zamestnanecke akcie
11. dubna 2024

Piráti představili nový návrh úpravy zaměstnaneckých akcií, pomůže startupům i růstu české ekonomiky

Praha, 11. dubna 2024 – Nová úprava zaměstnaneckých akciových programů připravená Piráty v úzké spolupráci se zástupci startupů, Svazem průmyslu a dopravy a ministryní pro vědu, výzkum a inovace má šanci dostat Česko mezi státy, které tímto způsobem podporují inovativní podnikání. Různé modely zaměstnaneckých akciových programů jsou totiž běžným standardem jak v anglosaském světě, tak i ve Skandinávii a Pobaltí. Návrh počítá s vytvořením jasného právního rámce, který dá firmám srozumitelnou cestu, jak provozovat opční programy pro zaměstnance. Zároveň ctí i jeden z hlavních požadavků startupů “no tax before cash”, tedy aby ke zdanění došlo až po prodeji slíbeného podílu a realizaci hotovostního příjmu ze strany zaměstnance. Návrh také pracuje s tím, že na zaměstnance v opčním programu se bude nahlížet jako na investora a jeho příjem plynoucí ze zhodnocení jeho podílu nebude brán jako příjem ze závislé činnosti.

Jiří Valenta, Ondřej Chrást
7. února 2024

Piráti provedou revizi výdajů v oblasti kulturních dotací na ministerstvu financí a kultury. Zlepší efektivitu vynakládání veřejných peněz

Týmy odborníků provedou na základě dnes vládou schváleného návrhu revizi výdajů v oblasti kulturních dotací. Společný pracovní tým pod vedením pirátských náměstků na Ministerstvu financí Jiřího Valenty a na Ministerstvu kultury Ondřeje Chrásta se zaměří na otázku efektivity současné dotační politiky. Nový systém hodnocení výdajů, jehož cílem je zajistit transparentnost toků peněz, doporučit zlepšení a kultivovat následnou diskuzi o veřejných rozpočtech, schválila vláda na návrh Pirátů v listopadu minulého roku.

Ivan
29. ledna 2024

Jednání o letošním rozpočtu: Piráti prosazují dofinancování vzdělávání, digitalizace či rozvoje regionů. Sliby se musí plnit

Praha, 29. ledna 2024 - Na vládní úrovni se otevřela debata o rozpočtu pro tento rok, což avizoval dopředu i ministr financí Zdeněk Stanjura. Piráti navrhují v první řadě posílení financování vzdělávání, digitalizace a rozvoje regionů. „Jako vláda jsme se občanům zavázali, že pro nás budou tyto oblasti jednou z hlavních priorit a tomu je třeba dostát. Krom vzletných vět musíme ukázat i reálnými kroky, že bereme své sliby vážně a nezůstávají jen na papíře. Vzdělávání, digitalizace i zlepšování života v regionech jsou klíčové pro prosperitu naší země,“ uvedl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Jakub Michálek
15. listopadu 2023

Piráti nepodpořili nový poplatek za předčasné splacení hypotéky, který bude stát občany desítky tisíc

Piráti dnes na jednání Poslanecké sněmovny nepodpořili zavedení poplatku za předčasné splácení hypotečních úvěrů. Proti návrhu byli od samého počátku i při projednávání vládou. Úplně nepřijatelný pro ně byl návrh poplatku ve výši dvou procent, u návrhu na jedno procento se Piráti zdrželi s tím, že při koaličním jednání prošel alespoň zmírnění dopadů na občany – poplatek se bude týkat jen nových smluv a osvobozeni od něj budou lidé v souvislosti s rozvodem nebo ti, kteří svou nemovitost prodávají. Pozměňovací návrh předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka, aby předčasné splacení zůstalo jako doteď bez poplatku, Poslanecká sněmovna nepřijala.

Jiří Valenta
1. listopadu 2023

Piráti na vládě podpořili změnu pro moderní řízení financí. Zpětné hodnocení výdajů zajistí průhlednější a zdravější veřejné rozpočty

Praha, 1. listopadu 2023 – Piráti na vládě podpořili opatření, které zajistí lepší pohled na státní výdaje, a tím i zdravější veřejné finance. Jde o jeden z důležitých předvolebních programových bodů Pirátů i závazek vlády. Nový systém zajistí transparentnost toků peněz, doporučí zlepšení a kultivuje následnou diskuzi o veřejných rozpočtech. Na Ministerstvu financí se projektu od počátku věnuje pirátský náměstek Jiří Valenta.

Olga_Richterová
28. června 2023

Piráti prosadili navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun. Navrhovali i férovější pravidla vůči rodinám

Vláda dnes schválila navýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun pro rodiče dětí narozených po 1. lednu 2024. Piráti podporu rodin prosazovali dlouhodobě a byla to také jejich podmínka při vyjednávání o úsporném balíčku s tím, že rodiny s dětmi v současné ekonomické situaci patří mezi domácnosti s nejnižšími příjmy. Jak ale upozornila místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová, aktuální podoba návrhu není spravedlivá k dětem narozeným před stanoveným datem. Piráti proto dlouhodobě chtějí předvídatelnou valorizaci a aktuálně navrhli alespoň částečnou kompenzaci rodinám. Nakonec však nebyla bohužel na širší podporu v koalici shoda.

Klára_Kocmanová
27. června 2023

Piráti prosazují nižší zdanění menstruačních pomůcek. Vláda o tom bude jednat zítra

Praha, 27. června 2023 – Menstruační potřeby jsou pro řadu žen nutností. Ženy žijící na ulici, ve vyloučených lokalitách, samoživitelky, či nízkopříjmové rodiny s dospívajícími dívkami si ale menstruační pomůcky mnohdy nemohou dovolit. Místo toho používají alternativy, které často nesplňují účel a mohou být i zdraví škodlivé. Mnoho států tak kvůli menstruační chudobě daňovou sazbu na dámské hygienické potřeby snižuje, či je distribuuje zdarma. V České republice je 21% sazba jednou z nejvyšších v Evropě. Piráti proto nadále prosazují, aby byly menstruační pomůcky v rámci vládního konsolidačního balíčku zařazeny do snížené 12% sazby DPH. Ministerstvo financí tento požadavek v mezirezortním připomínkovém řízení nevypořádalo, rozhodne se tudíž až hlasováním na vládě.

Klára Kocmanová
6. června 2023

Rostlinná mléka nově ve snížené sazbě DPH, na změnu apelovala pirátská poslankyně Klára Kocmanová

Rostlinná mléka, která jsou oproti tomu živočišnému alternativou či jedinou možností pro řadu lidí, budou spadat do snížené 12% sazby DPH. Na změnu v konsolidačním balíčku apelovala poslankyně za Piráty Klára Kocmanová a v připomínkovém řízení ji navrhlo Ministerstvo zdravotnictví i Ministerstvo pro místní rozvoj.

Snímek obrazovky 2023-04-22 042555
21. dubna 2023

Piráti předložili plán na ozdravení rozpočtu, který by přinesl 140 až 180 miliard ročně

Piráti předložili návrh na ozdravení rozpočtu, který by přinesl občanům a státu 140 miliard ročně. Po plném náběhu všech opatření dokonce až 180 miliard za rok. A to bez zbytečného zatížení domácností či malých živnostníků. „Plán stojí na pozitivních prorůstových krocích, chytrých úsporách na straně státu a omezování neférových jevů zatěžujících společnost, jako jsou například daňové úniky. Nejde jen o škrtnutí pár položek pro jeden rok, ale o nastartování dlouhodobého pozitivního trendu. Jen tak dosáhneme v budoucnu zlepšení životní úrovně obyvatel. O našich prioritách i návrzích koaličních partnerů se intenzivně jedná,“ popsal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

51670395603_cb76cbfb1d_o
4. dubna 2023

Buďme solidární – Piráti připravili návrh na snížení platů ústavních činitelů a vysokých manažerů organizací navázaných na stát

Praha, 4. dubna 2023 – Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek dnes na tiskové konferenci představil návrh na trvalé snížení platů ústavních činitelů a na úpravu základu mezd vrcholových manažerů státních podniků nebo státem ovládaných firem. U soudců a státních zástupců pak Piráti navrhují snížení budoucího růstu platů. Změny by měly platit od 1. července a přinesou do státního rozpočtu půl miliardy korun ročně.

olga-richterova-chodba
12. prosince 2022

Komentář Olgy Richterové: Viktor Orbán jedná jako trojský kůň

Evropské komisi došla po mnoha letech trpělivost a navrhla zablokovat vyplacení zhruba 183 miliard korun Maďarsku ze strukturálních fondů. Důvod? Orbánovo nedostatečné potírání korupce v zemi a problematické přidělování veřejných zakázek. Peníze evropských daňových poplatníků kvůli tomu mohou mizet v kapsách oligarchů a Orbánových kamarádíčků, o které opírá svůj režim. Bohužel jde ale jen o jeden z problémů, které Viktor Orbán pro evropské země, včetně České republiky, nyní představuje.

assets/img/articles/2022/brifink-29-11-22.jpg
29. listopadu 2022

Piráti chtějí opatření proti krachům a exekucím, strukturální ozdravení rozpočtu a zákony, které ochrání oznamovatele korupce

Praha, 29. listopadu 2022 – Rozpočtové priority na příští rok a fungující protikorupční legislativa. S těmito tématy dnes na tiskové konferenci vystoupili představitelé Pirátů Olga Richterová a Jakub Michálek. Piráti prosazují posílení kapitol v oblastech sociálních věcí, zdravotnictví a obrany. Chtějí předejít zejména krachům a exekucím, jejichž dopady jsou v budoucnu výraznější než včasná pomoc, na kterou má jít až 200 miliard korun. Piráti zdůraznili veřejný zájem na odstraňování korupce a nekalých praktik a v této souvislosti připomněli nedávný návrh ministra spravedlnosti, který oslabuje postavení oznamovatelů korupce a který budou chtít ve sněmovně změnit.

assets/img/articles/2022/michalek-richterova.jpg
4. listopadu 2022

Pomoc domácnostem a firmám bez zadlužování státu: Piráti prosadili mimořádnou solidární daň ve Sněmovně

Praha, 4. listopadu 2022 – Sněmovna dnes schválila daňový balíček, jehož součástí je i zavedení daně z mimořádných zisků pro energetické firmy, banky a rafinerie, tzv. windfall tax. S tímto návrhem přišli Piráti v květnu po vzoru západních zemí. Jde o dočasné opatření, jak ulevit domácnostem i firmám, které zasáhla energetická krize, bez prohlubování zadlužování státu.

assets/img/articles/2022/olga-richterova04.jpg
21. října 2022

Komentář Olgy Richterové: Vyzýváme k dodržení vládní dohody k windfall tax za rok 2022. Jinak krizi zaplatí občané místo bank a energogigantů bohatnoucích na válce

Praha, 21. října 2022 - Piráti iniciují jednání vládních stran k nastavení tzv. windfall tax, kterou navrhli již na jaře. Tedy mimořádné dočasné dani pro energetické giganty, banky a rafinerie, které mají neočekávané zisky primárně kvůli zdražování a válce. Tyto zisky jdou z kapes lidí a ostatních firem, a právě tam by se měly vybrané peníze vrátit. Prosazujeme účinnost daně už pro rok 2022, nižší sazbu a osekání výjimek pro banky, aby měla daň skutečný efekt a díky tomu se pomohlo lidem. Na prvním z požadavků byla jednomyslná shoda v úterý večer na nejvyšším setkání vládních stran, tzv. K5. Tam to odsouhlasil i ministr financí Zbyněk Stanjura. Piráti proto očekávají, že budou dohody dodrženy. Tento krok nerozporuje ani Legislativní rada vlády či ministr pro legislativu Michal Šalomoun. Zároveň k němu přistupují i některé evropské země.

assets/img/articles/2022/michalek-2022-10.jpg
18. října 2022

Protikrizový rozpočet pomůže se složenkami za energie. Piráti nedají peníze odsouzeným podvodníkům z Hradu

Praha, 18. října 2022 – Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, dnes spolu s poslanci koaličních stran představil návrh úpravy rozpočtu na letošní rok, kterým vláda reaguje na raketový růst cen elektřiny a plynu na světových trzích. Koaliční strany spustily na pomoc domácnostem úsporný tarif a také rodinám umožnily čerpat příspěvek 5 tisíc korun na dítě. Celkový schodek rozpočtu bude i tak o 45 miliard nižší, než rozpočet exministryně Schillerové z ANO pro rok 2021. „Deficit rozpočtu je stále menší než schodky exministryně Aleny Schillerové. Ta jej sestavovala ještě v období před začátkem invaze na Ukrajinu. Celkový výsledek proto považujeme za dobrý,“ komentoval rozpočet Michálek před jednáním Sněmovny.

assets/img/articles/2022/jakub-michalek-eet-bioslozka.jpg
29. září 2022

Michálek: V rozpočtu osekáme investice Hradu. Nesvěříme veřejné peníze pravomocně odsouzenému manažerovi, který stát připravil o miliony

Praha, 29. září 2022 - Lesní správa Lány má dostat o 30 milionů méně na investice, v rámci rozpočtu jí zůstanou pouze finance na běžný chod a údržbu. Peníze se místo toho využijí na posílení boje proti alkoholismu a podporu mládeže. Tento návrh, který připravili Piráti, dnes předložila skupina koaličních poslanců včetně předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka. Piráti tak plní slib, který dali po omilostnění šéfa Lánské obory Miloše Baláka prezidentem.

assets/img/articles/2022/TK-zelenina-ovoce.jpg
16. září 2022

Proč Češi jezdí nakupovat do Polska? Piráti navrhli nižší DPH na zeleninu a ovoce a navýšení rodičovského příspěvku

Praha, 16. září 2022 – Piráti představili další opatření na pomoc rodinám a domácnostem. Vedle zastropování cen energií dnes navrhli trvalé snížení DPH u zeleniny a ovoce z 15 na 10 procent a pravidelné zvyšování rodičovského příspěvku. Česko má nyní nejvyšší DPH na zeleninu a ovoce v regionu, pro některé rodiny jsou zdravé potraviny drahé, obzvláště pro samoživitele. Návrh má proto přesunout zeleninu a ovoce do nižší sazby, podobně jako je tomu v Polsku či Rakousku.

assets/img/articles/2022/ivan-bartos-02-2022.jpg
27. července 2022

Ministr Bartoš pro svůj rezort vyjednal necelé tři miliardy korun navíc, pomohou nejen oblastem postiženým živelními pohromami

Praha, 27. července 2022 - Vláda dnes schválila novelu zákona o státním rozpočtu pro letošní rok. Místopředsedovi vlády pro digitalizaci a ministrovi pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi se podařilo pro svůj resort získat navíc 2,75 miliardy korun na již připravené projekty. Pomoci se díky těmto financím dočkají nejen oblasti postižené živelními pohromami.

assets/img/articles/2022/jakub-michalek-knihovna.jpg
10. března 2022

Poslanci schválili státní rozpočet pro letošní rok, oproti minulé vládě šetří 100 miliard korun. Stopli i peníze pro kontroverzní spolek exkomunisty Vodičky

Praha, 10. března 2022 - Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet pro rok 2022 se schodkem 280 miliard korun. To je téměř o 100 miliard méně než navrhoval bývalý kabinet Andreje Babiše. Poslanci odhlasovali zvýšení výdajů na obranu o miliardu korun a přesun 1,8 miliardy korun na humanitární pomoc související s agresí Ruska vůči Ukrajině. Sněmovna schválila také škrty na provoz kontroverzního Českého svazu bojovníků za svobodu, nebo rozpočet Kanceláře prezidenta.

assets/img/articles/2022/mikuláš únor22.jpg
16. února 2022

Snížení byrokracie a větší zapojení měst i regionů: V čerpání evropských peněz se blýská na lepší časy

Štrasburk/Praha, 16. února 2022 – Regionální a místní orgány musí hrát klíčovou roli a to od začátku do konce rozhodování o čerpání prostředků Evropské unie. Právě to se podařilo do návrhu Evropského parlamentu protlačit primátorům Prahy, Bratislavy, Budapeště a Varšavy. Aliance primátorů V4 se i díky přispění pirátských europoslanců může těšit velkému úspěchu na poli usnadnění přístupu k evropským penězům.