Pirátský zastupitel Lukáš Blažej dostal Cenu za odvahu od protikorupčního fondu

11. 12. 2018
Pirátský zastupitel Lukáš Blažej dostal Cenu za odvahu od protikorupčního fondu
Pirátský zastupitel Lukáš Blažej dostal Cenu za odvahu od protikorupčního fondu

Ústí nad Labem, 11. prosince 2018 – Lukáš Blažej, pirátský zastupitel Ústí nad Labem, dnes získal Cenu za odvahu každoročně udělovanou Nadačním fondem proti korupci. Ocenění obdržel za hájení zájmů občanů Ústí nad Labem a za obranu práva na informace.

„U Pirátů jsem začal být aktivní v roce 2010 a boji proti ústecké korupci se věnuji již druhým volebním obdobím. Je pro mě velkou ctí a motivací být mezi oceněnými lidmi jako je Libor Michálek, Leo Steiner nebo Lukáš Wagenknecht, kteří byli za svoji protikorupční činnost oceněni v minulých letech,“ uvedl po převzetí ceny Lukáš Blažej.

Dvaadvacetiletý student práv na Univerzitě Karlově byl oceněn za řešení řady kauz. Kupříkladu v roce 2015 požádal o informace o odměnách rozdávaných úředníkům při změně ve vedení města, které dle jeho mínění mohly být úplatkem za věrnost. Do dnešního dne se odpovědi nedočkal, protože úřad neustále odmítá informace poskytnout, a to i přes opakovaná rozhodnutí odvolacího orgánu, který rozhodnutí úřadu již sedmnáctkrát zrušil.

Lukáš Blažej také řeší kauzu Habrovického rybníka, u kterého politici prodali městské pozemky, mnohonásobně je zhodnotili změnou územního plánu a následně si na nich začali stavět vily, a to bez ohledu na občany i zvláště chráněné druhy živočichů. S podporou Nadačního fondu proti korupci Blažej napadl jejich stavební povolení u soudu.

Lukáš Blažej pokračuje ve své činnosti i přes řadu komplikací. Například město Ústí nad Labem na něj podalo již čtyři trestní oznámení. Všechna byla nakonec odložena a byť Policie město výslovně upozornila, že trestní řízení neslouží k řešení osobních či názorových sporů, k podávání trestních oznámení dochází stále.

„Připadá mi přirozené se zajímat o veřejné dění a bojovat proti nepoctivému jednání ve veřejné správě. Jde přece o peníze nás všech,“ uvedl i přes překážky, kterým čelí, Blažej.

„Jsem rád, že máme mezi ústeckými Piráty někoho tak aktivního, jako je Lukáš Blažej. Gratuluji mu k získanému ocenění a přeji mnoho úspěchů v nadcházející práci,“ uvedl pirátský poslanec za Ústecký kraj Mikuláš Peksa.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu