Praha, 27. srpna 2020 - V polských městech jsou vyhlašovány tzv. „zóny bez ideologie LGBT“. Evropská komise jim zastavila dotace, tamní vláda je však finančně kompenzuje a otevřeně podporuje. Jedním z takových případů je i Tuchów a Wilamowice, partnerská města Mikulova a Dolního Benešova. V otevřeném dopise proto žádají o rozvázání partnerských dohod místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja, poslanec Parlamentu ČR František Kopřiva i zástupci Pirátů v krajích Zuzana Klusová a Lukáš Dubec.

„Musíme se zasadit o práva lidí, kteří jsou kvůli své orientaci vyháněni z vlastních domovů,“ uvedl Kolaja. „Evropská komise na absurditu těchto zón již několikrát poukázala. Musíme vyvinout maximální úsilí, abychom se takové diskriminaci obloukem vyhnuli,“ dodává.

„V České republice se pro komunitu LGBT snažíme udělat maximum. Každý rok se účastníme pražského pochodu hrdosti a navíc jsme předložili novelu zákona, která má za cíl prosadit manželství pro všechny. Musíme si však všímat i hrozeb za našimi hranicemi,“ komentoval Kopřiva.

„Dolní Benešov a Mikulov jsou v celé věci nevinně a jejich zastupitele nelze obviňovat z diskriminace,“ dodala Klusová. „Každopádně je nutné upozornit na fakt, že i oni mohou skrze rozvázání spolupráce přispět k lepšímu životu pro gaye a lesby. Proto jsme je v otevřeném dopise vyzvali k tomuto kroku,“ uzavírá.