Traktor Pole Zemědělec
10. ledna 2023

Kvůli Babišovi přijdou někteří žadatelé o dotace. Jde o projekty za 43 milionů

Zákon o střetu zájmů zakazuje, aby společnosti ovládané členem vlády získávaly veřejné zakázky. Přesto v letech 2017 až 2020 dosáhly společnosti z koncernu Agrofert na zakázky, na které mělo jít přes 43 milionů Kč z evropských fondů v rámci dotačního programu IROP. S ohledem na postoj Auditního orgánu Ministerstva financí, finálního závěru auditu Evropské komise ke střetu zájmů a všech dostupných expertních stanovisek má MMR povinnost tyto finanční prostředky neproplatit a ty již proplacené vymáhat.

assets/img/articles/2022/jakub-michalek-eet-bioslozka.jpg
16. srpna 2022

Piráti podpoří stažení žaloby podané Babišem kvůli Agrofertu na Evropskou komisi a následné vymáhání neoprávněných dotací. Žaloba by neměla příliš velkou šanci na úspěch

Praha, 16. srpna 2022 – Česko patrně uzavře jednu z nechvalných kapitol Babišovy vlády ve střetu zájmů. Žaloba na Evropskou komisi podaná Babišovou vládou proto, že odmítla proplácet dotace kvůli expremiérově střetu zájmů, by měla být stažena. Zároveň by mělo dojít k postupnému vymáhání neoprávněně vyplacených dotací. Vyplývá to z doporučení Jakuba Michálka, předsedy dozorčí rady Státního zemědělského a intervenčního fondu, který se seznámil s podkladovými materiály.

assets/img/articles/2022/jakub-TK-stret-zajmu.jpg
8. dubna 2022

ANO zablokovalo přijetí zákona proti střetu zájmů. Piráti bojují za protikorupční návrh dál

Praha, 8. dubna 2022 – Poslanci ANO dnes zablokovali přijetí klíčových protikorupčních změn a pracovní den skončili kvůli přestávce Aleny Schillerové v poledne. ANO dělalo obstrukce kvůli návrhu Jakuba Michálka a koaličních poslanců, který by konečně zavedl vymahatelný zákaz politikům vlastnit média a členům vlády pobírat veřejné zakázky či dotace. Občané a média by také získali zpět dohled nad majetkovými přiznáními politiků, která budou opět veřejná. Piráti budou dál bojovat za to, aby se zákon dotáhl do konce.

assets/img/articles/2022/jakub-zemedelsky-fond.jpg
6. dubna 2022

Dozorčí radu zemědělského fondu povede Jakub Michálek, zasadí se o průhledné a férové vyplácení dotací

Praha, 6. dubna 2022 - Poslanecká sněmovna dnes v tajné volbě zvolila předsedou dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) předsedu poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka. Michálka nominovala koalice Pirátů a Starostů. Ve funkci nahradil Pavla Kováčika z KSČM. Michálek se řadu let věnuje tématům transparence a korupčních opatření, byl členem kontrolního výboru Zastupitelstva hlavního města Prahy, kde rozplétal řadu kauz jako například Opencard, Škodův palác či kauzu ztracených majetkových přiznání. Ve Sněmovně se věnoval například kauze Čapí hnízdo, OKD nebo právě zemědělských dotací pro Agrofert.

assets/img/articles/2022/olga-03-2022.jpg
30. března 2022

Piráti na vládě podpořili navýšení životního minima, dál prosazují i nárůst rodičovské. Ministr Ivan Bartoš představil dotační program pro bydlení v obcích

Praha, 30. března 2022 – Vláda na dnešním jednání schválila Piráty dlouho podporovaný návrh na zvýšení životního a existenčního minima. O možnosti navýšení rodičovské, kterou Piráti prosazují, se nadále jedná. Kabinet také řešil sadu 13 opatření kvůli zdražení energií a zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš rovněž představil dotační program pro samosprávy, aby mohly rychle zrekonstruovat svoje budovy či nakoupit montované stavby pro válečné uprchlíky. Do budoucna zůstanou prostory k využití samozřejmě i pro české občany.

assets/img/articles/2022/jakub-michalek00.jpg
3. března 2022

Andrej Babiš se nemůže schovávat za imunitu, kauzu Čapí hnízdo je třeba konečně dořešit. Piráti podpořili vydání expremiéra ke stíhání

Praha, 3. března 2022 - Poslanci na dnešní schůzi Sněmovny projednali vydání poslance Andreje Babiše orgánům činným v trestním řízení. A to v souvislosti s dotační kauzou Čapí hnízdo a podezřením z poškození finančních zájmů Evropské unie. Vydání bývalého premiéra k trestnímu stíhání poslancům v lednu doporučil mandátový a imunitní výbor. Pirátští poslanci deklarovali již po volbách, že pro vydání Andreje Babiše znovu zvednou ruku, stejně jako v minulém volebním období.

assets/img/articles/2021/Jakub Michalek ne rouška.jpg
8. července 2021

Piráti a Starostové navrhli stopku na střet zájmů a neoprávněné dotace Agrofertu. Z ušetřených peněz pošlou každému seniorovi tisíc korun

Praha, 8. července 2021 - Zástupci Pirátů a Starostů předložili pozměňovací návrh k zákonu o důchodovém pojištění, projednávat se má zítra. Návrh má zastavit střet zájmu, aby již společnosti, jejichž skutečný vlastník je člen vlády, nemohly získávat dotace a veřejné zakázky. V praxi se tak ušetří miliardy korun například na dotacích pro koncern Agrofert, které ve střetu zájmů skrz firmy pobírá Andrej Babiš. Z uspořených peněz navrhují zástupci koalice vyplatit jednorázový příspěvek seniorům ve výši tisíc korun.

assets/img/articles/2021/ivan-bartos00.jpg
2. července 2021

Ivan Bartoš jednal v Bruselu o podpoře opomíjených českých regionů, vyvedení země z krize i o boji proti korupci

Praha, 2. července 2021 – Předseda Pirátů Ivan Bartoš se vrátil do České republiky po třídenní pracovní cestě do Bruselu. S vrcholnými představiteli Belgie, Evropské unie, NATO řešil hlavně finanční podporu opomíjeným českým regionům, obnovu naší země po koronaviru a přecházení korupčním kauzám, které stojí poplatníky miliardy korun. Setkal se například s místopředsedkyní belgické vlády Petrou De Sutter, předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim, evropskou komisařkou pro kohezi Elisou Ferreirou nebo se zástupcem generálního tajemníka NATO Davidem van Weelem.

assets/img/articles/2021/milan-dadourek.jpg
2. července 2021

Přijatá zemědělská politika EU nesplnila očekávání, ohrozí budoucnost české krajiny

Praha, 2. července 2021 – Zástupci Evropské rady, Evropského parlamentu a Evropské komise minulý týden dojednali hlavní obrysy Společné zemědělské politiky pro další roky. Výsledek jednání je podle Pirátů zklamáním. Dohoda zachovává systém, který vyhovuje velkým podnikům s průmyslovým stylem zemědělské výroby. Oproti původnímu očekávání nedošlo k zastropování přímých plateb velkovýrobců a k zavedení účinných ekologických opatření, které měly vést k větší biologické rozmanitosti, zlepšení odolnosti krajiny a snížení dopadů na životní prostředí. „Zpřísnění pravidel dobrého hospodaření je ponecháno na jednotlivých členských státech, což v případě České republiky pravděpodobně znamená jen minimální úsilí o udržitelný rozvoj,“ komentoval dohodu Milan Daďourek, soukromý zemědělec a lídr kandidátky koalice Pirátů a Starostů na Vysočině.

assets/img/articles/2021/jakub-michalek01.jpg
13. ledna 2021

Dotace pro drobné farmáře čerpaly velké koncerny včetně Agrofertu. Odhalení Pirátů vedou k hloubkové kontrole Evropské komise

Praha, 13. ledna 2021 – Evropská komise rozhodla v Česku o zahájení hloubkové kontroly dotací, které byly určené pouze malým a středním podnikům, a přesto je získávaly velké zemědělské koncerny. Mezi nimi i společnosti z holdingu Agrofert. Na podezření z nezákonného čerpání těchto dotací ze strany koncernu poprvé upozornili Piráti již v roce 2018. V uplynulých měsících pak pirátský analytický tým identifikoval 28 obdobně sporných případů týkajících se Agrofertu. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek proto zaslal analýzu ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi a vyzval ho, aby situaci neprodleně řešil. Jedná se o dotace v oblasti ovocnářství a rovněž v pojištění úrody a hospodářských zvířat. Malí farmáři se tak oprávněně cítí velmi poškození.

assets/img/articles/2020/Ivan_rouska_covid.jpg
12. listopadu 2020

Evropská komise požaduje zastavení dotací pro Agrofert. Zamezte mezinárodní ostudě, apeluje předseda Pirátů Bartoš na premiéra

Praha, 12. listopadu 2020 - Evropská komise dle informaci zveřejněných v médiích přikázala českým orgánům zastavit schvalování dotací pro společnosti z koncernu Agrofert. Uvedla rovněž, že všechny dotace pro Babišův koncern schválené od září 2017 jsou nezákonné. Reagovala tak na stanovisko českých ministerstev k finálnímu auditu ke střetu zájmů premiéra Babiše. Česká strana nadále odmítá situaci řešit, ačkoliv všechny dosavadní nezávislá stanoviska a analýzy mluví jasně a jednotně - dochází k porušování českých a evropských předpisů ke střetu zájmů. „Piráti učinili maximum, abychom se této situaci vyhnuli. Důrazně apeluji na premiéra Babiše, aby přestal zatahovat občany do svých problémů a začal dodržovat zákony,” komentuje situaci předseda Pirátů Ivan Bartoš.

assets/img/articles/2020/ivan-bartos-pult.jpg
5. listopadu 2020

Nový stavební zákon přinese chaos, rychlejší výstavbu a dostupnější bydlení nezajistí. Piráti a opoziční strany chystají vlastní návrh

Praha, 5. listopadu 2020 – Piráti spolu s opozičními stranami dnes varovali před vládní verzi nového stavebního zákona. Ten měl podle původních slibů zajistit dostupnější bydlení a zrychlit i zjednodušit výstavbu, nic z toho ale nepřináší. Piráti proto spolu s ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL připravují k legislativě komplexní pozměňovací návrh, který by situaci napravil. „Cílem nového stavebního zákona mělo být zásadní zrychlení a zjednodušení výstavby jak pro občany, tak firmy. To se ale bohužel nestalo, legislativa naopak přináší jen další chaos, což potvrzují i nezávislí experti. Vlada navíc obešla svá vlastní pravidla a sepsání zákona zadala advokátní kanceláři, která mimo jiné zastupuje developery. Třešničkou na dortu je pak projednání takto kontroverzního tisku během nouzového stavu, a to bez přítomnosti ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové, která zákon zašťituje,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš před mimořádným jednáním Sněmovny právě ke stavebnímu zákonu.

assets/img/articles/2020/navrkal01.jpg
4. listopadu 2020

Piráti na výboru prosadili odstranění kličky pro firmy ve svěřenských fondech

Praha, 4. listopadu, 2020 – Ústavně právní výbor dnes projednal a doporučil pozměňovací návrh podaný Ivanem Bartošem, Františkem Navrkalem a několika dalšími opozičními poslanci, podle kterého má být skutečný majitel svěřenského fondu vždy zároveň skutečným majitelem všech společností, jejichž podíl je ve svěřenském fondu spravován. Návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který jde nyní do třetího sněmovního čtení, vytváří v případě firem vložených do svěřenských fondů paradox, podle nějž by vlastník svěřenských fondů nemusel být majitelem jednotlivých společností. To Piráti považují za účelové obcházení pravidel o střetu zájmů vzhledem k aktivitám premiéra Andreje Babiše.

assets/img/articles/2020/ivan-bartos-podloubi.jpg
2. listopadu 2020

Česko patrně přijde o další více než miliardu korun. Za chaotické přidělování zemědělských dotací je nutné vyvodit odpovědnost, říká předseda Pirátů Bartoš

Praha, 2. listopadu 2020 - Nezávislá komise složená z pěti odborníků nominovaných z různých členských států EU potvrdila více jak miliardovou sankci pro Českou republiku. Rozhodla tak ve sporu mezi Evropskou komisí a Českou republiku, když dala komisi zapravdu. Ta požaduje více než miliardovou sankci pro Česko na základě zemědělského auditu, který proběhl před třemi lety. České úřady totiž v minulosti přidělovaly zemědělské dotace, aniž by ověřovaly, zdali skutečně putují k zemědělcům. Ministerstvo zemědělství na to nyní reagovalo tak, že je případně připraveno se bránit u Evropského soudního dvoru. Obdobně ministerstva reagují i v případě porušování předpisů ke střetu zájmů. Právě na neoprávněné čerpání dotací i střet zájmů čelních představitelů státu Piráti již několikátým rokem upozorňují. Čeští občané na to nemohou doplácet.

assets/img/articles/2020/co7.jpg
20. října 2020

Peksa: Piráti budou hlasovat pro důrazné zastropování evropských dotací pro zemědělství. Peníze už nepotečou agrobaronům, ale k malým zemědělcům

Brusel, 20. října 2020 – Evropský parlament tento týden odhlasuje návrh reformy Společné zemědělské politiky, skrze kterou se rozděluje téměř třetina evropského rozpočtu. Piráti podpoří tři jasné pozměňovací návrhy na reformu: zastropování dotací pro velké agrobarony včetně kontroly konečných příjemců, podporu malých zemědělců a ochranu krajiny, klimatu, zvířat a biodiverzity v celé EU.

assets/img/articles/2020/navrkal.jpg
23. září 2020

Pirátům se povedlo prosadit stopku na dotace netransparentním firmám. Výbor ale smetl jejich snahu o odstranění kličky pro Agrofert v zákoně o evidenci majitelů

Praha, 23. září 2020 – Pirátům se dnes povedlo prosadit na Rozpočtovém výboru zásadní změny týkající se přidělování dotací a proplácení veřejných zakázek. Dotace mají nově dostávat jen firmy s jasně definovanými skutečnými vlastníky a zadavatel veřejné zakázky bude moci odstoupit od smlouvy s podnikem, který měl v evidenci nesprávné údaje. Stejně tak se podařilo straně protlačit přes Ústavně právní výbor zalepení řady děr v návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů. Bohužel nejzásadnější pozměňovací návrh Pirátů a dalších opozičních stran výbor smetl. Ten měl přitom zabránit Andreji Babišovi, aby mohl využít účelové nejednoznačnosti v legislativě pro podniky zaparkované ve svěřenských fondech a tvrdit, že skutečným majitelem holdingu Agrofert není on. Piráti se nyní pokusí nepřijaté pozměňovací návrhy prosadit při projednávání zákona na plénu Sněmovny.

assets/img/articles/2019/jiranek.jpg
11. července 2019

Pirát Jiránek bude interpelovat ministra Havlíčka kvůli vyplácení dotací koncernu Agrofert

Praha, 11. července 2019 - Pirátský poslanec Martin Jiránek bude dnes odpoledne interpelovat ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka ohledně proplácení dotací společnostem z koncernu Agrofert. Řada důkazů dokládá existenci střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, a tedy i porušování evropského finančního nařízení ke střetu zájmů a českého zákona o střetu zájmů. “Jelikož se v posledních dnech trochu nejasně komunikuje povinnost MPO vyplácet dotace pro společnosti koncernu Agrofert, chci pana ministra požádat o zodpovězení mých otázek a objasnění situace,” uvedl Jiránek.

assets/img/articles/2019/vojtech-pikal.jpg
11. července 2019

Pirát Pikal se ptá, zda bude vláda řešit podezření předsedy ÚOHS

Praha, 11. července 2019 – Na základě podezření z korupčního jednání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje ve čtyřech různých kauzách se poslanec a místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal domnívá, že pozice předsedy ÚOHS je nadále neudržitelná: „Předseda úřadu opakovaně a nevratně poškozuje důvěru v nezávislé a nestranné rozhodování nejvýznamnějšího regulačního a dozorového orgánu v České republice. Případy uvedené v přiloženém dokumentu dle mého názoru naplňují zákonný důvod k odvolání Rafaje, který svými aktivitami chronicky ohrožuje ekonomické zájmy České republiky. Kvůli nepřítomnosti premiéra Andreje Babiše jsem interpelaci podal rovněž písemně.“

assets/img/articles/2018/tk2018.jpg
11. září 2018

Piráti: Evropské peníze by neměly sloužit k protežování velkých zemědělských podniků. Chceme otevřít debatu o zastropování dotací

Praha, 11. září 2018 – Boj proti nepoctivým směnárnám, elektronický oběh dokumentů, zákon o registru smluv, eNeschopenka, změna občanského zákoníku, úpravy volebního zákona a víceletý finanční rámec EU. Taková byla témata tiskové konference Pirátů před 19. schůzí Sněmovny. K těm se vyjádřili předseda klubu Pirátů Jakub Michálek a pirátští poslanci Mikuláš Ferjenčík, František Kopřiva, Lukáš Kolářík, Vojtěch Pikal a Mikuláš Peksa.

assets/img/articles/2018/capi-hnizdo.jpg
25. července 2018

Piráti: Agrofert by měl vrátit dotace a zakázky, prokazatelně ho ovládá Andrej Babiš

Praha, 25. července 2018 – Andrej Babiš neustále opakuje, že s koncernem Agrofert, jedním z největších příjemců dotací v zemi, nemá nic společného. Opak je ale pravdou. Pirátský analytický tým již delší dobu věnuje pozornost konfliktu zájmů a dlouhodobě monitoruje vybrané dotační tituly a veřejné zakázky, a proto zpracoval výklad pojmu “ovládající osoba” a oslovil v této věci tuzemské a zahraniční experty. Zjištění Pirátů směřují k jedinému - Andrej Babiš byl a stále je ovládající osobou ve vztahu ke společnosti AGROFERT, a.s. Zákon o střetu zájmů účinný od 9. února 2017 přitom zakazuje, aby byla stejná osoba členem vlády a zároveň ovládala společnost získávající veřejné zakázky a dotace či provozující periodický tisk. Lze očekávat, že na základě nového finančního nařízení Evropského parlamentu a Rady upravujícího střet zájmů, dojde ve velmi blízké době k zastavení čerpání evropských dotací subjekty holdingu Agrofert. Piráti poskytnou svá zjištění k různým právním úkonům a zváží v této věci podání trestního oznámení.