Česká republika je zvolena do Rady OSN pro lidská práva

10. 05. 2022
Česká republika je zvolena do Rady OSN pro lidská práva
Česká republika je zvolena do Rady OSN pro lidská práva

Praha, 10. května 2022 – Česká republika byla dnes zvolena do Rady OSN pro lidská práva na místo uvolněné Ruskem v důsledku jeho agrese vůči Ukrajině. V hlasování ve Valném shromáždění OSN ČR získala 157 hlasů. Funkční období začíná dnem zvolení a trvá do konce roku 2023.

„Podpora lidských práv a demokracie je prioritou mojí, Ministerstva zahraničních věcí, Pirátské strany i naší vlády. Jsem proto moc rád, že ČR byla zvolena do Rady OSN pro lidská práva, a děkuji členským státům OSN za projevenou důvěru,“ uvedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

ČR v kampani uspěla i díky svému dlouhodobě vysokému profilu v oblasti podpory lidských práv a také úspěšnému působení v tomto orgánu v předchozím funkčním období, které skončilo na konci minulého roku. V Radě se ČR bude věnovat tradičním tématům, jako jsou svoboda médií, svoboda shromažďování a sdružování či podpora spolupráce s nevládními organizacemi. ČR se bude také zasazovat o adekvátní reakce Rady na případy závažného porušování lidských práv.

„V Radě se hned pustíme do práce, již tento čtvrtek nás čeká zvláštní zasedání k porušování lidských práv v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině,“ doplnil ministr Lipavský.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu