Marcel Kolaja CF
27. ledna 2024

Marcel Kolaja se stal volebním lídrem Evropské pirátské strany

Lucemburk, 27. ledna 2024 – Europoslanec a jednička kandidátky českých Pirátů do Evropského parlamentu Marcel Kolaja se stal volebním lídrem, tzv. spitzenkandidátem, Evropské pirátské strany (PPEU). Pirátští delegáti z celkem 14 evropských zemí ho nominovali na svém sobotním sjezdu. Spitzenkandidáti jsou nadnárodní kandidáti na předsedu Evropské komise, kterého si volí evropské strany. Marcel Kolaja je zatím jediným spitzenkandidátem z Česka.

Marcel Kolaja kvestor
24. ledna 2024

Klíčový výbor stvrdil nová pravidla pro svobodu médií, přinesou větší nezávislost evropských novinářů a transparentnost vlastnictví

Brusel, 24. ledna 2023 – Jasné informace o vlastnictví médií, pravidla pro přidělování státní reklamy nebo garance nezávislosti pro veřejnoprávní média. To vše má přinést nový evropský akt pro svobodná média, jehož finální podobu dnes schválil klíčový výbor Evropského parlamentu pro kulturu a vzdělávání. Podle pirátského europoslance a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaji pomůže legislativa předcházet zneužívání médií ze strany politiků či oligarchů. Lituje však, že z ní zástupci členských států vyjmuli zákaz vlastnictví sdělovacích prostředků pro vysoce postavené politiky.

assets/img/articles/2022/peksa_vybor.jpg
29. listopadu 2022

Sedmnáct důvodů, proč nevolit Babiše. Piráti v čele s Peksou vysvětlují, proč si tohle Česko nezaslouží

Brusel, 29. listopadu 2022 – Českou republiku za necelé dva měsíce čekají prezidentské volby, které rozhodnou nejen o podobě vnitřní politiky ČR, ale i o způsobu její prezentace navenek. „Každý si zpětně věci idealizujeme a vytěsňujeme to špatné. Proto je důležité připomínat, jak se věci skutečně udály,“ komentuje europoslanec Mikuláš Peksa spuštění webu protobabis.online připomínající kauzy bývalého premiéra a nynějšího kandidáta na prezidenta Andreje Babiše

assets/img/articles/2022/marketa_za_stolem_small.jpg
24. listopadu 2022

Vítězství Ukrajiny může pomoci vítězství demokracie v Bělorusku, říká Pirátka Gregorová

Štrasburk, 24. listopadu 2022 - Europoslanci dnes schválili rezoluci, která odsuzuje neustávající represe vůči demokratické opozici, lidskoprávním aktivistům a občanské společnosti v Bělorusku. Na textu rezoluce se podílela i česká pirátská europoslankyně Markéta Gregorová, která byla součástí vyjednávání. Gregorová se tématům porušování lidských práv věnuje dlouhodobě a autoritářské režimy za tyto činy hlasitě odsuzuje.

assets/img/articles/2022/FIFA_photoshooting1 (1).jpg
24. listopadu 2022

Tisíce mrtvých či utlačované menšiny. Europoslanci vyzvali Katar k dodržování lidských práv

Štrasburk, 24. listopadu 2022 - Katar by měl ukončit násilí na ženách a přestat kriminalizovat sexuální menšiny. Dnes k tomu ve své rezoluci vyzval Evropský parlament. Europoslanci také chtějí, aby Katar zrušil trest smrti a místní úřady dbaly na dodržování lidských práv nejenom tamního obyvatelstva, ale také všech hostů probíhajícího mistrovství světa ve fotbale.

assets/img/articles/2022/GSL9 (1).jpg
23. listopadu 2022

Rezoluce označující Rusko za stát sponzorující terorismus má především diplomatický význam, komentují pirátští europoslanci

Štrasburk, 23. listopadu 2022 - Evropským parlamentem dnes prošla rezoluce označující Rusko jako stát sponzorující terorismus. Pirátští europoslanci text podpořili jako důležité politické gesto, s jejími technickými detaily ale stoprocentně nesouhlasí. Za největší problém rezoluce považují, že v evropském právu nemá termín žádnou oporu.

assets/img/articles/2022/gregorova-marketa-11-2022.jpg
14. listopadu 2022

Celá EU se opět sešla v Praze: „Provádíme dnes EU křovím,“ říká Gregorová

Praha, 14. listopadu 2022 – Na dvoudenním zasedání Evropského parlamentu, Komise a evropských ministrů, senátorů i poslanců v předsednické Praze vystoupili premiér Petr Fiala, ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek nebo pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. Ta hovořila v sekci strategické autonomie o chystaném zákonu o čipech jako historické výzvě.

assets/img/articles/2022/GSL16.jpg
10. listopadu 2022

Nová pravidla digitální bezpečnosti a odolnosti u finančních institucí zajistí poctivou ochranu evropských peněz

Brusel, 10. listopadu 2022 – Evropský parlament dnes schválil nová pravidla pro bezpečnost finančních institucí. Za balíček je zodpovědný pirátský europoslanec Mikuláše Peksa, který ho považuje za prostředek šetřící čas I peníze a chránící finance obyvatel Evropy.

assets/img/articles/2022/Marketa_Mezinarodni_ujgurske_forum.jpg
10. listopadu 2022

„Huawei prodává mobily, které pomáhají zavírat Ujgury do koncentráků,“ říká Pirátka Gregorová

Brusel, 10. listopadu 2022 – V Bruselu se uskutečnilo Mezinárodní ujgurské fórum, jehož mottem byla „Globální odpověď na genocidu Ujgurů“. Českou stopou na akci byla pirátská europoslankyně Markéta Gregorová, která v rámci Evropského parlamentu působí jako místopředsedkyně Skupiny přátel Ujgurů. V propojeném světě máme vliv na osud Ujgurů i my, tvrdí Gregorová.

assets/img/articles/2022/marketa_za_stolem_small.jpg
9. listopadu 2022

Indie prohrává v boji s dezinformacemi. A Facebook pro to poskytuje ideální platformu

Brusel, 9.11.2022 – Dezinformátoři v Indii využívají sociálních sítě v čele s Facebookem k manipulaci s veřejným míněním, k obtěžování a zastrašování nezávislých hlasů a k udržení vládnoucí strany u moci. Shodli se na tom expertky a experti na speciální online konferenci, kterou uspořádala europoslankyně Markéta Gregorová.

assets/img/articles/2021/marcel-kolaja04.jpg
21. září 2022

Opoziční politici, novináři, státní zástupci, byznysmeni byli šmírováni spywarem, který pořídila polská vláda, potvrdila mise Evropského parlamentu

Varšava, 21. září 2022 – V hlavním Polském městě probíhala od pondělí do dnešního poledne mise Evropského parlamentu, která se uskutečnila kvůli vyšetřování skandálu využití šmírovacího softwaru Pegasus, který pořídila polská vláda (Právo a spravedlnost). Vyšetřovací výbor PEGA, který vznikl letos v březnu, jehož součástí je i pirátský kvestor Evropského parlamentu a europoslanec Marcel Kolaja, stále nevidí, že by polská vláda činila patřičné kroky a vyvodila jasné závěry vzhledem k využití tohoto softwaru, který byl vládou pořízen nelegální formou a za peníze fondu pro ochranu obětí v přepočtu v celkové výši 125 milionů korun.

assets/img/articles/2022/peksa_vybor.jpg
16. září 2022

Konec ničení lesů. Europoslanci schválili přelomová pravidla, která pomůžou přírodě

Štrasburk, 16. září 2022 – Na evropském trhu se nebudou smět prodávat výrobky, které prokazatelně přispívají k odlesňování. Nové nařízení schválili europoslanci. Podle návrhu budou muset výrobci dokládat, že jejich produkty nejsou spojené s ničením lesů. Evropská unie je zodpovědná za zhruba 16 % celosvětového odlesňování, které často vede k porušování lidských práv místních a domorodých obyvatel a přispívá k masivní ztrátě biologické rozmanitosti.

assets/img/articles/2022/marcel-zabradli.jpg
16. září 2022

Komise vydala nová pravidla, která mají zajistit nezávislost médií. Kolaja je vítá

Brusel, 16. září 2022 – Evropská komise dnes zveřejnila návrh aktu pro svobodná média. Piráti dlouhodobě prosazují, aby politici nemohli vlastnit média a to ani oklikou přes svěřenské fondy. Tento požadavek by podle Pirátů měl vycházet i z evropské legislativy. Média mají být podle pravidel nezávislá a zadávání státní reklamy by mělo být vždy transparentní a spravedlivé. Plánuje se také posílení regulační spolupráce na úrovni Evropské unie a podpora konkurence na mediálním trhu. Otázku svobody médií řeší dlouhodobě nejenom ve výboru pro kulturu, vzdělávání a média europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

assets/img/articles/2022/peksa-07-2022.jpg
14. září 2022

Prošla další část balíčku Fit for 55. Podle Peksy to povede k ještě rychlejší nezávislosti na Rusku

Štrasburk, 14. září 2022 – Rychlejší snížení závislosti na ruském plynu a zvýšení energetické účinnosti. S tím přichází směrnice o obnovitelných zdrojích (RED 2) a o energetické účinnosti (EED), které dnes schválili europoslanci. Oba předpisy jsou součástí klimatického balíčku Fit for 55 a reagují také na válku na Ukrajině. Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy se díky pravidlům obejde evropský energetický mix bez ruského plynu i bez nadměrné emisní zátěže. Usnadní se také nástup komunitní energetiky nebo syntetických paliv.

assets/img/articles/2022/marcel-kolaja.jpg
8. září 2022

Evropské vlády musí zastavit špehování svých kritiků, vyzývá Kolaja. Ten zamíří do Polska vyšetřovat skandál

Brusel, 8. září 2022 – Europoslanci vyšetřovacího výboru PEGA dnes vyslechli zástupce řeckého ministerstva spravedlnosti a Správy pro digitalizaci kvůli skandálu kolem odposlechů opozice. Vystoupili na něm investigativní novináři, které odposlouchávala řecká tajná služba EYP. Součástí výboru je i pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja, podle kterého je nepřijatelné, aby jakákoli vláda zneužívala spyware ke špehování svých kritiků. Kolaja také poukázal na netransparentnost celého vyšetřování na úrovni jednotlivých vlád.

assets/img/articles/2022/Marketa Gregorova.jpeg
5. září 2022

Tváře evropské obranné a zahraniční politiky se setkávají v Praze. „Čest i zodpovědnost,“ říká Pirátka Gregorová

Praha, 5. 9. 2022 – České předsednictví Rady EU hostí pravidelnou meziparlamentní konferenci k evropské zahraniční a bezpečnostní politice. Za Evropský parlament se účastní europoslankyně Markéta Gregorová. Na setkání promluvila i předsedkyně české Sněmovny Markéta Pekarová-Adamová, český ministr zahraničí Jan Lipavský nebo šéf diplomacie EU, Josep Borrell. „Věřím českému předsednictví, že má v zahraniční i bezpečnostní politice jasnou vizi,“ řekla Gregorová, která zasedá v příslušných výborech Parlamentu.

assets/img/articles/2022/ivan-bartos02.jpg
21. července 2022

Konec mezinárodní ostudy. Evropská komise uzavřela řízení o střetu zájmů s ČR

Evropská komise zaslala v úterý Stálému zastoupení ČR při EU dopis, ve kterém konstatovala, že auditní řízení ke střetu zájmů, který se týkal bývalého premiéra Andreje Babiše, uzavřela. Tento krok ukončil více než tři roky trvající řízení, během kterého česká strana tvrdohlavě odmítala přijmout některé závěry Evropské komise a hrozila dokonce podáním žaloby. Audit přitom zpracovali přední experti Evropské komise z řad auditorů a právníků. Nyní již česká strana díky krokům nové vlády konečně dodržuje předpisy ke střetu zájmů, zavedla všechna doporučení a ze závěrečného dopisu je zřejmé, že Evropská komise tento posun k férovému a čistému dotačnímu prostředí oceňuje.

assets/img/articles/2022/peksa-07-2022.jpg
15. července 2022

Piráti spolu s dalšími europoslanci vytvořili europarlamentní skupinu pro legalizaci konopí k osobní potřebě

Brusel, 15. července 2022 – Pět poslanců Evropského parlamentu z různých evropských států spolu se spojilo s pirátským europoslancem Mikulášem Peksou, aby vytvořili neformální skupinu pro podporu regulované legalizace konopí. V otevřeném dopise adresovaném všem europoslancům vyzýváme, aby se k této neformální skupině připojil zbytek Evropského parlamentu. Globální trend racionální legalizace konopí dorazil totiž už i do Evropy, přičemž největší pokroky udělaly státy jako Německo, Malta, Lucembursko nebo Česká republika.

assets/img/articles/2022/europoslanci-07-2022.jpg
7. července 2022

Evropský parlament požaduje konec špehování zaměstnanců na pracovišti

Štrasburk, 7. července 2022 – Špehování na pracovišti musí skončit. Na tom se v novém usnesení shodli europoslanci. Přehnané sledování zaměstnanců skrze digitální nástroje a umělou inteligenci totiž ohrožuje duševní zdraví. Europoslanci tak vyzývají k zákazu šmírování zaměstnanců na pracovišti, především skrze umělou inteligenci, sledování v reálném čase a hlídání odpracovaných hodin pomocí speciálního softwaru.

assets/img/articles/2021/kolaja-peksa.jpg
5. července 2022

Europoslanci dali zelenou revolučním pravidlům pro technologické giganty

Štrasburk, 5. července 2022 – Evropský parlament schválil balíček revolučních pravidel pro digitální obry. Europoslanci většinově odsouhlasili dlouho očekávaný akt o digitálních službách a akt o digitálních trzích. Kvůli velkému tlaku digitálních společností považují Piráti akt o digitálních službách za promarněnou šanci v rámci ochrany spotřebitelů. Pirátští poslanci nicméně dokázali zabránit dalším útokům na soukromí online a dosáhli významných úspěchů v aktu o digitálních trzích, kde se podařila prosadit podmínka pro propojitelnost chatovacích platforem.