Praha, 31. července 2018 – Vláda dnes projednávala návrh, jehož úkolem je stanovit kritéria udržitelnosti biopaliv přimíchávaných do benzínu a nafty. Postupné zrušení podpory biopaliv je jednou z pirátských priorit, a to z řady důvodů. Problematické je především využití plodin, které lze využít v potravinářství nebo jako krmivo. Jejich pěstování vede k záboru půdy, a tím k rostoucí globální ceně potravin, devastaci ekosystémů a ztrátě biologické rozmanitosti.

„Projednávaný návrh navazuje na směrnici EU a na novelu zákona o ochraně ovzduší a má za cíl zvýhodnit využívání tzv. pokročilých biopaliv oproti konvenčním. Návrh má však řadu zásadních nedostatků. Kritéria udržitelnosti podle návrhu splňuje např. i bionafta z palmového oleje a sójových bobů dovezených z Jižní a Střední Ameriky. Pěstování těchto plodin nelze v žádném případě považovat za udržitelné – vede k nenávratné ztrátě tropických pralesů a druhů na ně vázaných. Jednou ze zásadních podmínek pro pěstování rostlin na biopaliva musí být silná ochrana půdy, včetně její ochrany před erozí. A právě toto není v návrhu dostatečně řešeno. Pokud chce vláda omezit negativní dopady biopaliv a posílit jejich pozitivní vliv ke snižování emisí skleníkových plynů, měla by to dělat důsledně,“

uvedla Dana Balcarová, předsedkyně Výboru pro životní prostředí.

Piráti navrhují jít ještě dále a úplně zrušit povinnost přimíchávání biopaliv do pohonných hmot, resp. zachovat tuto povinnosti pouze při použití odpadních a vedlejších produktů, které nemají jiné využití.

„Využít by se měly například odpady ze zemědělské a potravinářské výroby či odpadní oleje,“

doplňuje Balcarová.