Komunistická vláda Andreje Babiše získala důvěru Sněmovny. Piráti hlasovali proti

12. 07. 2018
Tagy
Komunistická vláda Andreje Babiše získala důvěru Sněmovny. Piráti hlasovali proti
Komunistická vláda Andreje Babiše získala důvěru Sněmovny. Piráti hlasovali proti

Praha, 12. července 2018 – Vláda trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše dnes nad ránem získala důvěru Sněmovny hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Všech 22 pirátských poslanců hlasovalo proti. Komunisté se tak díky Babišovi téměř po 30 letech opět dostávají k moci a budou rozhodovat o důležitých věcech státu. Piráti budou plnit funkci tvrdé a konstruktivní opozice a přísně dohlížet nad plněním protikorupčních opatření slibovaných vládou i například na tolik nezbytnou elektronizaci státní správy.

Osm dlouhých měsíců mluvil Andrej Babiš o tom, že hledá podporu pro stabilní vládu. Ani na chvíli ho ovšem nenapadlo, že by ustoupil v zásadním požadavku, který přitom formulovaly demokratické strany. A sice, že se nebude v čele vlády stát trestně stíhaná osoba. My jsme tento postoj zveřejnili již před volbami a s tímto jsme byli i zvoleni. Piráti předložili za půl roku ve Sněmovně celou řadu protikorupčních návrhů, konstruktivně spolupracujeme s politickými stranami na společných legislativách. Kromě protikorupčních opatření Česká republika výrazně pokulhává i v elektronizaci státu. I v této oblasti pracují Piráti tvrdě. Vláda sice označuje eGovernment za jednu z klíčových oblastí, avšak během čtyř let, kdy bylo hnutí ANO ve vládě, se nic nestalo.

Andrej Babiš selhal jako manažer i jako člověk. Jeho vláda je přehlídkou nekompetentních “podržtašek”, jejichž kvalifikací není odbornost, ale loajalita vůči šéfovi. To se ukázalo už v případě nominace Taťány Malé na ministryni spravedlnosti. Ale třeba i v případě ministra dopravy Dana Ťoka, který tragicky selhal při výstavbě dálnic a ve vládě zůstává i nadále. Kromě toho Babiš zpřístupnil desítky pozic ve státní správě komunistům výměnou za podporu vlády. Tu označuje za protikorupční, základní protikorupční návrh - pirátský nominační zákon, však nepodpořil, aby mohl libovolně dosazovat své věrné do kontrolních a správních orgánů státem ovládaných firem, a to zákon sám nejprve podporoval.

Budeme s Piráty pracovat, stavět, opravovat, hlasovat, ale i hlídat a křičet spolu s občanskou společností, tak jako jsme to dělali 9 let od vzniku Pirátů až po současnost. Budeme tvrdou konstruktivní liberální opozicí a budeme bojovat za svobodnou, vzdělanou, bohatou a digitálně propojenou společnost.

Netřeba ztrácet naději!

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu