Jak může komunální politik zamezit šmírování občanů? Pirátky přinášejí užitečné tipy

Jak může komunální politik zamezit šmírování občanů? Pirátky přinášejí užitečné tipy
Jak může komunální politik zamezit šmírování občanů? Pirátky přinášejí užitečné tipy

Praha/Brusel, 27. července 2021 – Pirátky Klára Kocmanová a Markéta Gregorová přinášejí užitečné tipy komunálním politikům pro minimalizaci plošného šmírování občanů. Šmírování občanů v obci mohou zamezit například prosazením obecného ustanovení zákazu používání technologií na rozpoznávání obličejů v obci nebo omezením možnosti starosty uzavírat smlouvy na nákup techniky, softwaru a služeb pro sběr a využití biometrických dat. Piráti uvádějí tyto a další tipy na nových stránkách věnovaných boji proti problematickému sběru dat o obyvatelích. Europoslankyně Markéta Gregorová a lídryně středočeské kandidátky Klára Kocmanová tak pokračují v kampani Vraťte nám naše tváře.

„Pandemická doba přinesla nové výzvy – naše životy se přesunuly ve velké míře do digitálního prostředí, a dochází k bezprecedentnímu sběru dat nejen o našem chování, ale i o nás samotných. Více než kdy dřív se tak musíme starat o svoje soukromí. Proto chci tento zásadní problém připomínat,“ vysvětluje spolu-lídryně koalice Pirátů a STAN ve Středočeském kraji Klára Kocmanová. Ta pomáhá se sháněním podpisů pod petici v rámci kampaně Reclaim your face (Vraťte nám naše tváře).

Ultimátním cílem petice i celé kampaně je zavedení platné legislativy bránící masovému šmírování, ke kterému může docházet jak ze strany státu, tak i soukromých firem. „Naše frakce v Evropském parlamentu vyrobila skvělou online hru, která simuluje procházku po městě plném kamer, které sbírají biometrická data. Je to super interaktivní způsob, jak informovat o důležitosti ochrany proti plošnému sledování,“ dodává europoslankyně Markéta Gregorová.

„Vyzývám všechny, které téma zajímá, aby se přidali k výzvě #paperbagsociety, Sama se chystám taky navštívit letošní Big Brother Film Festival, který proběhne v září,“ doplňuje Kocmanová.

Více informací o kampani i možnost připojit se k petici najdete na oficiálních stránkách.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu
Piráti a Starostové