jakub_michálek1
6. listopadu 2023

Piráti zjednodušují papíry od úřadů. Navrhují srozumitelnější dopisy od exekutorů jako další krok v řešení exekučního systému

Piráti usilují o zjednodušení dlouhých a matoucích dokumentů s výzvou k úhradě dluhu, aby se v nich dlužníci vyznali a nebylo nutné tisknout miliony listů papíru ročně. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek navrhl výrazné zjednodušení a zkrácení dokumentu pro dlužníky z deseti stran na dvě. Návrhu šablony pro tyto dokumenty se teď bude věnovat Ministerstvo spravedlnosti. Ze strany Pirátů jde o součást dlouhodobé snahy řešit exekuce a dostat lidi z dluhových pastí. Například v červnu letošního roku Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení zastavení nevymahatelných a bagatelních exekucí, součástí novely je i návrh Jakuba Michálka na online přístup ke kompletním datům exekutorské komory.

senatori
18. května 2023

Pirátská senátorka Adéla Šípová prosazuje rozšíření registru vyloučených hráčů o lidi v exekucích

Praha, 18. května 2023 – Právě nyní Ministerstvo financí vypořádává připomínky k novele zákona o hazardních hrách, mezi kterými se objevil návrh, aby osoby v exekucích neměly přístup do heren a kasin. Na „automatech“ si již nyní nemohou zahrát osoby, které pobírají dávky v hmotné nouzi, jsou v úpadku či u kterých to například nařídil soud. Všechny tyto osoby se nacházejí v takzvaném registru vyloučených hráčů. Bohužel osoby v exekucích mají zcela volný vstup do heren, čímž se jejich problematická situace prohlubuje a na svých právech jsou ve výsledku krácení i věřitelé. To se nyní musí změnit. Zařazení osob s exekucemi do registru vyloučených hráčů ve svých připomínkách navrhlo Ministerstvo pro místní rozvoj i ministr pro legislativu Michal Šalomoun. Iniciátorem návrhu byla senátorka Adéla Šípová.

michalek_main
10. května 2023

Piráti bojují za konec marných a bagatelních exekucí, návrh dnes projedná vláda. Pomůže lidem v dluzích, společnosti i státnímu rozpočtu

Na základě návrhu předsedů koaličních poslaneckých klubů včetně Pirátů dnes vláda projedná návrh, jehož cílem je v roce 2023 zastavit nevymahatelné a bagatelní exekuce. Týkat se to bude dle odhadů Exekutorské komory až 80 tisíc osob. Celkem i s výhledem na další roky půjde o zastavení až 2 milionů exekucí. Do novely zákona se předsedovi poslaneckého klubu Pirátů Jakubovi Michálkovi podařil prosadit také online dohled státu nad exekutorským systémem.

assets/img/articles/2021/klara-kocmanova01.jpg
13. prosince 2021

Pozor na tsunami půjček, varuje Pirátka Kocmanová

Praha, 13. prosince 2021 – Členka sněmovního Výboru pro sociální politiku Pirátka Klára Kocmanová upozorňuje na novou vlnu exekucí, které mohou zatížit Českou republiku v průběhu roku 2022. Staronovým rizikem jsou reklamy na půjčky, které v období před zimními svátky zaplavují veřejný prostor. Piráti apelují na občany, aby v období rostoucí inflace a zvýšené marketingové aktivity před svátky přistupovali k půjčkám obezřetně. Podle poslankyně Kocmanové existuje alternativa nákupu dárků v podobě výměny nepotřebných věcí a sousedské výpomoci. Piráti se v uplynulém volební období aktivně zabývali zmírňováním následků dluhových spirál a exekucí jak na jednotlivce, tak na státní rozpočet. Záměr řešit problematiku exekucí, šedé ekonomiky a poradenství je rovněž součástí koaliční smlouvy koalic SPOLU a PirSTAN.

assets/img/articles/2021/lukas-kolarik00.jpg
7. července 2021

Piráti podpořili stopku vymáhání marných exekucí. Sněmovna ale smetla jejich návrhy na teritorialitu exekutorů i slučování dluhů

Praha, 7. července 2021 - Sněmovna dnes schválila senátní vratku exekučního řádu, která i díky pirátským senátorům například zastavuje vymáhání marných exekucí. Klíčový návrh pirátského poslance Lukáše Koláříka ale ve finální podobě zákona chybí, zablokovali ho poslanci ANO, ODS a Trikolory. Šlo o zavedení místní příslušnosti exekutorů tak, aby jeden dlužník měl vždy jednoho exekutora v místě svého bydliště, a o návrh na slučování dluhů. Návrh na úpravu exekucí by přitom pomohl nejen statisícům lidí v krizi, ale i věřitelům a státnímu rozpočtu. Piráti budou proto férovou reformu prosazovat i nadále, je například součástí programu pro sněmovní volby 2021.

assets/img/articles/2021/lukas-kolarik01.jpg
16. dubna 2021

ANO, ODS a Trikolora odmítly pomoci téměř 800 tisícům lidí v krizi. Sněmovna smetla návrh na teritorialitu exekutorů prosazovaný Piráty

Praha, 16. dubna 2021 - Sněmovna dnes ve 3. čtení smetla pirátský pozměňovací návrh k zákonu o exekucích, který mohl ulevit statisícům lidí v krizi. Šlo o zavedení místní příslušnosti exekutorů, tedy princip jeden dlužník rovná se jeden exekutor v místě bydliště. „Cílem tohoto návrhu bylo přerušení klientelistických vazeb, snížení nesmyslných poplatků pro dlužníky, kteří by tak měli víc prostředků na splácení dluhů. A celkové zjednodušení systému i zefektivnění vymáhání dluhů pro věřitele. Poslanci ANO, ODS a Trikolory ale znovu ukázali, že jim na problémech statisíců lidí v naší zemi nezáleží a řešení dluhových pastí pro ně není prioritou. Pan premiér tak obelhal své voliče, kterým veřejně tvrdil, že teritorialitu podporuje,“ uvedl pirátský poslanec Lukáš Kolářík, který se tématu exekucí dlouhodobě věnuje. Podle něj ale Piráti budou férovou reformu exekucí prosazovat i nadále, je například součástí programu pro sněmovní volby 2021.

assets/img/articles/2021/lukas-kolarik00.jpg
24. března 2021

Úleva pro statisíce lidí v krizi: Piráti spoluprosadili odklad mobiliárních exekucí a zvýšení chráněné částky na účtu

Praha, 24. března 2021 – Sněmovna dnes vyslovila souhlas s návrhem zákona, který odkládá mobiliární exekuce. Piráti považují probíhání exekučního zabavování majetku za nelogické v situaci, kdy občané podléhají rozsáhlým omezením pohybu a často se potýkají s následky ekonomického propadu. Zákon také prodlužuje ochranu prostředků na bankovním účtu před zabavením ve výši čtyřnásobku životního minima. Návrh prošel na středeční mimořádné schůzi ve zrychleném režimu v rámci jednoho čtení.

assets/img/articles/2021/lukas-kolarik01.jpg
5. března 2021

Konec dětských dluhů, Piráti stáli u zrodu legislativy, která pomůže desítkám tisíc lidí

Praha, 5. března 2021 – Sněmovnou dnes ve třetím čtení prošla novela občanského zákoníku, která znamená konec dětských dluhů. Návrh, na kterém se shoduje celá Sněmovna, byl přitom v legislativním procesu již téměř před dvěma lety. Návrh Piráta Lukáše Koláříka a dalších poslanců však poslanci vládní koalice nepodpořili. V srpnu 2020 přišlo Ministerstvo spravedlnosti s vlastním návrhem, který byl dnes schválen ve Sněmovně.

assets/img/articles/2021/lukas-kolarik00.jpg
10. února 2021

Piráti chtěli ve Sněmovně projednat teritorialitu exekutorů i oddlužení. Vládní poslanci se ale odmítli problémy statisíců lidí zabývat

Praha, 10. února 2021 - Sněmovna dnes měla projednat hned tři návrhy ohledně dluhové problematiky, které Piráti dlouhodobě prosazují. Šlo o boj proti dětským exekucím, tzv. místní příslušnost exekutorů a snížení prahu pro oddlužení. Nakonec se ale projednal pouze první z nich, diskuzi o dalších dvou zablokovali vládní poslanci. Odmítli totiž pracovat i po 19. hodině večerní. „Přístup vládních poslanců se mi zdá nehorázný a je na něm vidět, že podpora lidí v krizi opravdu není jejich prioritou. Nejde bohužel o první a zřejmě ani poslední snahu bojkovat řešení dluhových pastí. Všechna opatření, která prosazujeme, by přitom mohla ulevit statisícům občanů a navrátit je do normálního života i legální ekonomiky. Což by prospělo jak dotčeným dlužníkům či věřitelům, tak státnímu rozpočtu. ANO a ČSSD to vidí ovšem jinak,“ uvedl pirátský expert na dluhovou problematiku, poslanec Lukáš Kolářík.

assets/img/articles/2021/lukas-kolarik00.jpg
3. února 2021

Sněmovní výbor pro sociální politiku podpořil Piráty prosazovaný princip 1 dlužník = 1 exekutor v místě bydliště

Praha, 3. února 2021 – Jak pirátská, tak vládní novela exekučního řádu získaly na jednání Výboru pro sociální politiku doporučení ke schválení Poslaneckou sněmovnou. Pro byla drtivá většina přítomných poslanců. V obou případech se zdrželi pouze tři poslanci, proti nebyl nikdo.

assets/img/articles/2021/lukas-kolarik01.jpg
18. ledna 2021

Kompenzace dostanou i živnostníci v insolvenci. Vláda po mé výzvě konečně nastaví férovější pravidla

Praha, 18. ledna 2021 – Vláda po více než šesti týdnech po upozornění na nespravedlnost při vyplácení kompenzací schválila pomoc živnostníkům, kteří se nacházejí v insolvenci. Neférový postoj Ministerstva financí, které umožnilo vyplácet lidem v exekuci, ale nikoliv už v insolvenci, jsem zmínil v interpelaci podané na ministryni financí Alenu Schillerovou 3. prosince. V reakci se ministryně Schillerová odvolala na pravidla Evropské komise. Ta přitom umožňují čerpání dotací na základě institutu de minimis a vyplácení podpory spoluobčanům v insolvenci mohlo již několik týdnů fungovat.

assets/img/articles/2020/brifink12-15.jpg
15. prosince 2020

Piráti nepodpoří imaginární rozpočet, chtějí ukončit zadlužování dětí a žádají lednové jednání o spolehlivých dodavatelích pro výstavbu bloku Dukovan

Praha, 15. prosince 2020 – Piráti nepodpoří rozpočet, který se o 100 miliard míjí s realitou, a žádají posunutí jednání o dostavbě Dukovan na leden. Chtějí pečlivě zvážit všechny možné varianty s ohledem na jejich dopad na občany a bezpečnost celé země. Uvedli to na tiskové konferenci před 72. schůzí Sněmovny. Piráti také očekávají, že bude dolní komora jednat o regulaci konopí, dotažení zákonů k digitalizaci státních úřadů a také o zvýšení platů učitelů, ke kterému se již dříve zavázala vláda. Všechny tyto záměry Piráti dlouhodobě prosazují a podporují.

assets/img/articles/2020/kolarik.jpg
20. listopadu 2020

Komentář Lukáše Koláříka: Poslanci ANO odmítli pracovat v pátek odpoledne a pomoci nespravedlivě zadluženým dětem

Praha, 20. listopadu 2020 – Neúčast poslanců vládního hnutí ANO a opoziční ODS dnes znemožnila projednat návrhy na řešení zoufalé situace dětí, které dostaly k 18 narozeninám dluh od rodičů nebo jiných příbuzných. Návrh jsme s Piráty předložili již před rokem a půl, vláda jej zamítla a od té doby stále čekáme na projednání vládního návrhu. Vzhledem k průměrné částce 12 milionů korun na každého dětského dlužníka, které zatěžují státní rozpočet, je neochota projednat tento tisk skandální. ANO, které se prezentovalo tím, jak maká, dnes ukázalo, že o pár hodin delší víkend je pro ně přednější než zájmy našich občanů včetně dětí.

assets/img/articles/2019/lukas-kolarik.jpg
13. listopadu 2020

Piráti splnili další slib voličům, pomohli zavést chráněný bankovní účet pro lidi v exekucích. Tisícům občanů pomůže z krizové situace

Praha, 13. listopadu 2020 - Piráti plní svůj volební program, i díky jejich podpoře dnes Sněmovna schválila tzv. chráněný bankovní účet. Ten by měl pomoci tisícům dlužníků v exekuci, zvláštní konto totiž zabrání neoprávněným exekucím nezabavitelných peněz. „Chráněný účet máme ve svém volebním programu, dlouhodobě jsme tento institut prosazovali a stáli u vzniku legislativy, která ho zavádí do praxe. Máme velkou radost, že Sněmovna konečně na návrh kývla a vyřeší se tak paradox v Česku, kdy tzv. nezabavitelné minimum dlužníkům exekutoři klidně zabavují. Jen je škoda, že to trvalo zákonodárcům tak dlouho,” uvedl pirátský poslanec Lukáš Kolářík, který se tématu exekucí dlouhodobě věnuje.

assets/img//articles/2020/Tiskovka-Ferjenčík-Kolařík-Holomčík-Navrkal-Třešňák.png
10. listopadu 2020

Piráti navrhnou opět ve Sněmovně místní příslušnost exekutorů. Zasadí se i o zvýšení platů pedagogů, lepší pomoc OSVČ a zrušení výjimky pro Agrofert

Praha, 10. listopadu 2020 - Piráti před 62. schůzí Poslanecké sněmovny představili aktuální témata, která budou chtít řešit na plénu. Jde například o nedodělaný návrh státního rozpočtu na příští rok, kompenzační bonusy pro OSVČ, podporu pedagogických pracovníků, exekuce a chráněný účet či zákon o evidenci skutečných majitelů.

assets/img/articles/2020/kolarik.jpg
23. září 2020

Výbor vykuchal novelu exekučního řádu a odmítl návrhy Pirátů. Statisíce lidí v dluhových pastech chce nechat bez pomoci

Praha, 23. září 2020 – Nová pravidla pro exekuce, která by mohla ulevit statisícům Čechů, nezískala podporu poslanců Ústavně právního výboru Sněmovny. Z obsáhlé vládní novely tak nezbylo takřka nic, co by pomohlo zkrotit divokou situaci v exekučním byznysu.

assets/img/articles/2020/kolarik.jpg
27. července 2020

Komentář Lukáše Koláříka: Vláda blokuje pomoc pro statisíce lidí v exekuci a dává jim plané sliby. Piráti nabízejí reálná řešení dluhových pastí

Praha, 27. července 2020 – Vláda dnes projedná návrh na zrušení soukromých exekutorů. S Piráty dlouhodobě upozorňujeme na nutnost reformy exekucí a pomoci pro statisíce občanů v dluzích. Proto máme již dva roky ve Sněmovně připravenou novelu exekučního řádu. Její projednávání bohužel vládní poslanci spolu s ODS neustále blokují a odsouvají. Vyzýváme tak vedení státu, ať se nazaštiťuje planými dramatickými sliby typu zrušení soudních exekutorů, ale projedná konečně Piráty připravenou legislativu, která by mohla lidem v nouzi skutečně ulevit.

assets/img/articles/2020/tk-rozpocet-2.jpg
30. června 2020

Piráti navrhnou nižší schodek, prostředky na zastavení protiprávních exekucí a podpoří posílení zázemí škol pro online výuku

Praha, 30. června 2020 – Návrhy na snížení schodku státního rozpočtu, řešení protiprávních exekucí, podpora škol technikou pro online výuku a jednání o dostavbě bloků elektrárny Dukovany byly tématy pirátských poslanců před mimořádnou schůzí Poslanecké sněmovny k projednání novely státního rozpočtu.

assets/img/articles/2020/kolarik.jpg
10. června 2020

Vládní poslanci společně s ODS opět betonují projednání exekucí. Výbor už dvakrát překročil stanovenou lhůtu

Praha, 10. června 2020 – Nová pravidla pro exekuce, která by mohla ulevit tisícům Čechů, čekají další průtahy. Na Ústavně právním výboru Sněmovny došlo k opětovnému odložení novely exekučního řádu, tentokrát až na září. Vedlo k tomu předložení 20 pozměňovacích návrhů na poslední chvíli, tedy mimo stanovený a domluvený harmonogram. Poslanci rozhodli o odložení hlasováním, které rozštěpilo dokonce i členy vládní koalice. Piráti naopak žádají co nejrychlejší řešení problému.

assets/img/articles/2020/kolarik.jpg
9. dubna 2020

Komentář Lukáše Koláříka: Schválený návrh na změkčení exekucí omezí počet nových dlužníků a usnadní situaci těch současných

Praha, 9. dubna 2020 – Sněmovna dnes po půlnoci schválila opatření ke zmírnění dopadů ekonomických opatření přijatých kvůli koronavirové epidemii. Do 30. června nebudou probíhat mobiliární exekuce ani dražby a daňový bonus i odstupné získají ochranu. Částka pro provedení dražby nemovitosti se zvýší z 30 na 100 tisíc na úrovni jistiny. Sankce budou pouze do výše zákonného úroku a výběr z exekuovaného účtu bude odpovídat čtyřnásobku životního minima. Vedle toho došlo i k rozšíření oddlužení pro OSVČ. Věřím, že opatření, o jejichž přijetí jsem několik týdnů usiloval, výrazně omezí nárůst počtu dlužníků v období ekonomické krize a minimalizují dopady na ty, u nich už exekuce probíhá.