signal-2024-06-16-172453_002
16. června 2024

Piráti představili kandidáty a kandidátky, které nominují či podporují ve volbách do Senátu

Na dnešním zahájení kampaně do Senátu a krajských voleb Piráti představili osobnosti, které se za Piráty či s jejich podporou utkají o posty senátorů a senátorek. Post senátora bude za obvod Prahy 8 obhajovat Lukáš Wagenknecht. Spolu s ním pak budou za Prahu 12 kandidovat Eva Tylová, za Litoměřicko Miroslav Jiránek, za Domažlicko Jan Janda a za Benešovsko Andrea Švojgrová. Kromě těchto pirátských kandidátů pak Piráti podpoří také obhajující senátory Marka Hilšera a Jiřího Drahoše. Nově pak za podpory Pirátů do Senátu kandidují také Michaela Tejmlová, Přemysl Rabas, Miroslav Balatka a Jiří Řehák. Kandidáty na podiu představili předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.

51682019858_e1483fe665_k
5. února 2024

„Projednejme Istanbulskou úmluvu ve Sněmovně”: Poslanecký klub Pirátů podporuje senátní výzvu adresovanou předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové

Pirátští poslanci a poslankyně se jednomyslně připojují k apelu, aby Sněmovna projednala Istanbulskou úmluvu. Po těsném nepřijetí ratifikace Senátem pirátská senátorka Adéla Šípová iniciovala sepsání otevřeného dopisu, ve kterém vyzývá předsedkyni Sněmovny, aby pokračovala v projednávání souhlasu s ratifikací Úmluvy ve Sněmovně. „Pokračováním v již započatém projednávání Úmluvy ve Sněmovně máte příležitost ukázat, že je hlas všech obětí trestných činů vyslyšen a že se naše společnost nebojí postavit proti násilí a diskriminaci. Věřím, že v případě schválení Úmluvy v dolní komoře bude existovat důvod pro její opětovné projednání na půdě Senátu po podzimních senátních volbách,” stojí mimo jiné v dopisu, který svým podpisem podpořil celý senátorský klub SEN 21 a Piráti: Adéla Šípová, Lukáš Wagenknecht, Václav Láska, Jan Holásek, Martin Krsek, Přemysl Rabas, i senátoři David Smoljak a Marek Hilšer, který za Piráty kandiduje v nadcházejících senátních volbách.

Adéla Šípová a Lukáš Wagenknecht
13. ledna 2024

Na Celostátním fóru Pirátů se představili první kandidáti do Senátu: Jan Janda, Lukáš Wagenknecht, Marek Hilšer a Eva Tylová

Na zasedání Celostátního fóra Pirátů v Brně se dnes kromě jiného představili první kandidáti a kandidátka do Senátu, kteří již získali pirátskou nominaci a budou se o hlasy voličů ucházet v podzimních senátních volbách. Jsou to Jan Janda, který se abude o přízeň voličů ucházet v obvodu 11 – Domažlice, dva již současní senátoři, Lukáš Wagenknecht za obvod 23 – Praha 8 a Marek Hilšer za obvod 26 – Praha 2 a 3 a Eva Tylová za obvod 17 – Praha 12. Představení kandidátů se zúčastnili také předseda a místopředsedkyně senátorského klubu SEN 21 a Piráti Václav Láska a pirátská senátorka za obvod Kladno Adéla Šípová, kteří také krátce okomentovali jeho dosavadní výsledky.

Eva_Tylova
11. října 2023

Do boje o Senát půjde za Piráty Eva Tylová. Chce se zasadit o legislativu na ochranu životního prostředí a prosazující komunitní energetiku

V senátním obvodu č. 17 (Praha 12, Libuš, Zbraslav, Radotín a další městské části) bude za Piráty kandidovat Eva Tylová, kandidaturu dlouholeté pražské političky téměř jednomyslně podpořila členská základna. Tylová se chce v Senátu zaměřit na legislativu v oblasti zmírňování dopadů a adaptačních opatření v souvislosti s klimatickou změnou. V oblasti životního prostředí má dlouholeté odborné zkušenosti, věnuje se i komunitní energetice.

Kandidáti do Senátu
16. září 2023

Piráti představili první kandidáty do Senátu: Petra Jeništu, Jana Jandu, Lukáše Wagenknechta a Marka Hilšera

Na mimořádném zasedání Celostátního fóra dnes Piráti představili první kandidáty do Senátu, kteří již získali pirátskou nominaci v primárních volbách. Jsou to Petr Jeništa, který kandiduje v obvodu 47 – Náchod, Jan Janda, který se bude o přízeň voličů ucházet v obvodu 11 – Domažlice a také dva již současní senátoři, Lukáš Wagenknecht za obvod 23 – Praha 8 a Marek Hilšer za obvod 26 – Praha 2 a 3. Představení kandidátů se zúčastnili také předseda a místopředsedkyně senátorského klubu SEN 21 Václav Láska a Adéla Šípová.

senatori
18. května 2023

Pirátská senátorka Adéla Šípová prosazuje rozšíření registru vyloučených hráčů o lidi v exekucích

Praha, 18. května 2023 – Právě nyní Ministerstvo financí vypořádává připomínky k novele zákona o hazardních hrách, mezi kterými se objevil návrh, aby osoby v exekucích neměly přístup do heren a kasin. Na „automatech“ si již nyní nemohou zahrát osoby, které pobírají dávky v hmotné nouzi, jsou v úpadku či u kterých to například nařídil soud. Všechny tyto osoby se nacházejí v takzvaném registru vyloučených hráčů. Bohužel osoby v exekucích mají zcela volný vstup do heren, čímž se jejich problematická situace prohlubuje a na svých právech jsou ve výsledku krácení i věřitelé. To se nyní musí změnit. Zařazení osob s exekucemi do registru vyloučených hráčů ve svých připomínkách navrhlo Ministerstvo pro místní rozvoj i ministr pro legislativu Michal Šalomoun. Iniciátorem návrhu byla senátorka Adéla Šípová.

assets/img/articles/2022/dana-balcarova01.jpg
16. září 2022

Komentář Dany Balcarové: Plány a strategie nestačí, s klimatickou změnou musíme bojovat na všech úrovních politiky, i v Senátu

Praha, 16. září 2022 – V tomto týdnu, tedy od 12. do 18. září, probíhá napříč celou Českou republikou akce Týden pro klima. Na probíhající klimatickou změnu se upozorňuje již roky, ale reálně jsme jako společnost neudělali dost. Dosavadní úsilí ještě k tomu narušila energetická krize posílená invazí Putina na Ukrajinu. Některé věci jako jednotlivci ovlivnit nemůžeme, pořád máme ale dost velký prostor k tomu, abychom zlepšovali věci v našem bezprostředním okolí. Setkávám se s řadou občanů, kteří pomáhají ve svém okolí, jednám se zástupci organizací, které mají pozitivní vliv na naši přírodu a vím, jak veškeré tyto aktivity propojit na úrovni obcí a krajů a jak tyto změny iniciovat i legislativně. V tom chci navázat na práci, kterou jsem započala už v roce 2017 jako poslankyně a předsedkyně Výboru pro životní prostředí v letech 2017-2021. Nestačí jen plány a strategie. Konkrétní opatření musíme realizovat.

assets/img/articles/2022/balcarova-wagenknecht.jpg
16. června 2022

Minulé vlády zanedbaly ochranu vod a neřešily plýtvání energiemi ve veřejných budovách, potvrdila zpráva NKÚ. Piráti nabízejí řešení

Praha, 16. června 2022 – Závažná pochybení ministerstev zdravotnictví, zemědělství a životního prostředí v období Babišovy vlády odhaluje Výroční zpráva NKÚ za rok 2021, kterou dnes projednal Senát. Poslankyně Klára Kocmanová, senátor Lukáš Wagenknecht a kandidátka do Senátu Dana Balcarová za Piráty proto apelují na řešení dlouho zanedbávaných oblastí. Mezi ně patří účinná opatření ke zlepšení jakosti podzemních a povrchových vod i právní úprava pro zmírnění sucha a nedostatku vody. Předchozí vlády nedokázaly v minulých letech zastavit ani plýtvání energií ve veřejných budovách.

assets/img/articles/2022/zahajeni-kampane-senat-2022.jpg
29. května 2022

Piráti odstartovali kampaň do senátních voleb. Představili první sedmičku kandidátů a kandidátek i jejich priority

Praha, 29. května 2022 – Piráti dnes zahájili kampaň do podzimních senátních voleb. Během akce v Riegrových sadech představili sedmičku kandidátek a kandidátů na senátory a jejich hlavní priority. Mezi ně patří například ochrana právního demokratického státu, podpora chytrých ekonomických trendů, nezávislé a levné energetiky, kontrola politiků a poctivého hospodaření, důchodová reforma či ochrana životního prostředí i zdraví občanů. Sedmičku známých kandidátů v blízké době doplní další, jakmile budou schválení příslušnými krajskými sdruženími.

assets/img/articles/2022/lukas-wagenknecht-03-2022.jpg
2. března 2022

Senátoři vyzvali k ukončení veřejné podpory firmám z Ruska a Běloruska, které neodsoudí akt vojenské agrese na Ukrajině

Praha, 2. března 2022 – Senát chce v souvislosti s ruskou agresí zabránit některým firmám z Ruska a Běloruska čerpat dotace z prostředků rozpočtu České republiky. Plénum Senátu PČR dnes schválilo usnesení Stálé komise Senátu pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků k urychlené tvorbě zákona, který zamezí poskytování dotací, pobídek, úvěrů a veřejných zakázek z rozpočtu ČR firmám a občanům Ruské federace a Běloruska, kteří neodsoudí akt vojenské agrese vůči Ukrajině.

assets/img/articles/2021/senat-socialni-podniky.jpg
27. října 2021

Lepší zaměstnávání znevýhodněných a dlouhodobě nezaměstnaných. SEN 21 a Piráti uspořádali v Senátu setkání s odborníky k připravovanému zákonu

Praha, 27. října – Začlenění dlouhodobě nezaměstnaných do pracovního trhu je primární ambicí připravovaného zákona o integračním sociálním podnikání. Společně na něm pracuje poslankyně Olga Richterová, senátorka Adéla Šípová a skupiny sociálních podniků Kolibřík CSR a Etincelle o.s. Nový legislativní rámec rozšíří působnost sociálních podniků nad rámec zaměstnávání hendikepovaných o pomoc maminkám po rodičovské, lidí v předdůchodovém věku, osobám bez domova nebo propuštěným vězňům. Přípravu zákona provází plánovaná setkání se zástupci sociálních podniků a zaměstnaneckých skupin. První proběhlo v pondělí v Senátu pod záštitou senátorského klubu SEN 21 a Piráti.

assets/img/articles/2021/vojtech-pikal.jpg
8. července 2021

Piráti prosadili lepší úpravu senátních obvodů zaručující rovnost hlasů voličů. Navrhují i korespondenční hlasování pro Čechy v cizině

Praha, 8. července 2021 – Místopředseda poslanecké Sněmovny Vojtěch Pikal pomohl zabránit zafixování senátních volebních obvodů, které by vedlo k porušení principu rovnosti hlasů. Byla nalezena shoda nové úpravy senátních obvodů, změna jejich hranic bude moci proběhnout každých 12 let. Pikal opětovně zvedá také otázku korespondenčního hlasování do Sněmovny, které dnes navrhl zavést pro české občany žijící v cizině.

assets/img/articles/2021/lukas-wagenknecht00.jpg
13. dubna 2021

Při státní zakázce na testy do škol byl porušen zákon, usnesla se senátní komise. Prošetření inicioval pirátský senátor Lukáš Wagenknecht

Praha, 13. dubna 2021 - Senátní komise pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků dnes podrobně analyzovala státní zakázku na nákup antigennich testů do škol a dospěla k jednoznačnému závěru - při výběru dodavatele byl porušen zákon o finanční kontrole a evropská legislativa. Komise se případem zabývala na základě iniciativy senátora Pirátů Lukáše Wagenknechta, který této komisi předsedá.

assets/img/articles/2020/bartos-rakusan.jpeg
23. listopadu 2020

Piráti startují jednání o koalici se STAN. Pokud se podaří vyjednat spolupráci, můžeme být vítězi příštích voleb, říká Bartoš

Praha, 23. listopadu 2020 - Piráti zahájí jednání o konkrétní podobě koaliční spolupráce s hnutím Starostové a nezávislí pro volby 2021 a následující volební období. Mandát k přípravě koaliční smlouvy se STAN dostalo pirátské vedení strany od členské základny, pro bylo odevzdáno 81 procent hlasů (695 od 858 hlasujících). Hlasování zaznamenalo rekordní účast, zúčastnilo se téměř 80 procent Pirátek a Pirátů. Předseda strany Ivan Bartoš uvedl, že pokud se podaří vyjednat koaliční smlouvu a pokud ji strana schválí, mohou Piráti a STAN společně bojovat o vítězství v blížících se sněmovních volbách a zvýšit tak možnost prosazovat svůj program v příští vládě.

assets/img/articles/2020/lukas-wagenknecht.jpg
23. listopadu 2020

Vláda pokračuje v likvidaci maloobchodu, pirátský senátor Wagenknecht a dalších 62 senátorů podává ústavní žalobu

Praha, 23. listopadu 2020 – Dnes vypršela lhůta schválená Sněmovnou pro napravení nerovností mezi velkoobchody a maloobchody. Vláda bohužel nedokázala dostát závazkům vyplývajícím z usnesení Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, které předložili Piráti. Vedle toho pirátský senátor Lukáš Wagenknecht a dalších 62 senátorek a senátorů podalo ústavní stížnost, v níž žádají nápravu diskriminace malých podnikatelů. Poslankyně Richterová žádá o podporu testování na pracovištích a posílení pozitivní motivace lidí být v karanténě.

assets/img/articles/2020/posvar.jpg
13. listopadu 2020

Senát podpořil zákaz klecového chovu slepic, který prosazovali Piráti. Nyní zákon míří k prezidentovi

Praha, 13. listopad 2020 – Senát dnes schválil pozměňovací návrh Pirátů o zákazu klecového chovu slepic od roku 2027. Nyní zákon míří k prezidentovi. „Těší mě, že i senátoři podpořili náš pozměňovací návrh podaný společně s poslancem Chvojkou, Elfmarkem, Maříkovou a Pekarovou Adamovou, a vyslyšeli tak volání veřejnosti a mnoha odborníků. Více než tři čtvrtiny Čechů podporují zákaz klecového chovu slepic,” okomentoval výsledek hlasování poslanec Pirátů Jan Pošvář.

assets/img/articles/2020/120603858_10157921409759039_776273729442480799_o.jpg
3. října 2020

Piráti slaví úspěch v krajských volbách, mají přes sto zastupitelů. Dařilo se i jejich kandidátům do Senátu

Praha, 3. října 2020 - Piráti výrazně uspěli v krajských volbách, mají přes sto zastupitelů. V prvním kole senátních voleb zaznamenala největší úspěch Adéla Šípová, která v kladenském obvodu postupuje z prvního místa. „Mám velkou radost, že nám lidé opět dali důvěru, a mohli jsme tak splnit naše předsevzetí, tedy mít po volbách nejméně 100 krajských zastupitelů. Pokořili jsme tím další metu politiky a máme skvělou šanci propojit naši sněmovní, senátní, krajskou i komunální agendu v zájmu našich občanů. Jsme za to hluboce vděční a věříme, že důvěru voličů nezklameme, stejně jako jsme nezklamali v minulosti. Děkujeme všem, kteří přišli k volbám a také všem, kteří Piráty na cestě doprovázejí, fandí nám a pomáhají nám uskutečnit naše cíle,“ okomentoval výsledky předseda Pirátů Ivan Bartoš.

assets/img/articles/2020/RobertVeverka_03.jpg
15. září 2020

Komentář kandidáta do Senátu Roberta Veverky: „Šíření toxikomanie“ je gumový bolševický paragraf, zrušme ho!

Praha, 15. září 2020 - Smí se mluvit a psát o legalizaci konopí? To záleží na posouzení orgánů činných v trestním řízení. Při dostatečně extenzivním výkladu §287 o šíření toxikomanie by nepohodlný propagátor liberalizace mohl vyfasovat až pět let „natvrdo“. Jde o stejně gumový a zneužitelný paragraf, jakým za komunismu byl trestný čin výtržnictví, za nějž režim zavíral své kritiky, když na ně nenašel nic jiného.

assets/img/articles/2020/kandidati-senat.JPG
3. září 2020

Piráti odstartovali horkou fázi kampaně pro senátní volby. Kandidáti se zaměří na boj proti šmejdům, chudobě i na rozvoj digitalizace

Praha, 3. září 2020 – Piráti odstartovali oficiálně ostrou část kampaně pro podzimní senátní volby. Vysílají do nich 13 kandidátů. Během tiskové konference jednotliví lídři popsali, o co se budou v horní komoře Parlamentu zasazovat. „Senát není odkladištěm vysloužilých politiků, jak někdy populisté rádi tvrdí. Naopak je z něj možné zlepšovat i usnadňovat životy občanům a chránit jejich svobody či práva. Právě na to se chtějí naši lídři v horní komoře zaměřit. Za Piráty budeme bojovat například proti exekučním pastem, šmejdům či prosazovat reformu vzdělávání. Všichni naši kandidáti mají dostatek zkušeností, odbornosti i zápalu k tomu, aby své záměry naplnili,“ popsal předseda Pirátů Ivan Bartoš, který celou akci moderoval.

assets/img/articles/2020/olga_dite.jpg
22. července 2020

Díky Pirátům se dohodáři konečně dočkají kompenzačního bonusu a podpory státu. Návrh schválil Senát

Praha, 22. července 2020 – Senát dnes schválil kompenzační bonus i pro lidi pracující na dohody, tento návrh Piráti usilovně prosazovali již od března. Vláda totiž dohodáře nechala řadu měsíců během pandemie bez pomoci, i když si platili poctivě pojištění. Jde přitom až o sto padesát tisíc lidí – mnohdy o maminky na rodičovské, samoživitele, invalidní či starobní důchodce s nízkými důchody a další ohrožené skupiny. „Vynechat z pomoci jednu skupinu osob, která do systému přispívala, je nejen hrozně nespravedlivé, ale také neprozřetelné. Jde velmi často o lidi bez finančních rezerv, kombinací několika dohod nezřídka suplují klasický zaměstnanecký poměr. Hrozí jim tak snadno pád do dluhové pasti či ztráta střechy nad hlavou. Proto jsme za Piráty hned po vypuknutí koronavirové krize začali tlačit na vládu, aby bonus poskytla i jim. Trvalo bohužel čtvrt roku, než na to kývla, dnes ale návrh konečně prošel také Senátem. Snad se tak brzy i tito občané dočkají zasloužené podpory,“ uvedla 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.