/lukas-wagenknecht00.jpg
13. dubna 2021

Při státní zakázce na testy do škol byl porušen zákon, usnesla se senátní komise. Prošetření inicioval pirátský senátor Lukáš Wagenknecht

Praha, 13. dubna 2021 - Senátní komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků dnes podrobně analyzovala státní zakázku na nákup antigennich testů do škol a dospěla k jednoznačnému závěru - při výběru dodavatele byl porušen zákon o finanční kontrole a evropská legislativa. Komise se případem zabývala na základě iniciativy senátora Pirátů Lukáše Wagenknechta, který této komisi předsedá.

assets/img/articles/2021/andrea-hoffmannova00.jpg
31. března 2021

Vláda zvýhodňuje vybrané prvoligové týmy, podpora sportu v pandemii není férová ani transparentní. Piráti vyzývají ministra Havlíčka k nápravě

Praha, 31. března 2021 – Piráti vyzývají ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, aby oficiálně zveřejnil seznam příjemců téměř půl miliardy Kč z programu COVID – Sport II. Ten byl určen vrcholovým týmům vybraných sportovních odvětví. Příjemci z prvního programu COVID - Sport I určeného na pomoc tělovýchovným klubům už zveřejněni byli, ale jednalo se o program spravovaný Národní sportovní agenturou. Pirátům se nelíbí ani způsob rozdělení veřejných zdrojů na podporu sportu vládou během pandemie. „Seznam podpořených klubů v rámci programu COVID - Sport II jsem nikde nemohl nalézt. Musel jsem o něj výslovně požádat na Podvýboru pro sport, který si svým usnesením tento seznam od MPO zažádal. Až po výzvě MPO zaslalo seznam příjemců členům podvýboru. V rámci transparentnosti této vlády bych očekával, že příjemce veřejné podpory bude samo ministerstvo proaktivně zveřejňovat,“ okomentoval pirátský poslanec Lukáš Bartoň.

assets/img/articles/2021/barton-gazdik.jpg
23. března 2021

Piráti a STAN připravili plán po bezpečný návrat žáků do škol, budou o něm jednat s Plagou. Stojí na neinvazivním spolehlivém testování a posílení pravomocí ředitelů

Praha, 23. března 2021 - Piráti a Starostové dnes představili plán pro bezpečný návrat žáků do škol, až epidemiologická situace dovolí. Podle nich je totiž třeba celou věc připravovat v předstihu, aby vláda nezaspala podobně jako se tomu stalo třeba u testování ve firmách. Proto chtějí o situaci jednat s ministrem školství Robertem Plagou. Zveřejněná strategie stojí na čtyřech pilířích: přípravě testování žáků a zaměstnanců škol, zrychleném očkování učitelů v rizikových skupinách a učitelů pověřených prezenční výukou, masové distribuci ochranných pomůcek. A na posílení pravomocí ředitelů a ředitelek, aby si mohli sami po konzultaci s hygienami a zřizovateli vyhodnotit lokální situaci a nastavit vyhovující systém výuky. Může jít například o rotace tříd, využití méně početných studijních skupin nebo i venkovní výuku. Zároveň je nutné školám zajistit potřebnou metodickou podporu, jak mají postupovat.

assets/img/articles/2021/lukas-barton00.jpg
12. března 2021

Komentář Lukáše Bartoně: Bezpečný návrat žáků do škol je třeba řešit s předstihem, vláda opět zaspala. Piráti představili návrhy pro efektivní testování

Praha, 12. března 2021 – Distanční výuka je pro děti, rodiče, ale i pro učitele dlouhodobě náročná. Musíme tak s předstihem připravit plán pro bezpečný návrat žáků do škol až se epidemiologická situace zlepší. Jeho součástí musí být i strategie testování žáků a zaměstnanců ve školách. Vláda ale v tomto ohledu opět postupuje nejasně a chaoticky. Přípravu strategie pro testování ve školách přitom kabinet nemůže nechat na poslední chvíli jako se tomu stalo u firem. Piráti proto připravili doporučení, jak by mělo být testování žáků a zaměstnanců škol zajištěno, aby bylo skutečně smysluplné.

assets/img/articles/2019/barton-lukas.jpg
21. února 2021

Vysvětlete problematický nákup antigenních testů do škol, vyzývá v dopise Hamáčkovo ministerstvo Pirát Lukáš Bartoň

Praha, 21. února 2021 – Ministerstvo vnitra přidělilo zakázku na dodávku téměř 4 milionů antigenních testů do škol zcela neznámé firmě a zároveň odmítlo jinou nabídku, kterou by ušetřilo 40 milionů korun. Vybraný dodavatel navíc nedodá tyto testy včas a v dostatečném množství, čímž dojde dle dokumentů zveřejněných v médiích k porušení zadávacích podmínek. „Nyní můžeme v přímém přenosu sledovat vyhrocený konflikt mezi premiérem Babišem a ministrem Hamáčkem kvůli nákupu antigenních testů do škol. Způsob, jakým proběhlo vysoutěžení dodavatele, budí oprávněné pochybnosti o hospodárnosti a transparentnosti. Tím spíše za současné situace, kdy běžný podnikatel počítá každou korunu. Ve spolupráci s analytickým týmem Pirátů jsem připravil 11 klíčových otázek k předmětné kauze a žádám od Ministerstva vnitra v otevřeném dopise vysvětlení,” okomentoval situaci poslanec Pirátů Lukáš Bartoň.