Pirátská strana vznikla v České republice v roce 2009. Impulsem bylo odsouzení provozovatelů švédské internetové stránky The Pirate Bay. Soudní kauza vzbudila celosvětovou diskusi o reformě autorského práva. Požadavek na reformu práva pro realitu 21. století se stal prvním politickým cílem Pirátů.

Následovala řada dalších témat, která se stala součástí politického programu Pirátů: upozornili na řadu korupčních skandálů, prosadili zveřejňování materiálů ze zastupitelstvech a odmítli omezování svobod v reálném i online prostoru.

Piráti dnes vystupují ve všech patrech politiky a pokrývají veškerá politická a společenská témata. Jsou stranou liberálního středu, kladou důraz na diskusi, transparentnost a rozhodování na základě dat a informací. Piráti zastupují občany ČR na všech úrovních politiky. Na komunální úrovni působí od roku 2014, v krajských zastupitelstvech od roku 2016. Ve druhém volebním období působí v Poslanecké sněmovně a od roku 2018 hájí Piráti ČR v Evropském parlamentu. Piráti mají aktuálně 1205 členů.