Ivan Bartoš - Portál občana
13. května 2024

Aplikace Portálu občana získala ocenění na největší konferenci o digitalizaci veřejné správy ISSS

Mobilní aplikace Portál občana z dílny Digitální a informační agentury (DIA) vyhrála večer před zahájením největší konference o digitalizaci veřejné správy ISSS v Hradci Králové cenu Český zavináč 2024, která oceňuje nejlepší projekty či osobnosti, které významně přispěly k digitalizaci a informatizaci veřejné správy. Aplikace, kterou DIA představila minulý měsíc má již přes 140 tisíc stažení a uživatelů stále přibývá. Konferenci, která v Kongresovém centru Aldis odstartovala již 26. ročník, dnes mimo jiných oficiálně zahájil vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

BVV-B2-005
25. dubna 2024

Bartoš představil portál stavebníka a Informační systém pro úředníky stavebních úřadů

Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš představil na Stavebním veletrhu v Brně funkční systémy digitalizace stavebního řízení. Názorně přiblížil jednotlivé části portálu stavebníka a Informačního systému stavebního řízení (ISSŘ). V průběhu května Ministerstvo pro místní rozvoj zahájí školení na stavebních úřadech a od prvního července může portál používat veřejnost.

Ivan Bartoš - Portál občana
18. dubna 2024

Nová aplikace Portálu občana je oficiálně spuštěna, lidem umožní vyřídit úřední záležitosti přes telefon

Portál občana je vstupní branou k online službám českého státu, který jich nabízí již více než 600 a další rychle přibývají. Novou mobilní aplikaci Portálu občana z dílny Digitální a informační agentury je možné ode dneška stáhnout na App Store a Google Play. Výhodou tak bude dostupnost přibývajících služeb státu digitálně, jen za pomoci mobilního telefonu. V aplikaci přehledně naleznete vše, co ve webové verzi portálu včetně možnosti správy datových schránek.

Ivan Bartoš
6. března 2024

Novela zákona umožňující podepisovat petice kandidátů na prezidenta online prošla prvním čtením ve Sněmovně

Sněmovna dnes v prvním čtení schválila novelu umožňující podepisovat petice na kandidaturu na prezidenta online. V případě, že novela zákona projde celým legislativním procesem, získají zájemci o kandidaturu možnost sbírat podpisy vedle papírových formulářů také přes internet, a to na Portálu občana. Podpis bude fungovat na podobném principu, jak je to v již existujících ePeticích. Novela má také zakotvit pravidlo, že poslanci a senátoři smí podporit jen jednoho kandidáta. Novelu zákona začátkem února schválila vláda.

Ivan Bartoš
1. března 2024

Registr zastupování míří do Senátu. Usnadní život nejen veřejnosti, ale také firmám

Registr zastupování (REZA) pod taktovkou Digitální a informační agentury dnes prošel Sněmovnou. Lidem poslouží k elektronickému vystavování plných mocí a vytvoří pro ně i centralizovaný systém, do kterého budou mít přístup další úřady. Návrh zákona předložil místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš. Sněmovna ho schválila hned v 1. čtení v tzv. „devadesátce”. Žádný z opozičních klubů nevyužil své právo tento způsob projednání vetovat a díky spolupráci poslanců napříč politickým spektrem zákon rovnou míří na projednání do Senátu.

51797039720_0b114313a7_o
21. února 2024

Za první měsíc si eDoklady stáhlo téměř 300 tisíc občanů, rychle přibývají i noví ověřovatelé

Aplikace eDoklady, kterou Digitální a informační agentura (DIA) spustila 20. ledna, má v telefonu již téměř 300 tisíc občanů. eDoklady lidem slouží k pohodlnějšímu a bezpečnějšímu prokazování směrem k úřadům, soukromým subjektům, ale i mezi sebou. Počet ověřovatelů se od startu aplikace téměř zdesetinásobil. Další vlnu zájmu se čeká od července, jelikož od 1. 7. musí digitální občanky přijímat Policie ČR, finanční úřady či úřady práce.

Ivan_Bartoš_Sněmovna
29. listopadu 2023

Sněmovna schválila zavedení eDokladů. Od ledna mohou stahovat lidé občanku do mobilu. Úřady budou eDoklady přijímat postupně

Sněmovna dnes ve třetím čtení schválila zavedení eDokladů. Od ledna příštího roku tak již nic nebrání tomu, aby si každý mohl stáhnout svou občanku do mobilní aplikace. Úřady budou eDoklady přijímat postupně, zpočátku půjde o tzv. Ústřední orgány státní správy, postupně se pak během roku přidají úřady práce, pošty či například policie. Projekt nyní finalizuje Digitální a informační agentura (DIA).

signal-2023-11-15-192540_003
15. listopadu 2023

Vicepremiér Ivan Bartoš představil vládě cíle digitální transformace do roku 2030

Zvýšit digitální dovednosti občanů, posílit digitální infrastrukturu, podpořit digitální transformaci podniků a digitalizovat klíčové veřejné služby, včetně zavedení digitální identity a digitalizace lékařské dokumentace - to jsou cíle, které mají klíčový význam pro digitální budoucnost ČR i Evropy jako celku, a proto se tato skutečnost odráží i ve Strategickém plánu digitalizace Česka do roku 2030, který dnes vláda vzala na vědomí.

Ivan_Bartoš_Sněmovna
14. listopadu 2023

Sněmovna dnes ve druhém čtení schválila zavedení eDokladů. Občanku do mobilu si budou lidé moci stahovat od ledna, úřady je budou přijímat postupně

Sněmovna dnes ve druhém čtení schválila zavedení eDokladů. Občanku do mobilu by měli lidé mít možnost stahovat od ledna příštího roku. eDoklady budou přijímány postupně, zpočátku na ústředních úřadech, postupně i na úřadech práce, poštách či například policii. Na projektu nyní aktivně pracuje Digitální a informační agentura (DIA).

Ivan Bartoš, Olga Richterová
3. listopadu 2023

Piráti podpořili jednodušší komunikaci s úřady. Rodný list a další doklady bude možné získat online

Piráti dnes v posledním sněmovním čtení podpořili elektronizaci matrik, která je dalším krokem v digitalizaci státní správy a snížení administrativy. Lidé tak budou moci získat například rodný list či jiný matriční doklad na kterékoliv matrice v Česku, či si jej vygenerovat v elektronické podobě z pohodlí domova. Mezi další přínosy novely patří možnost uzavírat registrované partnerství nikoli jen na několika vybraných, ale na všech matrikách v zemi. Stejně tak dojde k posílení rozhodovacího práva dětí ohledně změny jejich příjmení, například v případě sňatku jejich rodiče s novým partnerem.

Ivan_Bartoš_Sněmovna
12. října 2023

Vláda schválila další digitální projekt - Registr zastupování

Vláda schválila 11. října 2023 další projekt z dílny Digitální a informační agentury, který předložil místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš. Je jím Registr zastupování. Hlavním přínosem projektu pro občany bude velké zvýšení komfortu při jednání s úřady v situacích, kdy budou sami někoho zastupovat, nebo když někomu udělí plnou moc, aby zastupoval je.

Ivan_Bartoš_Sněmovna
13. září 2023

eDoklady se posunuly do další fáze, od nového roku můžete mít občanku v mobilu

Vláda dnes schválila možnost používat k fyzickému prokázání totožnosti digitální občanský průkaz. Díky novele zákona o právu na digitální služby, který předložil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, budou muset od ledna 2024 ústřední správní úřady tyto eDoklady přijmout. Vláda tímto krokem dala zelenou nově chystané aplikaci eDoklady z dílny Digitální a informační agentury, která bude sloužit k prokazování totožnosti jako alternativa k plastovému občanskému průkazu. Od ledna příštího roku bude ke stažení na App Store a Google Play.

Ivan Bartoš, Olga Richterová
13. září 2023

Konec dlouhého stání ve frontě na úřadě. O důchody bude možné žádat online

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, která přináší několik změn ve zpracování a výplatě důchodů. Od 1. prosince letošního roku tak bude možné podat žádost o důchod online. Zároveň se zpřehlední výplatní termíny díky přechodu na výplatní období kalendářního měsíce. Žádat online půjde nejen o starobní důchody, ale také o důchody invalidní nebo pozůstalostní.

bartos_ivan
26. května 2023

„Rušení rodných čísel nikdy nebylo v plánu,“ vysvětlil Bartoš. Zákon přinese jen útlum použití v nových občankách

Praha, 26. května 2023 – Místopředseda vlády pro digitalizaci dnes na tiskové konferenci okomentoval nabytí účinnosti zákona o občanských průkazech, kterým se utlumuje používání rodných čísel. Vyjádřil se i k analýze nákladů očekávané změny a nastínil další kroky. „Rodná čísla nebudou od roku 2025 uváděna v nově vydaných občankách, všude jinde zůstávají,“ řekl vicepremiér. „O nějakém absolutním rušení nemůže být řeč.“

Ivan_Bartoš_Sněmovna
17. května 2023

Vláda schválila na návrh Bartoše usnesení o eDokladech. Digitální a informační agentura na nich může začít pracovat okamžitě

Praha, 17. 5. 2023 - Vláda schválila usnesení o projektu eDoklady, předložené místopředsedou vlády pro digitalizaci Ivanem Bartošem. Usnesení pověřuje Martina Mesršmída, ředitele Digitální a informační agentury, přípravou a koordinací prací na prototypu aplikace eDoklady. eDoklady budou sloužit k prokázání a ověření totožnosti bez nutnosti předložení fyzických dokladů. Jsou zároveň důležitým mezikrokem před implementací chystané evropské digitální „dokladovky“.

bartos_main2
31. ledna 2023

Neplaťme dvakrát za stejnou věc: Bartoš vysvětluje úspory na straně státu díky novele zákona o veřejných zakázkách

Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš plánuje významné úspory státu v oblasti veřejných zakázek, a to zejména pro oblast IT. „Novela odstraní zbytečnou byrokracii a umožní státu chovat se hospodárněji a dynamičtěji. Dovolí sdílení know-how i hotových IT řešení napříč ministerstvy, umožní realizovat státní cloud a v neposlední řadě dá státu možnost být flexibilní při řešení krizových situací,“ říká. Kritici návrhu se bojí bezmezného zadávání veřejných zakázek uvnitř státu. „K obavám není důvod. Zadávání bude podléhat pravidlům,“ vysvětlil vicepremiér.

Ivan Bartoš - jednotná podoba státních webů
11. ledna 2023

Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš předložil vládě jednotnou podobu státních webů. „Dlužíme občanům stát, který působí přehledně a bezpečně"

Vláda dnes schválila návrh místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše týkající se migrace ústředních orgánů státní správy na jednotnou doménu gov.cz a záměr jednotné podobu webů státních správy. Materiál prošel meziresortním řízením a byl předložen bez rozporů. Klíčovou výhodou jednotné domény je vysoká kybernetická bezpečnost a právní jistota všude tam, kde s občanem komunikuje stát.

assets/img/articles/2022/bartos-2022-10.jpg
16. listopadu 2022

Poslanci schválili zákon o vzniku DIA. „Zásadní úspěch pro českou digitální cestu,“ řekl vicepremiér Bartoš

Praha, 16. listopadu 2022 – Balík zákonů ke vzniku Digitální a informační agentury (DIA), který připravil tým pod vedením místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, poslanci dnes schválili ve třetím čtení. Česká republika usiluje o postavení mezi digitálně vyspělými státy, v nichž obdobné nezávislé expertní instituce, jako je DIA, dávno existují. Důvodem pro vznik nové agentury byl dosavadní neuspokojivý stav digitalizace v oblasti veřejné správy.

assets/img/articles/2022/snemovna-11-2022.jpg
15. listopadu 2022

Piráti prosazují zlepšení služeb pro občany skrz digitalizaci, poctivé nastavení veřejných zakázek i financování Lánské obory a regulaci nikotinových sáčků

Praha, 15. listopadu 2022 – Zlepšení služeb pro občany skrz digitalizaci i férovější a poctivější nastavení veřejných zakázek. To je cílem dvou návrhů ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, které v týdnu projedná Sněmovna. Konkrétně jde o vznik Digitální informační agentury (DIA), která položí základy potřebné k digitalizaci. A o novelu zákona o zadávání veřejných zakázek, jež omezí přístup odsouzených firem k veřejným zakázkám i sníží administrativní náročnost. Plénum bude hlasovat také o vetu prezidenta k letošnímu rozpočtu, v němž koaliční poslanci včetně Jakuba Michálka omezili finance pro Lesní správu Lány po vedením odsouzeného korupčníka pana Baláka. Piráti budou rovněž prosazovat regulaci tzv. nikotinových sáčků, aby se už nedostaly k dětem.

assets/img/articles/2022/vsichni-poslanci-10-2022.jpg
11. října 2022

Piráti podporují pomoc zdravotně znevýhodněným a rodičům. Úřad kontrolující hospodaření stran musí začít fungovat

Praha, 11. října 2022 – Levnější a dostupnější energie, podpora rodičů a zdravotně znevýhodněných patří mezi body dnes představené Piráty, které bude Sněmovna na své aktuální schůzi projednávat pro zlepšení ekonomické situace občanů. Vedle toho Piráti připomněli témata spojená s modernějším fungováním státu. Patří mezi ně posílení nezávislosti médií, lepší dohled nad financováním politických stran, modernizace autorského práva pro 21. století i usnadnění života občanů zavedením digitalizace. Piráti se budou v tomto týdnu zasazovat o projednání těchto bodů na plénu Poslanecké sněmovny a schválení návrhů upravujících zmíněné oblasti.