Brusel/Varšava, 1. prosince 2021 – Pirátští europoslanci odsuzují nový legislativní návrh, o kterém dnes začíná jednat polský parlament. Ten prakticky znemožňuje interrupce a to i v případech, kdy byla žena znásilněna, či je v průběhu těhotenství ohrožena na životě. Nově by ženám i jejich lékařům, kteří zákrok provedou, hrozilo v některých případech i doživotí. Piráti trvají na tom, že je potřeba Polkám nabídnout pomocnou ruku.

„Zákaz interrupcí je nehumánní. Polská vláda opravdu dělá za každou cenu z Polska zemi, kde se nedá svobodně žít. Nemůžeme zavírat oči před tím, že kousek od našich hranic žijí ženy, které nemohou rozhodovat o svém životě. Musíme polským ženám nabídnout pomocnou ruku. Například Nizozemí už Polkám ve svízelné ekonomické situaci nabízí finanční podporu pro bezpečnou interrupci v Nizozemí. Česko by tento příklad mělo následovat,“ říká pirátský místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Nový návrh počítá s tím, že plod se stává člověkem už v okamžiku početí. Podle europoslankyně Markéty Gregorové se polský stát se svými kroky proti právům žen zřejmě zhlédl v totalitním Gileádu. Naráží tak i na další nedávný krok polské vlády, která zřizuje speciální registr pro těhotné ženy.

„To, čemu říká formálně registr těhotenství, je ve skutečnosti prostě taková databáze děloh. Podobné databáze má nově sestavovat tzv. Polský institut pro rodinu a demografii, což je jen eufemistické označení pro šmírovací instituci na polské ženy. Šéf tohoto institutu se díky němu bude moci na základě pravomocí státního zástupce účastnit rozvodového řízení a účinně blokovat rozhodnutí. Bude moci podávat žaloby proti LGBT+ osobám s dětmi a požadovat zbavení jejich rodičovských práv. A bude mít přístup k údajům o každém těhotenství, každém potratu, o každé ženě v zemi, které shromáždí jakýkoli subjekt v Polsku,“ říká Gregorová.

Pirátky Markéta Gregorová a Lydia Franka Bartošová před časem spustily osvětový web, na kterém varují právě před fatálními důsledky, jaké může mít protipotratová legislativa pro ženy. Pirátská poslankyně Klára Kocmanová a senátorka Adéla Šípová zaslaly dopis pro polskou vládu, kterou podepsalo několik desítek českých zákonodárců. „O to větší inspirací jsou pro mě polské ženy, které si toto středověké utahování šroubů nenechávají líbit a znovu pořádají po celém Polsku masové protesty. Jsem v tom s nimi,“ dodala Gregorová. Proti potratové politice Polska už se několikrát postavil i Evropský parlament, naposledy minulý týden v rezoluci, kterou podpořilo 373 z přítomných poslanců.