Milan Daďourek
3. května 2024

Piráti reagují na potřeby menších zemědělců a navrhují legislativně zohlednit existenci rodinného zemědělství, v Česku zákonná úprava chybí

Piráti reagují na volání menších českých zemědělců a na dnešním jednání se jim podařilo dojít ke shodě s koaličními partnery ohledně ideového záměru, který má do české legislativy zavést institut „rodinného zemědělského hospodářství“ a zohlednit tak existenci společného hospodaření rodinných příslušníků. Zatímco v evropských zemích obhospodařují rodinné farmy většinu půdy, v České republice je to i po desítkách let po pádu komunismu pořád jen zlomek. Rozvoji zemědělství v rukách drobných farmářů chtějí proto Piráti pomoci – je to výhodné pro krajinu, životní prostředí, celou společnost i stát.

assets/img/articles/2022/TK-zelenina-ovoce.jpg
16. září 2022

Proč Češi jezdí nakupovat do Polska? Piráti navrhli nižší DPH na zeleninu a ovoce a navýšení rodičovského příspěvku

Praha, 16. září 2022 – Piráti představili další opatření na pomoc rodinám a domácnostem. Vedle zastropování cen energií dnes navrhli trvalé snížení DPH u zeleniny a ovoce z 15 na 10 procent a pravidelné zvyšování rodičovského příspěvku. Česko má nyní nejvyšší DPH na zeleninu a ovoce v regionu, pro některé rodiny jsou zdravé potraviny drahé, obzvláště pro samoživitele. Návrh má proto přesunout zeleninu a ovoce do nižší sazby, podobně jako je tomu v Polsku či Rakousku.

assets/img/articles/2022/jakub-michalek-eet-bioslozka.jpg
16. srpna 2022

Piráti podpoří stažení žaloby podané Babišem kvůli Agrofertu na Evropskou komisi a následné vymáhání neoprávněných dotací. Žaloba by neměla příliš velkou šanci na úspěch

Praha, 16. srpna 2022 – Česko patrně uzavře jednu z nechvalných kapitol Babišovy vlády ve střetu zájmů. Žaloba na Evropskou komisi podaná Babišovou vládou proto, že odmítla proplácet dotace kvůli expremiérově střetu zájmů, by měla být stažena. Zároveň by mělo dojít k postupnému vymáhání neoprávněně vyplacených dotací. Vyplývá to z doporučení Jakuba Michálka, předsedy dozorčí rady Státního zemědělského a intervenčního fondu, který se seznámil s podkladovými materiály.

assets/img/articles/2022/jakub-zemedelsky-fond.jpg
6. dubna 2022

Dozorčí radu zemědělského fondu povede Jakub Michálek, zasadí se o průhledné a férové vyplácení dotací

Praha, 6. dubna 2022 - Poslanecká sněmovna dnes v tajné volbě zvolila předsedou dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) předsedu poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka. Michálka nominovala koalice Pirátů a Starostů. Ve funkci nahradil Pavla Kováčika z KSČM. Michálek se řadu let věnuje tématům transparence a korupčních opatření, byl členem kontrolního výboru Zastupitelstva hlavního města Prahy, kde rozplétal řadu kauz jako například Opencard, Škodův palác či kauzu ztracených majetkových přiznání. Ve Sněmovně se věnoval například kauze Čapí hnízdo, OKD nebo právě zemědělských dotací pro Agrofert.

assets/img/articles/2021/row-1-column-1.png
20. ledna 2022

Převoz hospodářských zvířat v mrazu nebo horku? Pravidla jsou zastaralá a chybí kontroly, říká Kolaja

Štrasburk, 20. ledna 2022 – Piráti v Evropském parlamentu podpoří zprávu, která volá po aktualizaci pravidel pro převoz zvířat. Stávající pravidla jsou totiž stará sedmnáct let a podle pirátských europoslanců nedostačující. Piráti tak požadují, aby zvířata byla převážena pouze v teplotách od +5 ºC do +30 ºC, a to maximálně osm hodin v kuse.

assets/img/articles/2021/snidane01.jpg
21. července 2021

Využijeme potenciál českého dřeva a pomůžeme krachujícím pilám, uvedli Piráti a Starostové

Praha, 21. července 2021 – Koalice Piráti a Starostové dnes zahájila sérii tematických snídaní, první diskutovanou oblastí bylo zemědělství a životní prostředí. Řešila se například problematika dřeva, kdy se obrovské objemy dřeva ze státních lesů vyváží za hranice, zatímco českým pilám hrozí krach. Hovořilo se i o nastavení dotačního systému, aby lépe podporoval mladé zemědělce či rodinné farmy, o odpadovém hospodářství, růžových sběrných popelnicích na textil nebo rizicích megalomanského projektu výstavby kanálu Dunaj–Odra–Labe.

assets/img/articles/2021/Olga, Ivan, Věra, Vítek tiskovka.jpg
7. července 2021

Piráti a Starostové: Chceme zabránit návrhu ANO na zdražení benzinu, malé domů pro Agrofert a ukončit nekalé praktiky energošmejdů

Praha, 7. června 2021 - Na plénu Poslanecké sněmovny chtějí zástupci koalice Piráti a Starostové odmítnout další solární tunel v podobě novely zákona o podporovaných zdrojích energie i návrh poslanců hnutí ANO na zdvojnásobení povinného přimíchávání biopaliv do benzínu, který by znamenal zdražení benzínu pro české řidiče, ale vyšší zisky pro premiérův Agrofert. Piráti a Starostové budou také usilovat o prosazení návrhů v rámci novely energetického zákona, které mají ambici ukončit nekalé praktiky tzv. energošmejdů, dále chce koalice ukončení praxe kojeneckých ústavů či zajistit ochranu dětských skupin před možným zánikem kvůli nedostatku finanční podpory státu.

assets/img/articles/2021/milan-dadourek.jpg
2. července 2021

Přijatá zemědělská politika EU nesplnila očekávání, ohrozí budoucnost české krajiny

Praha, 2. července 2021 – Zástupci Evropské rady, Evropského parlamentu a Evropské komise minulý týden dojednali hlavní obrysy Společné zemědělské politiky pro další roky. Výsledek jednání je podle Pirátů zklamáním. Dohoda zachovává systém, který vyhovuje velkým podnikům s průmyslovým stylem zemědělské výroby. Oproti původnímu očekávání nedošlo k zastropování přímých plateb velkovýrobců a k zavedení účinných ekologických opatření, které měly vést k větší biologické rozmanitosti, zlepšení odolnosti krajiny a snížení dopadů na životní prostředí. „Zpřísnění pravidel dobrého hospodaření je ponecháno na jednotlivých členských státech, což v případě České republiky pravděpodobně znamená jen minimální úsilí o udržitelný rozvoj,“ komentoval dohodu Milan Daďourek, soukromý zemědělec a lídr kandidátky koalice Pirátů a Starostů na Vysočině.

assets/img/articles/2021/marcel-kolaja01.jpg
10. června 2021

Europoslanci odhlasovali konec doby klecové. Podpořili tak iniciativu více než 1,6 milionů lidí

Brusel, 10. června 2021 - Europoslanci dnes schválili rezoluci, která volá po zákazu klecových chovů do roku 2027. Komise by podle nich měla předložit změnu stávající legislativy a efektivně podpořit farmáře na cestě k transformaci. Rezoluce se zabývá také problematikou importu - Evropská unie by tak v budoucnu mohla stejné podmínky požadovat i pro zboží, které se do Unie dováží. Právní úpravu by takovým pravidlům mohla dát například Všeobecná dohoda o clech a obchodu, která v minulosti pomohla v mezinárodním právu ukotvit také zákaz dovozu výrobků z tuleňů.

assets/img/articles/2020/holomcik.jpg
31. března 2021

Jak bude vypadat česká myslivost? Piráti chtějí větší pravomoci pro lesní hospodáře i lepší regulaci přemnožené zvěře

Praha, 31. března 2021 – Poslanecká sněmovna momentálně projednává novelu zákona o myslivosti, která určí další směřování péče o krajinu a zvěř v ní. Piráti podpořili zařazení této novely na program schůze a ve spolupráci s dalšími stranami i organizacemi, které sdružují lesníky, zemědělce, vlastníky půdy, myslivce či ochranáře, v ní prosazují některé změny. Jejich cílem je zlepšit možnosti vlastníků a hospodářů účinněji řešit škody na porostech přemnoženou zvěří, vrátit myslivecké hospodaření na státních honitbách do rukou lesních hospodářů a vytvořit prostor pro koexistenci spolkové, profesionální a vlastnické myslivosti.

assets/img/articles/2021/marcel-kolaja00.jpg
20. ledna 2021

Kvóty pro české potraviny dvojí kvalitě nepomůžou, navíc nám hrozí sankce, varují Piráti

Brusel/Praha, 20. ledna 2020 – Zdražení potravin, snížení výběru a v konečném důsledku i zhoršení problému dvojí kvality čeká české spotřebitele kvůli schválení kvót pro české potraviny. Kromě toho se musí Česká republika připravit na řízení pro porušení smluv, které může skončit i sankcemi. Upozorňuje na to pirátský místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

assets/img/articles/2020/holomcik.jpg
10. listopadu 2020

Piráti opět navrhují zrušit povinné přimíchávání biopaliv

Praha, 10. listopadu 2020 - Piráti opět navrhují zrušení povinného přimíchávání biopaliv do pohonných hmot, což je jednou ze 20 priorit, které si pro toto volební období dali. Jedná se o reakci na návrh poslance ANO Pavla Pustějovského, který se naopak pokouší zvýšit podíl povinného přimíchávání bioethanolu do motorového benzínu na více než dvojnásobek oproti současnému stavu. Děje se tak poněkud překvapivě v rámci projednávání novely zákona o nouzových zásobách ropy.

assets/img/articles/2020/dana-balcarova.jpg
2. listopadu 2020

Komentář Dany Balcarové: Vláda jedná o 50kilometrovém přivaděči vody na Olomoucko, trubka ale návrat vody do krajiny nevyřeší

Praha, 2. listopadu 2020 – Vláda ČR na své dnešní jednání zařadila projednání posílení vodních zdrojů v povodí Horní Moravy vodou z povodí Odry. Jedná se o plán vybudování přivaděče vody pro průmysl, zemědělství a pitnou vodu ze Slezské Harty na Olomoucko, Přerovsko a Hanou. Podle odhadů má jít o 48 kilometrů dlouhou stavbu. Pokud budeme sucho řešit tímto způsobem, tak bude česká krajina stále více vysychat. Pirátský plán Vodu řešíme teď přistupuje k nedostatku vody komplexně a podporuje opatření, která v krajině vodu zadrží.

assets/img/articles/2020/kolaja.jpg
23. října 2020

Evropský parlament promrhal šanci na férovou reformu zemědělské politiky. Piráti odmítli hlasovat pro peníze agrobaronům

Brusel, 23. října 2020 – Zemědělská politika v Evropě prochází zásadními změnami. Důvodem je snaha o udržitelnější produkci potravin, posilování odolnosti krajiny či důsledná péče o životní prostředí. Piráti při hlasování v Evropském parlamentu usilovali o povinné zastropování přímých plateb pro zemědělce, což bohužel Parlament v konečném hlasování odmítl. Námi navrhovaná opatření měla omezit zneužívání dotací a zlepšit situaci začínajících, středních i rodinných farem, které jsou páteří českého i evropského zemědělství.

assets/img/articles/2020/co7.jpg
20. října 2020

Peksa: Piráti budou hlasovat pro důrazné zastropování evropských dotací pro zemědělství. Peníze už nepotečou agrobaronům, ale k malým zemědělcům

Brusel, 20. října 2020 – Evropský parlament tento týden odhlasuje návrh reformy Společné zemědělské politiky, skrze kterou se rozděluje téměř třetina evropského rozpočtu. Piráti podpoří tři jasné pozměňovací návrhy na reformu: zastropování dotací pro velké agrobarony včetně kontroly konečných příjemců, podporu malých zemědělců a ochranu krajiny, klimatu, zvířat a biodiverzity v celé EU.

assets/img/articles/2020/elfmark.jpg
14. srpna 2020

Piráti k návratu vlků: Podporujme ochranu velkých šelem, ale nezapomínejme na chovatele hospodářských zvířat

Praha, 14. srpna 2020 – Správa CHKO Broumovsko na konci července informovala o narození třech vlčích mláďat na území Javořích hor. Znamená to další rozšíření vlčí populace na našem území, kde byl vlk na počátku 20. století vyhuben. Poslanec Pirátů František Elfmark, který se návratu šelem do přírody dlouhodobě věnuje, uvedl, že pro zachování populace vlků je třeba i adekvátní podpora ze strany státu na ochranu hospodářských zvířat.

assets/img/articles/2020/holomcik.jpg
21. července 2020

Komentář Radka Holomčíka: Omezení zemědělských kombajnů na silnicích I. třídy? Správnou myšlenku zazdila chaotická a nedomyšlená pravidla, Piráti žádají ministerstvo o nápravu

Praha, 21. července 2020 – Řada zemědělců velmi negativně komentuje nová pravidla pro přesun velké zemědělské mechanizace po silnicích 1. třídy. Od letošního ledna je de facto přejezd kombajnů a další techniky zakázán a umožněn je pouze na výjimku. Samo o sobě jde o dobrou myšlenku, problémem je ale katastrofální provedení, které jenom potvrzuje tendence státu řešit potíže takříkajíc „ode zdi ke zdi“. Vůbec se nepočítá například s uzavírkami, kdy zemědělci nemohou bez povolení využít objízdnou trasu, jinak by jim hrozila pokuta. Zaslal jsem proto ministrovi dopravy Karlu Havlíčkovi interpelaci, kde ho žádám o smysluplnější nastavení pravidel, která by vyhovovala jak veřejnosti, krajině, tak i samotným zemědělcům.

assets/img/articles/2020/Dana-potok2.jpg
15. července 2020

Komentář Dany Balcarové: Změny nenavrhujeme od stolu. Další technokratická regulace říčních koryt je příkladem selhání státu při řešení sucha

Horní Kamenice, 15. července 2020 – Pokud chceme vzdorovat kritickému suchu a přívalovým dešťům, musíme krajině vrátit schopnost zadržovat vodu. Snaha o opětovné svázání a narovnání koryta Srbického potoka na Domažlicku je dalším odstrašujícím příkladem zastaralého přístupu ke krajině. Dnes jsem se přímo na místě setkala se zemědělcem, který v místě na svém pozemku hospodaří a na tuto skutečnost mě upozornil.

assets/img/articles/2019/holomcik-radek.jpg
24. června 2020

Piráti plní svůj plán na řešení sucha: Zemědělský výbor podpořil jejich návrhy na lepší využití odpadní vody i zmapování odvodňovacích drenáž

Praha, 24. června 2020 – Zemědělský výbor na středečním jednání schválil pozměňovací návrhy pirátského poslance Radka Holomčíka k novele vodního zákona. „První z nich má napomoci lepšímu využití tzv. šedé vody ve veřejných budovách, což je voda například z umyvadel, sprch, dřezů, kterou by se dalo opětovně splachovat. Druhý zlepší zveřejňování informací o umístění a stavu systémů odvodňování polí,“ uvedl Holomčík s tím, že Piráti prosazováním těchto opatření plní svůj plán boje se suchem „Vodu řešíme teď“, který představili v minulém týdnu.

assets/img/articles/2020/vodu-resime-ted.JPG
18. června 2020

Vodu řešíme teď: Piráti představili plán na boj s extrémními projevy změny klimatu

Praha, 18. června 2020 – Piráti představili před mimořádnou schůzí Sněmovny ohledně sucha svůj třífázový plán „Vodu řešíme teď“. Ten přináší celou řadu ucelených návrhů, jak se v Česku vypořádat s extrémními projevy změny klimatu. Řešení jsou rozdělena do čtyř tematických sekcí: dostupná a kvalitní pitná voda, zdravá krajina, živá i udržitelná města a motivovaný hospodář. V souladu s těmito záměry předloží Piráti na plénu také konkrétní legislativní návrhy, které mají za cíl zlepšit současný stav.