„Sledujeme Prataseviče na zvráceném videu od únosců!“ Podle Pirátky Gregorové EU nevyčerpala všechny možnosti

08. 06. 2021
„Sledujeme Prataseviče na zvráceném videu od únosců!“ Podle Pirátky Gregorové EU nevyčerpala všechny možnosti
„Sledujeme Prataseviče na zvráceném videu od únosců!“ Podle Pirátky Gregorové EU nevyčerpala všechny možnosti

Brusel, 8. června 2021 – Lukašenkův režim v květnu přitvrdil. Uzavřel největší nezávislou redakci Tut.by, znemožňuje lidem protestovat v ulicích pod hrozbou okamžitého zadržení a spekuluje se i o roli režimu v podezřelé smrti politického vězně Vitolda Ašuraka.

Oči evropských státníků i občanů nyní směřují k opozičnímu novináři a bloggerovi Ramanu Pratasevičovi, který byl doslova unesen z vnitrounijního letu společnosti Ryanair. Běloruský režim zveřejnil video, na kterém se, zjevně otřesený a týraný Pratasevič, formálně doznává. Na úterním plenárním zasedání k tématu hlasitě vystoupila europoslankyně za Pirátskou stranu, Markéta Gregorová.

„Zabránili jsme některým oligarchům v nákupu dalších nemovitostí na evropské půdě. Zajistili jsme, že společnost Belavia nepřinese Lukašenkovu režimu další peníze. Přivítali jsme běloruskou opozici v našich zemích. To všechno je bezesporu správné a má to svou váhu. Přesto dnes musíme sledovat Romana Prataseviče, jak pláče, neboť chvíli předtím zažil mučení – a nikdo nevíme, zda na něj při jeho slovech nemíří přímo hlaveň,“ sdílela v úvodu svého projevu Pirátka Gregorová.

„A my sledujeme zvrácené video jako od únosců – akorát bez možnosti zaplatit výkupné a Pratasevičovi pomoci. Opravdu ale nemůžeme nic dělat?“ ptala se Gregorová na plenárním zasedání. Podle Gregorové přitom Evropská unie nemusí jen přihlížet, jelikož dosud nevyužila všechny diplomatické a ekonomické nástroje, kterými vůči Lukašenkovu režimu disponuje: „Využili jsme všechny nástroje, které máme? Myslíte si, že Lukašenko přežije bez evropských peněz?“ ptala se česká europoslankyně.

K obhajobě svého režimu před světem i běloruským národem využívá Lukašenko stále častěji paradoxně jeho rostoucí závislost na Rusku: „Nevěřme Lukašenkovým lžím, že ho naše případná silná odveta nažene víc do Putinovy náruče – vždyť Bělorusko je na Rusku závislé už dnes. Putin už ho dávno svírá ve svém náručí tak silně, jak jen to jde – sotva bychom v celém Bělorusku našli člověka, který je s Putinem tak úzce spjatý.“

„Kolegové, běloruská občanská společnost funguje i navzdory Lukašenkovi. A bez něj bude fungovat také, a líp,“ uzavřela Gregorová.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu
Piráti a Starostové