Piráti budou požadovat zrušení výjimek pro ČEZ. Poslance Ferjenčíka chtějí do čela komise pro kontrolu GIBS

27. 02. 2018
Piráti budou požadovat zrušení výjimek pro ČEZ. Poslance Ferjenčíka chtějí do čela komise pro kontrolu GIBS
Piráti budou požadovat zrušení výjimek pro ČEZ. Poslance Ferjenčíka chtějí do čela komise pro kontrolu GIBS

Praha, 27. února 2018 – Od začínající schůze Sněmovny si Piráti slibují především posun v řešení výjimky ve zveřejňování smluv ČEZu, dále chtějí prosadit svého kandidáta do čela komise pro kontrolu GIBS, a také budou vyvíjet kroky k odvolání Tomia Okamury z pozice místopředsedy Poslanecké sněmovny PČR. Předseda strany Ivan Bartoš také dnes varoval před možným odvoláním rad veřejnoprávních médií a zpolitizováním televize a rozhlasu.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, na úvod dnešní tiskové konference informoval o změnách zákona o svobodném přístupu k informacím a změnách v zákoně o registru smluv. Jejich podstatou je zrušení výjimky pro ČEZ tak, aby i tato státní organizace byla nucena zveřejňovat smlouvy. ČEZ má podle něj poskytovat informace o své činnosti, ale nejde jen o něj, ale třeba i o akciové společnosti, které patří městům.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš informoval o plánu nominovat pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS:

„Předsedou komise pro kontrolu GIBS byl opakovaně nezvolen Zdeněk Ondráček z KSČM. Tento člověk nikdy neprojevil žádnou lítost za své zákroky v roce 1989 a i řada jeho kroků i výroků nyní nasvědčuje tomu, že své předlistopadové jednání považuje za správné. Navrhujeme vlastního kandidáta a chceme, aby Mikuláš Ferjenčík byl předsedou Stálé komise pro kontrolu GIBS.“

Dalším diskutovaným tématem bylo odvolání Tomia Okamury, předsedy SPD, z pozice místopředsedy sněmovny:

„Šéf projektu SPD se dopustil neomluvitelných výroků. Poslanecký klub Pirátů proto podepsal návrh na jeho odvolání. Klub Pirátů šéfa projektu SPD do této pozice nevolil. Pokud k hlasování dojde, budeme tedy hlasovat pro odvolání. Důležité je, že Tomio Okamura je i z definice své funkce místopředsedy Sněmovny, kam ho instalovala hlasovací koalice ANO, SPD a KSČM, hlasem Poslanecké sněmovny. Rozhodně není hlasem demokratickým,“ informoval Bartoš.

Na tiskové konferenci též zaznělo varování před zneužitím hlasování o výročních zprávách o hospodaření České televize a Českého rozhlasu, o kterém mluvil již dříve prezident Miloš Zeman:

„V případě dvojnásobného nepřijetí výročních zpráv dojde k odvolání rad. Tato možnost však nikdy nebyla míněna jako účelový nástroj pro jejich převolování či vyjádření nespokojenosti s informováním o jejich činnosti. Piráti se obávají možnosti, že vedení ČT a ČRo by mohlo být závislé na zlovůli stran, o jejichž demokratičnosti lze pochybovat, navíc pod taktovkou hlavy státu,“ uvedl Bartoš. Proto Piráti v současné době připravují návrh zákona, který podobnému konání zabrání.

Poslanec Petr Třešňák, místopředseda Výboru pro zdravotnictví, se poté vyjádřil k vládní novele zákona o cestovním ruchu. Zmínil, že transpozice evropské směrnice má přispět k lepší ochraně spotřebitele, což Piráti vítají. Předložili však i jednoduchý pozměňovací návrh, aby se úprava nevztahovala na činnost léčebných lázní, protože se v principu jedná o zdravotnické služby, které jsou upraveny samostatným zákonem.

„Chceme, aby tato agenda zůstala v působnosti Ministerstva zdravotnictví,“ komentoval požadavek Pirátů Třešňák.

Na závěr tiskové konference vystoupila Dana Balcarová, předsedkyně Výboru pro životní prostředí. Informovala o návrhu zákona o vodách, který má dát občanům a spolkům možnost vyjádřit se k vodním stavbám.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu